Havadis16.com - 17 Ocak 2019, Perşembe

Anlamlı günde, anlamlıziyaret

6 Nisan 2018
Anlamlı günde, anlamlıziyaret için yorumlar kapalı
Anlamlı günde, anlamlıziyaret

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri için Bursa’ya gelen Özbekistan heyeti, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ı ziyaret etti. Bursa’nın fethinin 692’inci yıl dönümünde şehirde bayram havası yaşatacak olan Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri kapsamından birçok ülkeden yabancı misafirler Bursa’ya geliyor. Tüm kenti saracak olan fetih coşkusunu yerinde görmek için şehre gelen Özbekistan Turakurgan Belediye Başkanı Gulumcon Murodhucayev ve Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Usmanov ile iş adamlarından oluşan heyet, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ı ziyaret etti. Makamında ağırladığı Özbek heyete, ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Dündar,  Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri ile tarihi bir yolculuğa çıkacaklarını söyledi.

 

DÜNDAR: COĞRAFİ OLARAK UZAK, GÖNÜLLERDE YAKINIZ

 

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ziyarette yaptığı konuşmada, “Osmangazi Belediyesi olarak 14 yıldır, Osmanlı’nın kuruluşunu ve bu topraklardan başlayarak bir cihan imparatoru oluşunu temsilen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’ni düzenliyoruz. Bu fetih şenliği, Osmanlı’nın bu topraklardan çıkışını ve üç kıtaya yayılışını simgelerken, sizlerin de bu etkinliğe katılmanız Türklerin Orta Asya’dan çıkışını simgeler nitelikte. Uzun zamandır Türki Cumhuriyetlerden kardeş halkımızın, fetih şenliklerine gelmesini istiyorduk. Bu düşüncemiz, bu yıl gerçekleşti. Coğrafya olarak uzak olabiliriz, ancak gönüllerde her zaman yakınız. Ülkemizde, birçok Özbekistan vatandaşı yaşıyor ve aynı bayrak altında mutlu bir şekilde yaşamımızı sürdürüyoruz. Başlattığımız bu diyalogun uzun yıllar sürmesini temenni ediyorum. Hükümetler arasında diyaloglar var. Yerel yönetimler arasında da diyalogun olması iki kardeş halk arasındaki bağları daha güçlendirecektir” dedi.

 

Misafirlerine, Bursa ve Osmangazi ilçesi hakkında bilgiler veren Başkan Dündar, Osmangazi Belediyesi olarak yaptıkları çalışmaları da anlattı. Osmangazi Belediyesi’nin yaptığı hizmetleri Özbekistan heyeti oldukça başarılı bularak Başkan Dündar’ı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

 

Özbekistan Turakurgan Belediye Başkanı Gulumcon Murodhucayev da, Bursa’da olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’nin başlamasını sabırsızlıkla beklediklerini söyledi. Murodhucayev, Başkan Dündar’a Özbekistan’ın yerel kıyafetleri ve ürünlerinden hediye ederken, Başkan Dündar da, Murodhucayev’a meşhur Bursa bıçağı hediye etti.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.