Havadis16.com - 17 Aralık 2018, Pazartesi

Bakanı kaptırdık (mı?)

8 Ocak 2016
467 kez okundu
Bakanı kaptırdık (mı?) için yorumlar kapalı

Dün Karacabey’de Karacabey Ticaret Odası ile Ticaret Borsası’nın düzenlemiş olduğu  “Ekonomiye Can Katanlar Ödül” töreninde idim.  Törenin onur konuklarından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nn sözleri organizasyonu bambaşka alana taşıdı. Kürsüden  gözlerimizin içine baka baka dedi ki:

“ Kendisini yıllardır tanırım. Çalışkanlığı, azmi, hoşgörüsü ve uzlaştırıcı yapısıyla  sadece Türkiye’nin değil,  dünyaya örnek teşkil edecek başarılı bakanlardandır. Her hükümetin vazgeçemediği bakan olması da bundandır.  Bursalılar bakanınızı kaptırmayın. Ben bilmem, gözlerimle gördüm. Urfalılar sahip çıkıyor.”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun bahsettiği kişi karşısında oturan  ve ödül töreninin onur konuğu olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ten başkası değildi. Hisarcıklıoğlu’nun şimdi bu övgü dolu konuşmasıyla Bakan Çelik’e yağ çektiğini düşünebilirsiniz.

Ama hayır,  zira hemen yanımda oturan BESAŞ Gene Müdürü Mustafa Bektaş’ın kulağına eğilerek” Kendisi de ne hükümetler, ne başbakanlar, ne cumhurbaşkanları eskitti. Herkes geldi geçti, o hala yerinde. Herkesten güçlü” dedim.

Bektaş da “Biraz soluklansaydı neredeyse Başbakan olacaktı” diye tasdik etti.

O yüzden  Çelik’ten çıkarı yok, olamaz da…

Söylediği sözle “Bursa mı Urfa mı?” ikilemi yaşatan Bursalılara çok çok anlamlı bir mesaj verdi:

“ Aman ha bakanınıza sahip çıkın.”

Kaldı ki Bakan Çelik de daha kürsüye çıkar çıkmaz “ Bakanlık koltuğuna oturduktan sonra ilk resmi ziyaretimizi Bursa’ya gerçekleştirdik” diyerek kendisini genel siyasete gönderen kentine vefasını bir kere daha dile getirdi.

****                               ****

Her şey  ayan beyan ortada…

Geçen ay  AK Parti  listesinin 11. sırasından sonraki seçilemeyen milletvekili adayları olarak Bakanların devir teslim töreni için Ankara’ya hayırlı olsun ziyaretine gittik.

Önce İç İşleri Bakanı Efkan Ala’nın ardından  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in  bakanlık koltuklarına oturma törenlerine katıldık. Son olarak da  görevine devam eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk.Her iki bakanla da seçim sürecinde yakın çalışma imkanı buldum. Rahatlıkla söyleyebilirim ki  ikisi de “devletin insan için var olduğuna” inanan, sorumluluk sahibi ve pratik zekayla iş bitirici yapıdalar.  Bakan Çelik’in  töreni için bakanlıık binasının daha bahçesine girdiğimizde otobüslerle, kamu ve  özel araçlarla Urfalıların adeta yığınak yaptığını gördük. TV kanalları canlı yayınla Urfa’nın belediye başkanlarını,  siyasetçilerini konuk ederek, bakanın kentlerini Ankara’da temsil  etmesinden duydukları  sevinci  izleyicilerine aktarıyorlardı. Salon izdiham derecesinde dolu idi.

Bursa’dan her zamanki gibi  ekibi olarak adlandırılan ve yakın geçmişte sonradan gelen Akepe’lilerin tercih edilmesiyle yönetimler dışında bırakılan  malum grup ile o gün bizim gibi bakanlara hayırlı olsun ziyareti için Ankara’da bulunan belediye başkanları ve ilçe başkanlarından bazıları vardı.

****                                     ****

Hakkını teslim etmek lazım. Bursa siyasetçisi bakanına tam anlamıyla Urfa kadar sahip çıkamadı. Oysa  O Urfa’dan seçilmiş milletvekili ve bakan olsa da  ayrı kaldığı dönemde  kendisini  yalnızlaştırmak ve bu kentten koparmak isteyenlerin tuzağına düşmedi. Bursa ile bağını hiç koparmadı.

Hatta dönemin  valisi bile siyaset yaptı, onu dışladı.O  Valiyi paralel yapıya destek çıkıyor diyerek dönemin Başbakanına ilk deşifre edenlerden biri oldu ve haklı çıktığı da şimdi ortada. Sustu, zamanını bekledi. Neticede şimdi hepsi gitti, bir o kaldı Bursa’da ve tabii Urfa’da…

Bakan Çelik gerçekten farklı bir siyasi yapıya ve tecrübeye sahip. 13 yılda çok güçlü bakan  geldi geçti.O hala kabinede. Ve ne olursa olsun Bursa siyasetinde etken. Halk nezdinde de belli bir karşılığı var.

7 Haziran seçimleri öncesinde Kapalıçarşı esnaf ziyaretinde birlikte idik.

2 saati aşkın ancak bir uçtan diğer uca gidebildi. Esnafın hepsini ismen bırakın  babalarının ismine, hastalığına, emekliliklerine kadar biliyor. Selam gönderiyor.Dert dinliyor, dinlemekle kalmıyor notları kendisi alıyor. Oradaki ilgi inanın çok farklı idi.

Dolayısıyla Çelik’i Bursa siyasetinin dışında görmek son derece yanlış olur.Hep söylediğim gibi  Bursa bu dönem şanslı. İzmir bile 1 bakanla hükümette temsil edilirken kentin   deneyimli, ülke siyasetine katkı koymuş , mütevazi yapıları ile ön plana çıkmış 2 icracı bakanı var. Ve  ne olursa olsun bu kentten hiçbir zaman kopmayacak olan  Faruk Çelik faktörü. Elbette ki Bursa bu şansı çok iyi kullanmalı. 3 bakanla  kaybettiği zamanı telafi etmeli

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.