Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

‘Arap Hamamı’ küllerinden doğuyor

31 Temmuz 2018
‘Arap Hamamı’ küllerinden doğuyor için yorumlar kapalı
‘Arap Hamamı’ küllerinden doğuyor

Büyükşehir Belediyesi’nin Gemlik’teki tarihi ve kültürel miras çalışmalarından biri olan Arap Hamamı’nın restorasyonunda sona gelindi. Tarihi hamamın restore edildikten sonra kültür merkezi olarak kullanılacağı bildirildi.

Bir yandan Bursa’daki tarihi ve kültürel miras çalışmalarına hızla devam eden Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan ilçelerdeki eserleri de ihmal etmiyor. 17 ilçenin tamamında sürdürdüğü restorasyon ve rekonstrüksiyon uygulamaları sonucunda tarihi eserleri ayağa kaldırarak turizme kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Gemlik’in Küçük Kumla beldesinde bulunan ve yapılış tarihi bilinmeyen Tarihi Arap Hamamı’na da el attı. Tamamlanma aşamasına gelen çalışmaların ardından, eşsiz mimari özellikleri bulunan tarihi hamamın kültür merkezi olarak kullanılacağı açıklandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Arap Hamamı’nda gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında ilk olarak, tarihi yapının yenileme işlemleri için Türkiye Anıtlar Kurulu’ndan onay alındı. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi, hamamın ayağa kaldırılması yönünde yenileme projesi hazırladı. 3 bin 700 metrekare alana sahip tarihi yapının etrafında bulunan ve mülkiyeti Gemlik Belediyesi’ne ait olan iki katlı bina ile özel mülkiyet bir binanın yıkımı gerçekleştirildi. Kimliğini kaybetmeye başlayan tarihi hamamın çatısı, külhan kısmı ve tamamen incir ağacıyla kaplanmış su deposu, güçlendirme çalışmalarına alındı. Kaba tadilatı tamamlanan ve ince işçiliklerine geçilen tarihi yapının, yenilenen yüzüyle kültür merkezi olarak hizmet vermeye devam edeceği belirtildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.