Havadis16.com - 17 Aralık 2018, Pazartesi

Balkonda üretip Dubai’ye satıyor

25 Haziran 2015
Balkonda üretip Dubai’ye satıyor için yorumlar kapalı
Balkonda üretip Dubai’ye satıyor

Mersin’in Erdemli ilçesinde takı tasarım kursuna katılan Hayriye Akkaya, Dubai’den gelen dostlarının sergide çektiği fotoğraflar sayesinde yaptığı takıları, Dubai’ye pazarlıyor.

İlçeye bağlı Tömük Mahallesi’ndeki evinin balkonunu atölyeye dönüştüren memur emeklisi Akkaya’nın yaptığı eserlerin fotoğraflarını gören Dubaili iş adamları, takıları ülkelerine getirmek üzere sipariş veriyor. Takılar ve diğer ürünler özelliklerine göre 10 dolar ile 100 dolar arasında fiyatla satılıyor. Yalnızca Arapların değil, dünyanın dört bir yanından Dubai’ye gelen turistlerin de eserlerine ilgi göstermesinden memnuniyet duyduğunu anlatan Akkaya, boş kalmayı sevmediğini ve hayal ettiklerini takılara yansıttığını belirtti.

Kursa katıldıktan sonra 7 ay gibi bir sürede birçok eser ortaya çıkardığını ifade eden 62 yaşındaki Akkaya, “Tesadüflere de inanıyorum. Dubai’de dostlarım, akrabalarım var. Sergime geldiler. Eserlerimi fotoğrafladılar ve Dubai’deki iş adamı dostlarına gönderdiler. Oradan böylelikle talep gelmeye başladı. Bu da benim hoşuma gitti. Bunu daha da genişletmek arzusundayım” dedi.

“TESADÜF GİBİ, ŞAKA GİBİ AMA OLDU”
Kurs usta öğreticisi Esin Kabacık’ın kendisini teşvik ettiğini de anlatan Akkaya, “Yurt içinde de talepler var, özellikle turistlerin olağanüstü ilgisini çekiyor. Pazarı genişletmek istiyorum. Gururla da bunu yapacağıma inanıyorum. Kısa sürede bir pazar oluşturabildik. Gençlerin öncelikle tabii ki okumalarını arzu ederim, eğer okula gidemiyorlarsa böyle işlerle uğraşarak pazar oluştursunlar. Türkiye’de de bu yapılabilir. İnsanlarla diyalog kursunlar. Birileriyle iletişim halinde olurlarsa bir yerlerden bir imkan oluşabiliyor. Tesadüf gibi, şaka gibi olan bir şey bir anda gerçekleşebiliyor” diye konuştu.

Çekilen bir fotoğraf sayesinde yaptığı ürünlerin talep aldığını vurgulayan Akkaya, “Bunu herkes yapabilir. En azından boş durmazlar” dedi. Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Okur da, “Hayriye Hanım’ın ürettiği ürünleri Dubai’ye pazarlaması, bundan da güzel gelir elde etmesi, bizleri sevindirdi. Bu girişim diğer kursiyerlerimize de örnek olacak, ufkunu açacaktır” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.