Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

Ankara’da Bursa zirvesi

22 Kasım 2018
233 kez okundu
Ankara’da Bursa zirvesi için yorumlar kapalı

İbrahim Burkay’ın BTSO Başkanı seçildikten sonra başlattığı ve geleneksel hale getirdiği çalışmalardan biri de Ankara’da“Bursa zirvesi” adı altındaki üst düzey buluşma.

Her yıl gerçekleşen zirve dün akşam Ankara’da yapıldı. BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın ev sahipliğinde bir restoranda yapılan Bursa buluşmasına Bursa’nın 24 Haziran genel seçimlerinde milletvekili seçilen 20 milletvekili davet edildi. Parti ayrımı gözetmeksizin tüm milletvekillerini tek tek arayarak davet eden İbrahim Burkay, Bursa’danda  iki hafta önce göreve başlayan yeni Vali Yakup Canpolat  İle Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı da davet etti.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay birifing öncesi görüşmemizde akşam saatlerinde gerçekleşecek olan buluşmanın amacını şöyle belirtti:

“Biz bu buluşmayı her yıl Ankara’da görev yapan milletvekillerimizle gerçekleştiriyoruz. Bu sefer de AK Parti, CHP, MHP ve İyi Parti’den seçilen milletvekillerimizi davet ettik, sağolsunlar hepsi bu daveti  olumlu karşıladı ve iştirak edeceğini söyledi. Bursa’ya yeni gelen Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın da davetli olduğu toplantıda amacımız Bursa iş dünyasının öneri ve isteklerini milletvekillerine iletip,  görüş alış-verişinde bulunmak ve BTSO’nunyürüttüğü  projeler hakkında kendilerini ilk ağızdan bilgilendirmek”.

Burkay, kentin birlikte yönetilmesi anlamında bu buluşmayı önemsediğinin de altını çizdi:

 “Neticede BTSO kentimize katma değer sağlayan büyük bir camia. Bizim Türkiye’ye mal olmuş bir sloganımız var. “Bursa büyürse Türkiye büyür”. Kent ve ülke ekonomisi için üretim yaparken bunun işbirliğiyle birlikte yönetilmesi lazım. İşte bu açıdan Ankara’daki buluşmayı önemsiyoruz. Yeni seçilen milletvekillerimiz bizim yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi sahibi olurlarsa, yürütülen projelerin Ankara ayağında takibinde ve desteğinde daha güçlü oluruz.”

Burkay, BTSO olarak Bursa’nın kapılarını dünyaya açarken, ileri teknoloji içerikli dev yatırımlarla da kenti küresel ekonominin cazibe merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını söyledi ve “Bu çalışmalar Hükümetin gündeminde de ilk sıralarda bulunmaktadır” diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

Biliyorsunuz Ağustos ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Güçlü Ekonomi, Güçlü Türkiye” hedefleri doğrultusunda 100 Günlük Eylem Planı açıklandı. Yeni Türkiye’nin yeni hedeflerinin ilk çalışmalarından biri olan bu planda Türkiye genelinde üretimden yatırıma kadar her alanı kapsayan geniş yelpazede katma değer ve ileri teknoloji içerikli 400 projeye yer verildi.”

Bu projelerde yer alan BTSO yatırımlarından da bahsetti:

“BTSO olarak bu Eylem Planın’da biz de Türkiye’nin ilk uzay ve havacılık üssü olarak Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi, GUHEM ile Model Fabrikayatırımlarıyla yer aldık. Yine  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başından beri desteklediği ve iş dünyası yatırımlarında Türkiye’ye örnek olarak gösterdiği ve ülke ekonomisine 100 katrilyon lira ve 150 bin  istihdam ile katkı sağlayacak “Mega Endüstri Bölgesi” Teknosab projemiz var”.

Burkay son olarak BTSO öncülüğünde gerçekleştirilen bu ve benzeri diğer yatırımların kentin büyümesinin de göstergesi olduğunu söyledi .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.