Havadis16.com - 21 Ocak 2019, Pazartesi

“Askerlik süresi uzadı ” mı ?

2 Şubat 2018
“Askerlik süresi uzadı ” mı ? için yorumlar kapalı
“Askerlik süresi uzadı ” mı ?

internethaber.com sitesinde yer alan habere göre, Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığından yapılan “Yalan Haber” başlıklı açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan “askerlik uzatıldı” başlıklı habere ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, “Askerlik süresinin uzatıldığına dair yapılan haberler tamamen asılsızdır. Böyle bir haber doğru değildir.” ifadelerine yer verildi.

ÖNCE HÜRRİYET SONRA TRT HABERİ SON DAKİKA OLARAK VERDİ : Peki askerlik uzadı haberi nasıl ortaya çıktı, kaynağı neydi? Haberi önce Hürriyet Gazetesi özel haber olarak duyurdu. Ardından TRT de son dakika haber olarak haberi geçince bir anda ortalık karıştı. TRT’nin haberdeki ifadeler şu şekildeydi:

”Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı olağanüstü hal teskere planlama toplantısı sonucu nihai kararı hafta başı resmi gazete yayını ile duyurulacaktır. Hali hazırda silah altında bulunan ER/ERBAŞ zorunlu askerlik süreleri yenilenmiş olup, bu kararın tüm silahlı kuvvetler ile milletimize hayırlı olmasını temenni ederiz.

KISA DÖNEMLERDE DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK

Kısa dönem askerlik görevlerinde herhangi bir değişikliğin olmadığını öncelikle bildirmeliyiz. Uzun dönem silah altı askerlerin , askerlik süreleri ise 12 ay, 4 dönem iken 18 ay, 6 dönem süresine çıkarılmış olup ikinci bir emre kadar değiştirilemeyecektir. (Ek izin süreleri tanınacaktır.) Ülkemizin içinde bulunduğu olağanüstü hali göz önünde bulundurarak bu kararı yerinde ve doğru bir planlama şekli olarak gördüğümüzü ve bu neden ile hızlı adımlarla yürürlüğe girmesini temin etmiş bulunmaktayız. Bu konu ile alakalı bilgilendirme formu Genelkurmay Başkanlığı resmi sitesinden yapılacaktır. Bu kararın Türk milleti ve mehmetçiğimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

GENELKURMAY TRT’NİN BU HABERİNİ YALANLADI

TRT kaynaklı bu habere güvenen haber siteleri de gelişmeyi ‘askerlik uzadı’ şeklinde verince Genelkurmay’dan resmi bir açıklama geldi ve “Askerlik süresinin uzatıldığına dair yapılan haberler tamamen asılsızdır. Böyle bir haber doğru değildir” denildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.