Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

BAKAN ÇELİK’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

8 Ocak 2016
BAKAN ÇELİK’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR için yorumlar kapalı
BAKAN ÇELİK’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bursa’ya müjdelerle geldi. Karacabey Ticaret Sanayi Odası ile Ticaret Borsası’nın ‘Müşterek Ödül’ törenine katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hem bakanlığı hem de gündeme dair bir çok konuda değerlendirmeler yaptı.

ÇİĞ SÜT İÇİN SÜT ÜRETİCİ DESTEKLENECEK

Türk üretimi süt ürünlerinin dünya pazarında yerini gerektiğine dikkat çeken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ” Sanayicimizin dünya markaları arasına girmesi için ciddi bir adımın attığımız buradan açıklıyorum. Yağsız süt tozu ihracatının sürekliliğe ulaşması için arz fazlası sütün alınıp süt tozuna dönüştürülmesini sağlayacağız. Üreticimiz ürettiği sütün ne olacağı konusunda endişesi olmayacak” dedi.

GEREKİRSE İKİ KATI DESTEKLENECEK

Hayvancılığında desteklenmesini yeniden ele alınacağını söyleyen Bakan Çelik açıklamalarına şöyle devam etti: Beklide hayvancılık konusunda desteklerimizi bitkisel ve hayvansal olarak tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. Bu desteklerin sayılarını hem azaltmak hem de üreticimizi sevinebileceği daha az kalemde destekler vermemiz gerekiyor. Hayvancılık ile meşgul olan kişiler ilk doğduğu gibi buzağısına destek almamalı. 4’üncü ayına geldiğinde destek vermeliyiz. Çünkü Türkiye’de 400 bin tane buzağı ölüyor. Yok öle yağma. Gerekirse iki katı destek vereceğiz. Ama buzağı 4 aya çiftçimiz getirmesi gerekiyor. Tüm bunları bizler işletmeci mantığı çerçevesinde sorunları çözeceğiz. Bakan Çelik, gübre ve mazottaki KDV’ye değindi ve lisanslı depolama sahalarının geliştirilmesi için çalışmalara hız verildiğini açıkladı.

Bakan Çelik, ülke ve dünya gündemini de değerlendirdi. Çelik, “Komşumuz Suriye’de kimin eli kimin cebinde doğrusu anlamakta zorlanıyoruz. Süper güçlerin sipere yattığı, nişan aldığı, hedeflerini belirlediği ama ne zaman tetiğe basacakları endişesini bütün dünyanın taşıdığı bir süreci yaşıyoruz. Suriye yetmiyormuş gibi mezhep savaşlarını tekrar gündeme getirme istidadı olan veya anlayışının tezahürü olan İran ile Suudi Arabistan arasındaki gerginliğin zirveye çıkması da hakikaten bütün bölgeyi değil, dünyayı endişelendirir noktaya gelmiş bulunmaktadır” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nda katıldığı törende başarılı sanayici ve üreticilere ödülleri verildi.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.