Havadis16.com - 18 Ağustos 2018, Cumartesi

Atatürk Stadyumu mahkemelik oluyor

30 Mayıs 2014
Atatürk Stadyumu mahkemelik oluyor için yorumlar kapalı
Atatürk Stadyumu mahkemelik oluyor

 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Metin Çelik, Bursa’yı yöneten bu vizyon yoksunu siyasal anlayışın, Atatürk Stadı konusunda 6 yılda 6 farklı düşünce, 6 farklı proje ortaya attığını belirterek, “Stadın yıkılmasına kesinlikle karşıyız” dedi.

CHP İl Başkanı Metin Çelik, Milletvekili Turhan Tayan, ilçe başkanları, il yöneticileri, meclis üyeleri ve partililerin katılımıyla Atatürk Stadı önünde düzenlediği basın toplantısında, bölgenin meydan yapılmasına yönelik AK Partili üyelerin oylarıyla geçen meclis kararını eleştirdi.  Atatürk Stadı ve bölgesi hakkında yürütülen çalışmalar ile yapılan açıklamalar hakkında bilgi veren Çelik, bölgenin -stat, spor salonu, lise, mezarlık, emniyetin kullandığı alan- 2007 yılında Büyükşehir Belediyesi’nce “otel ve alışveriş merkezi” olarak planlandığını anımsattı.

SİT ALANI İLAN EDİLİYOR

Çelik, CHP, GÜMÇED, meslek odaları ve bugünkü Kent Konseyi Başkanı Semih Pala’nın da aralarında bulunduğu kişi ve STK’ların yaptığı başvuru sonucunda Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 27 Haziran 2007’de aldığı kararla bölgeyi “3. derece doğal sit alanı” ilan ettiğini kaydetti.  Bölgenin, 2008 yılı onaylı Osmangazi Nazım İmar Planı’nda “spor tesisleri, kentsel sosyal donatı ve ağaçlandırılacak alan”, 30 Ocak 2010’da da Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca “kentsel sit alanı” ilan edildiğini anlatan Çelik, şunları söyledi:

İKİ FARKLI AÇIKLAMA

“Kararların ardından 7 Nisan 2010’da Sayın Altepe’den, ‘Atatürk Stadı’nı Kurula tescil ettirdik. Yeni stat Veledrom’a yapılacak, eski stat yerinde kalacak. Bursa’nın iki stadı olacak.’ Aradan iki yıl geçti Başkan’dan bu kez farklı bir açıklama geldi: ‘Yeni stat bittikten sonra bölgeyi meydan yapacağız. Başbakanımız Bursa’ya bir meydan kazandırılmasını istiyor. Adı ne olur bilinmez. (Altıparmak Stadyum Meydanı) diyebiliriz.’” Çelik, Bursa’ya yapılacak meydana ne Başkan Altepe’nin, ne de kent dinamiklerinin karar vermesinin söz konusu olmadığını savunarak, “Taksim Gezi Parkı’ndaki karar verici kimse, buradaki karar verici de odur” diye konuştu. Altepe’nin, ortak akılla yönetime önem verdiğini, katılımcılıktan,  paylaşımcılıktan, Bursa için her fikir ve projeye açık olduğundan söz etmesinin gerçekle hiçbir şekilde örtüşmediğini iddia ederek, şöyle devam etti:

MEYDANLAR BETON YIĞINI!

“Bursa’yı yöneten vizyon yoksunu siyasal anlayış, Atatürk Stadı konusunda 6 yılda 6 farklı düşünce, 6 farklı proje ortaya atmıştır!

Bu yerel yönetimin çok sayıda sabıkası bulunmaktadır.

Hemen yanımızda ‘meydan yapılacak’ diye yıkılan eski SGK binalarının bulunduğu bölgeye, Doğanbey’e ve Santral Garaj’daki meydana bakabilir, ne demek istediğimi çok iyi anlayabilirsiniz. Bunların meydan anlayışı beton yığınlarından ibaret!”

Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bağışladığı bin lira ile ilk harcı karılan Atatürk Stadı’nın yıkılmasına kesinlikle karşı olduklarının altını çizdi.

Onlarca yılın anıları ve özellikle de 16 Mayıs 2010 gecesinin coşku ve duygusunun burada yaşatılmasını, kamu yararı gözetmeyen, kentin ve kent halkının değerlerini yok eden, rant odaklı bu projeden vazgeçilmesini isteyen Çelik, sözlerini şöyle tamamladı:

CHP YARGIYA TAŞIYACAK

“Konunun yangından mal kaçırırcasına ‘ben yaptım oldu!’ mantığı ile karar bağlanmasını doğru bulmuyoruz.   Kararın, kamuoyunda tartışmaya açılmasını, STK’lardan, üniversitelerden, meslek odalarından, Yeşil Beyazlı renklere gönül verenlerden görüşlerin alınmasını istiyoruz. Atatürk Stadı’nın yıkılmaması için gerek demokratik yollardan tepkimizi, gerekse hukuki yollardan mücadelemizi sürdüreceğiz.

Hiçbir siyasi beklenti içinde olmaksızın Bursalıları, Bursaspor sevdalılarını, geminin rotasını belirlemek için birlikte hareket etmeye davet ediyorum.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.