Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

Ankara’da gerilim artıyor

1 Nisan 2014
Ankara’da gerilim artıyor için yorumlar kapalı
Ankara’da gerilim artıyor

Ankara’da Melih Gökçek ile Mansur Yavaş arasında tamamlanamayan seçim süreci devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonucuna tepki gösteren bir grup CHP’li, Yenimahalle’de bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi önünde toplandı.
Zaman zaman gerginliklerin yaşandığı oy sayım merkezinde kalabalığın artması üzerine emniyet güçleri, binanın girişlerine barikat koydu, çevik kuvvet ekipleri girişlerde güvenlik için tedbir aldı. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, kültür merkezine gelerek burada bekleyenlerle bir süre sohbet etti. Daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Gök, seçim kurulundakilerin görevlerini yapmaya çalıştığını belirterek, itirazların incelendiğini söyledi.  Parti olarak esas itirazlarını öğleden sonra yapacaklarını bildiren Gök, “Dikkatli ve soğukkanlı bir şekilde bir tek oyun dahi kaybolmayacağı şekilde çalışılıyor. Yasal süreci bekleyeceğiz” dedi.

Çankaya 

Ankara’da Çankaya oyları ise Seyranbağları Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesinde sayılıyor. Bir grup vatandaşın da okul önünde bekleyişi sürüyor.

Okulun kapısında polisler görev yaparken, yetkili olmayanlar içeri alınmıyor.

Bu arada, üzerinde Çankaya İlçe Seçim Kurulu yazılı Maliye aracının okula girmesi, burada bekleyen vatandaşlarca engellendi. Vatandaşların tepkisi üzerine, araç kapıdan dönerek okulun karşısına park etti. Hükümet aleyhine sloganlar atan bir grup, aracın içini aradı. Araçta bulunan bir kasanın kilidini kıran gruptakiler, kasadan ilkyardım malzemesi ve yangın tüpü çıkması üzerine, aracın etrafından ayrıldı.

Okul girişindeki yoğunluk nedeniyle zaman zaman gerginlik yaşanıyor.

Öte yandan, vatandaşlar, okula giren herkesin üstünün aranmasını istiyor. Vatandaşlar, polislere gelen kumanyaları da açtırarak, kontrol etti.

Grubun okul önündeki bekleyişi sürüyor.

Mansur Yavaş: “Tutanakların kesinleştirilmemesi ile ilgili başvuru yaptık”

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, parti genel merkezine gelişinde gazetecilere açıklamada bulundu.

İlçe seçim kuruluna tutanakların kesinleşmemesiyle ilgili bir başvuru yaptıklarını ifade eden Yavaş, “Ancak her ihtimale karşı çalışmalarımız burada 500 kişiyle devam ediyor, o sonuçlar ortaya çıktığı zaman bilgi vereceğim. Şu an somut bir bilgi yok, 500 kişi fiilen çalışıyor şu anda” diye konuştu.

Başvurunun şekli yönündeki bir soru üzerine Yavaş, “Tutanakların kesinleştirilmemesi. Çünkü ‘Salı günü saat 5’e kadar kesinleşmez’ diyor yasa. Onunla ilgili başvuruyu yaptık. Eğer kesinleşmeme yönünde karar verirlerse zaman kazanmış olacağız. Çünkü Salı günü 17.00’de kesinleştikten sonra itiraz hakkımız doğacak. 12 bin 400 tane tutanak tek tek inceleniyor” dedi.

Konuyu biraz açmasının istenmesi üzerine Yavaş, şunları söyledi:
“Birleştirme tutanakları geldi, yayınlanıyor. Eğer bunlar kesinleşirse, onlar kesinleştikten sonra hemen itiraz süreniz başlıyor. Ancak kanunda diyor ki ‘bu tutanaklar salı günü saat 5’te kesinleşir.’ Çünkü ilçelere yapılan itirazların sonuca bağlanması lazım. Tutanaklar kesinleşirse, ilçelere itiraz hakkınız kalmıyor. Ondan dolayı. Süreyi uzatmak istiyoruz, çünkü 12 bin 400 sandıktan bahsediyoruz.”

Sonuçlar konusunda bir yorum yapmayacağını da ifade eden Yavaş, “500 tane genç çalışıyor şu anda Ankaralı oyuna sahip çıkıyor. Kullanılan bütün oyları gözden geçiriyoruz. Yanlışlıkla, bilerek veya bilmeyerek sağa sola yazılan oylar var. Bunların bir kısmını tespit ettik. Buradaki derdimiz şu, Ankaralının bir tek oyu boşa gitmesin. Demokrasi yerini bulsun” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.