Havadis16.com - 19 Aralık 2018, Çarşamba

Anadolu basının nabzı Kasr-ı Hümayun’da attı

26 Ocak 2016
1.222 kez okundu
Anadolu basının nabzı Kasr-ı Hümayun’da attı için yorumlar kapalı

16 Ocak 1920’de, Atatürk’ün ilk basın toplantısını düzenleyerek Cumhuriyeti müjdelediği Kocaeli’deki Kasr-ı Hümayun Köşkü, “Anadolu Medya Zirvesi”ne sahne oldu. Yerel basın temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlikler gündeme damgasını vurdu.

Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır denir.

Doğrudur da. Araştırılıp incelendiğinde, geç de olsa bazı tarihi gerçekliklere dair de bilgi edinilip öğrenilebiliyor.

Örneğin Atatürk’ün ülkenin yönetim şeklinin Cumhuriyet olacağını ilk kez, 16 Ocak 19203’de Kocaeli’deki Kasr_ı Hümayun Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısıyla gazetecilere açıkladığını, çok değil bundan sadece dört yıl önce öğrendik.

Ne mutlu ki; o günden bu yana her 16 Ocak tarihinde yapılan törenlere katılmak da bizlere nasip oluyor.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte bu yıl düzenlediği ‘Anadolu Medya Zirvesi’ ve ’16 Ocak Basın Onur Günü’ etkinlikleri her zamankinden çok daha muhteşem bir katılımla gerçekleşti.

 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol ile birlikte bizler de Atatürk Anıtı’na çelenk bırakarak, kutlama etkinliklerine start verdik.

 

Törene; Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ile İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Füsun Alber,  Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ile 60 cemiyet başkanı ve 100’e yakın çeşitli illerden kente gelen gazeteciler de katıldılar.

 

Törende kısa bir konuşma Yapan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, 16 Ocak’ın her yıl Basın Onur Günü olarak kutlandığını anımsatarak, “Bugün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanımız Yılmaz Karaca, ASGD Genel Başkanımız İbrahim Erdoğan ve ülkenin dört bir yanından kentimize gelen sevgili başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinlikler Atatürk’ün 16 Ocak 1923 günü Cumhuriyet’i ilan etmek için basın toplantısı düzenlediği yer olan Kasr-ı Hümayun Müzesi’nde devam etti ve aynı anda 2. Gazetecilik Yarışması Ödülleri ile Onur Ödülleri verildi.

 

Buradaki törene; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Milletvekilleri İlyas Şeker, Zeki Aygün ve Cemil Yaman, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ticaret Odası Başkanı Murat Özhan, Baro Başkanı Sertif Gökçe, de katıldılar.

 

Törende günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin 16 Ocak Basın Onur Günü kutlamalarının, basına yakışır bir gün olduğunu söyleyerek, “Türkiye’de gazetecilerin de sorunları var ama sorunların yanında sorumlulukları da var. TGF olarak Türkiye’nin birlik ve beraberliğinin pekişmesi yönünde sorumlu gazetecilik yapılmasını savunuyoruz. Bunun yanında basın ve ifade özgürlüğü olmazsa olmazlardandır. Halkın sağlıklı haber alması için mutlaka basın ve ifade özgürlüğünün önü açılmalıdır. Gazeteciler tutuksuz yargılanmalı, cezaevi süreci ise suçları sabit görülürse söz konusu olmalıdır” diye konuştu.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise gazetecilerin çok önemli bir rolü olduğunu vurgulayarak, “Medyanın olmadığı bir yönetim biçimini demokrasi olarak tarif etmek hiçbir şekilde mümkün değildir” derken, Kocaeli’de gazetecileri TOKİ aracılığı ile ev sahibi yapacaklarına vurgu yaptı.

 

Etkinliklerin devamında ise  “Yerel Medyanın Sorunları” konulu panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü şahsımızın yaptığı panelde Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Füsun Alver, Avrasya Yayıncılar Birliği Başkanı İsmail Kahraman, Kocaeli Barosu avukatlarından Sibel Gökçe ve Milliyet Gazetesi’nden Bünyamin Aygün konuşmacı olarak görüşlerini açıkladılar. Panelde gazeteciliğin bugün geldiği nokta ile gelecekteki yeri konuşuldu, yerel ve yaygın basın farkı ortaya konuldu, bugün  ulusal basın adı altında konuşulan basın kuruluşlarının adının aslında ‘’yaygın’’ olarak adlandırılması gerektiğine işaret edildi ancak alışkanlık ve geçmişten gelen bir deyim olduğu için halen daha ulusal basın adı altında dillendirildiğine vurgu yapıldı. Bunun yanı sıra internet medyasının bu kadar hızlı büyümesi ve gelişmesinin yazılı basını etkilemeye devam edeceği, bu durumdan yerel basının çok daha zarar göreceği ifade edildi. Basın İlan Kurumu Bayramoğlu tesislerinin eğitim kampüsü olması ve gazetecilerin eğitimine sunulması gerektiğinin altı çizildi. Gazetecilikte kriter olmadığı, önüne gelenin gazeteci olduğu, gazete çıkarmanın ise çok daha kolay olduğu, bu konuda önlemlerin alınması gerektiğinin de üzerinde duruldu.

 

Sonuç itibarı ile Kasr-ı Hümayun Köşkü’nde başlayan “Anadolu Medya Zirvesi”,  Kocaeli’nin Darıca ilçesinde, belediyece tahsis edilen “Medya Evi”nin açılış töreniyle son bulurken, yerel basın ve mensupları açısından çok önemli bir deneyime daha imza atılmış oldu.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.