Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

Andınız kutlu, yolunuz açık olsun!..

15 Şubat 2018
210 kez okundu
Andınız kutlu, yolunuz açık olsun!.. için yorumlar kapalı

Elleri masadaki Türk bayrağına uzanmış, yürekleri iman ve vatan sevgisine adanmış, şimşek şimşek bakan tam bin 663 çift göz.

Öyle bir ant içtiler ki yer gök inledi.

Hele hele “Bu vatan ya bizim ya hiç kimsenin” diye öyle bir haykırışları vardı ki ayakta dakikalarca alkışlandılar.

Türkiye’nin 179 yıllık en eski askeri okullarından biri olan ve 2 yıl önce Işıklar Jandarma Astsubay Eğitim Merkezi Komutanlığı olarak adı ve eğitim formatı değiştirilen Işıklar Askeri Lisesi’nin ilk öğrencilerinin dün TOFAŞ Spor Salonu’nda ant içme töreni vardı.

Tören zaten başlı başına jandarma komutanlığımız ve tabii ki devletimiz adına gurur verici idi ama törenin onur konuğu terörü bitirme noktasına getirdiği için gönüllerde taht kuran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olunca daha bir anlamlı hale dönüştü.

Ve salonu dolduran binlerce ana baba, kardeş, eş, çocuk, dede, nine karşılarında askeri üniforma içinde pırıl pırıl vatan evlatlarının geçiş merasimini izlerken gözyaşlarına hâkim olamadı. İnanın bana dün TOFAŞ Spor Salonu, Afrin operasyonunun atan kalbi idi. Yaşları 21 ila 25 olan 160 genç kızımızın da içinde bulunduğu o yüreği büyük gençler Zeytin Dalı Harekâtı’nda şehit düşen 31 evladımızın emanetini dün bayrağı öperek teslim aldılar.

                           *****                    ******                                ******

Nedir o emanet?

Yoğun programına rağmen sırf törene katılmak için bir saatliğine Bursa’ya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuşmasında o emaneti şöyle açıkladı:

Biz size dünyanın en değerli bayrağını teslim ettik. Biz size dünyanın en güzel vatanını, en güzel dağlarını, en güzel yaylalarını, dünyanın en şanlı tarihini teslim ettik. Biz size dünyanın en büyük milletini, en muhteşem destanını teslim ettik. Gençler, biz size dünümüzü, bugünümüzü, yarınımızı teslim ettik. Andınız kutlu olsun, yolunuz açık olsun”

                                  ******                             ******                        ******

Bakan Soylu bir yıllık eğitimden sonra vatanın dört bir tarafına dağılarak bu memleketin ve milletin güvenliği için canını siper edecek öğrencilere “emanetin kıymetini bilin” diyerek nasihat etti.

Size teslim ettiklerimizin kıymetini bilin. Doğruluktan asla sapmayın. Hukuktan, kanundan asla sapmayın. Eğer mesleğinizi yaparken mazlumlar bir tarafta siz bir taraftaysanız, bilin ki yanlış taraftasınız. Millet bir tarafta, biz başka taraftaysak, bilin ki yanlış taraftayız. Milletin yolundan, kanunun, hukukun yolundan asla ayrılmayın. Hukuk dışı, kanun dışı hiçbir teklife itibar etmeyin. Milletin emanetine asla ihanet etmeyin. Çok önemli yolculuğa başlıyorsunuz. Bu yolculuk sadece sizin için değil şu anda mücadele eden arkadaşlarınız için de büyük yolculuk. Yalnız olduğunuzu düşünmeyin, şehitlerimiz şurada yemin ettiğiniz esnada sizinle beraberler, bunu asla unutmayın.”

Soylu’nun bir nasihati de öğrencileri yetiştirecek olan öğretmenlerine, komutanlarına idi:

İşte biz size böyle bir cevher teslim ediyoruz. Bu gençlerin gelecekteki her başarısında sizin payınız, sizin emeğiniz olacaktır… Sizler hem birer komutan, hem birer öğretmensiniz. Bu gençleri sizlerden teslim alacağımız gün hem mesleki hem de insani olarak vatana millete hizmet etmeye tam anlamıyla hazır olacaklarına yürekten inanıyor, sizlere başarılar diliyorum.”

Soylu konuşmasının sonunda, salonu izdiham derecesinde dolduran anne babalara da seslendi.
Sizin evlatlarınız artık bize emanet. Onların üzerinden elinizi çekmeyin. Akılları karışırsa, birileri akıllarını çelmeye çalışırsa vatan millet çizgisinden, hak-adalet ve hukuk çizgisinden sapar gibi olduklarını görürseniz mutlaka müdahale edin. Rütbeler de insanlar da gelip geçer ancak anne babanın yeri her zaman bakidir.”

Soylu’nun yaptığı konuşma gerçekten gönüllere hitap eden, anlamlı bir konuşma idi. O yüzden sık sık izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Konuşmasının hemen ardından salondan ayrılan Soylu için yoğun güvenlik önlemlerinin alındığını, protokol kapısından da kuş uçurtulmadığını belirtmeliyim. Soylu Ankara’dan Yenişehir’e uçakla, oradan da kara yolu ile salona geldi. Yanında Bursa siyasetinin tanıdık ismi ve danışmanı Harun Akın vardı. Kendisine Vali İzzettin Küçük’ün yanı sıra, İl Başkan Ayhan Salman, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da eşlik etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.