Havadis16.com - 25 Haziran 2018, Pazartesi

Aykan Erdemir kayak öğretmenlerine vergi muafiyeti istedi!

22 Aralık 2012
Aykan Erdemir kayak öğretmenlerine vergi muafiyeti istedi! için yorumlar kapalı
Aykan Erdemir kayak öğretmenlerine vergi muafiyeti istedi!

CHP Bursa Milletvekili Doç.Dr. Aykan Erdemir, kayak ve snowboard öğretmenlerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.Eğitmenlerdin  çok zor koşullar altında görev yaptığını belirten Erdemir, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ı göreve çağırdı.

 

CHP Bursa Milletvekili Erdemir tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan soru önergesinde kayak ve snowboard öğretmenlerinin yüz yüze kaldığı sorunların ortadan kaldırılmamasının Bursa’da kış sporlarının gelişimini yavaşlattığına dikkat çekildi. Vergi yükünün en büyük sorun olduğunu belirten Erdemir, kayak ve snowboard öğretmenlerinin 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9’uncu maddesinde “Vergiden Muaf Esnaf” başlığı ile tanımlanan küçük esnaf tanımı kapsamında değerlendirilebileceğini savundu.

 

Kayak öğretmenlerinin sezonluk çalıştığını hatırlatan  Erdemir, Bursalı kayak öğretmenlerinin Uludağ’da konaklama yerleri olmadığını ve bazı öğretmenlerin 3 ay boyunca yaklaşık 40 km olan Uludağ yolunu gidip gelmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Sezonluk otellerde yer bulanların da yüksek ücretler ödediklerinin gündeme getirildiği önergede, “kayak öğretmenleri olmadan kış turizmi olmaz ve kayakçı sporcuların yetişmesi de mümkün değildir. Bundan dolayı, zor şartlarda hizmet veren kayak öğretmenlerinin küçük esnaf yasası kapsamına alınması ve vergiden muaf tutulmaları ülkemizde kış sporları ve kış turizminin gelişmesi yönünde çok önemli katkılar sağlayacaktır.” denildi.

 

Erdemir, Meclis gündemine taşıdığı önergede Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a şu soruları sordu: “Kayak ve snowboard öğretmenlerinin de 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 9’uncu maddesi ‘Vergiden Muaf Esnaf’ kapsamında küçük esnaf grubuna dâhil edilerek mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik Bakanlığınızca herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?

 

Bursalı kayak ve snowboard öğretmenlerinin Uludağ’daki bir kamu misafirhanesinde uygun koşullarda barınma olanağına sahip olmaları yönündeki taleplerine yönelik bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? TOKİ tarafından kayak öğretmenleri için bir konaklama mekânı yapıp Uludağ Kayak Öğretmenleri Derneği’ne devredilmesini düşünüyor musunuz?”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.