Havadis16.com - 09 Aralık 2018, Pazar

Artık “iktidar partisi” de yok!..

25 Temmuz 2018
140 kez okundu
Artık “iktidar partisi” de yok!.. için yorumlar kapalı

Cumhuriyet döneminin 1950’den sonraki en büyük değişim ve dönüşüm projesini hep birlikte yaşıyoruz. 24 Haziran’la beraber geçiş yaptığımız Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi pek çok değişimi ve yeniliği beraberinde getiriyor.

Cumhurbaşkanını halk seçiyor, TBMM’de yemin ediyor, başkan yardımcısını atıyor, kabinesini dışarıdan kuruyor, yeni başkanlık ofisleri ile kurullar tek tek Resmi gazetede yayımlanarak idari sistemimizdeki yerini alıyor.

Daha dün Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Cumhurbaşkanlığı bünyesinde Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile İletişim Başkanlığı adında iki yeni başkanlık kuruldu. Daha önce 4 başbakan yardımcısından birine bağlanan TRT, İletişim Başkanlığı’na bağlanırken, RTÜK de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı idari kurum oldu.

Muhtemelen devletin resmi yayın organı olan ve eski sistemde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a bağlı Anadolu Ajansı ile daha önce Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na bağlı olan Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Basın İlan Kurumu da bu birime bağlanacak. Dolayısıyla bu birimlerin Bursa il müdürlükleri de ofis olarak değişime uğrayıp, yeniden yapılandırılacak!

***

Daha önce de yazdım.

Yeni sistem sadece idari yapılanmadaki değişimi getirmiyor. Beraberinde siyasi, sosyal ve iş dünyasındaki kurumları da etkileyecek.

Bunların başında da siyasi partiler geliyor.

Yürütme ile yasamanın kesin olarak ayrıldığı yeni yapılanmada artık iktidar partisi veya muhalefet partisi adlandırmaları da olmayacak.

Çünkü Meclis’te iktidar olmak, yürütmede de iktidar olmak anlamına gelmiyor.

Yeni yasaya göre milletvekillerinin görev ve sorumlulukları da farklılaştığı için önümüzdeki süreçte iktidar partisi ile muhalefet partisi milletvekilleri arasındaki ayrıcalık da kalkmış olacak.

Bundan böyle ağzımızı da alıştırsak iyi olacak, zira artık iktidar partisi yerine “Meclisin 1. Partisi, ana muhalefet partisi yerine de Meclisin 2. Partisi ve 3. Partisi, 4. Partisi” diye adlandırmalarda bulunacağız.

Bu durumda;

AK Parti için iktidar partisi yerine Meclisin 1. Partisi, CHP için ana muhalefet partisi yerine Meclisin 2. Partisi, HDP için Meclisin 3. Partisi, MHP için Meclisin 4. Partisi,

İYİ Parti için Meclisin 5. Partisi” diyeceğiz.

Sistemin bir başka önemli özelliği de şu:

Eğer süreçte “Türk Tipi Başkanlık” diye tabir ettiğimiz idari, siyasi yapılanma iyi oturursa, siyasi partileri özellikle iktidar partilerini rant ve siyasi makam kapısı haline getirmekten de çıkaracak.

Artık devlet memurları veya siyasi atamaların yapıldığı kurumlar, doğrudan bağlı olduğu birimlerin genel merkezlerince gerçekleştirilecek. Siyasi ehliyet değil, performans değerlendirmesi ön planda tutulacak.

Yani kısaca siyaset daha nitelikli ve vasıflı insan kaynağı odağı haline gelecek.

(İnşallah)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.