Havadis16.com - 17 Ocak 2019, Perşembe

AYDINLAR OCAĞI DA AKADEMİSYENLERİ KINADI

18 Ocak 2016
AYDINLAR OCAĞI DA AKADEMİSYENLERİ KINADI için yorumlar kapalı
AYDINLAR OCAĞI DA AKADEMİSYENLERİ KINADI

Aydınlar Ocağı Genel Merkezi Yönetim Kurulu ve bütün aydınlar ocakları akademisyenlerin “BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ” başlığı altındaki bildirideki ifadeleri kınadıklarını açıkladı.Aydınlar Ocağı Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Genel merkez Yönetim Kurulu ve bütün Aydın Ocakları olarak, Güneydoğu bölgemizdeki terör olayları hakkında, “Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi” adı altında toplananların yayınladıkları, “BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ” başlığı altındaki bildirideki ifadeleri şiddetle ve nefretle kınıyoruz” denildi.

Açıklamada, şu sözlere yer verildi;

“Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız!” diye başlayan bildiride, bölücü terör örgütü PKK ve onun şehir yapılanması olan KCK hakkında hiçbir suçlamada bulunulmayarak, doğrudan doğruya “devletin güvenlik güçleri” suçlanmış, devletin Güneydoğu’da kasıtlı ve planlı bir kıyım yaptığı ve bilinçli sürgün politikası uyguladığı” iddia edilmiştir. Bildiri, “Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyoruz” ifadesiyle sona ermiştir.

Bildiriye imza atanların, “milletimizin birlik ve kardeşliğine, vatanımızın bölünmez bütünlüğüne ve devletimizin milli ve üniter yapısına, egemenlik ve bağımsızlığımıza” kasteden eli kanlı bölücü terör örgütü PKK’yı suçlamayıp, Türkiye Cumhuriyeti devletini suçlamaları, hiçbir milli hassasiyetleri olmadığını gösterdiği gibi, akademisyen haysiyeti ve objektifliği ile bağdaşmamaktadır.

Aydınlar Ocağı Genel Merkezi Yönetim Kurulu olarak, bölücü PKK ve KCK örgütleri ile yapılan meşru mücadelede,  Türkiye Cumhuriyeti devletini ağır bir dille suçlayan bu bildiriyi imzalayanları  şiddet ve nefretle kınıyoruz. Bildiriden imza çekmek bir çözüm değildir. Önemli olan böyle bir bildiriyi imzalamamış olmaktır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.