Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

Başbakan, Burkay’a ne dedi?

1 Mart 2018
244 kez okundu
Başbakan, Burkay’a ne dedi? için yorumlar kapalı

AK Parti İl Başkanlığı’nın haftalar öncesinden büyük titizlikle hazırlandığı kongrenin olduğu gün, tam anlamıyla hesapta olmayan aksilikler peş peşe yaşandı.

İlki malum, Başbakan’ın resmi programı tam 3 saat sarktı. Sarkınca salonun dışında bulunan kalabalık soğuk ve yağışlı havanın da etkisiyle dağılmaya başladı.

İçerisi de farklı değildi.

Üstelik Başbakan’ı bekleme sıkıntısının üzerine iki üzücü gelişme daha eklenince salonun morali ve heyecanı bir anda tükendi.

ilk olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Trabzon’da yaptığı veda gibi konuşma haberi salonda bomba etkisi yarattı. Partililer sosyal medyadan habere ulaştıklarında yüzler asıldı, moraller bozuldu.

Bu haberden birkaç saat sonra ise salona bir başka üzücü haberin bombası düştü.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın bir süredir İstanbul’da tedavi gören kardeşi Ahmet Tevfik Burkay vefat etmişti. Acı haber bir anda salonda yankılandı. Hemen ardından, Başbakan’ın Bursa gezisinin programında ikinci önemli ayağını oluşturan Merinos AKKM’deki BTSO’nun organizasyonunda Bursalı iş adamlarıyla buluşturma yemeğinin iptal edildiği haberi yayıldı.

Doğruydu, yanlıştı derken, BTSO’nun cep telefonu mesajı ile programın iptali doğrulandı.

Peki, bu üzücü gelişmenin perde arkasında neler yaşandı?

*******                                      ******                              ******

BTSO Başkanı İbrahim Burkay uzun süredir Başbakan’ı Bursalı iş adamlarıyla buluşturmayı istiyordu. Başbakan’ın Bursa’ya geleceği tarih netleşir netleşmez, davetini yaptı ve akşam yemeği organizasyonu programa dâhil edildi. Ancak zamanlama kendisi açısından sıkıntılı ana denk geldi.

Çünkü son bir yıldır amansız hastalıkla boğuşan kardeşi Ahmet Tevfik Burkay’ın hastalığı yeniden nüksetmiş ve İstanbul’da bir hastanede yoğun bakıma alınmıştı.

Doktorların ‘Artık yaşama umudu kalmadı’ dediği acılı anla Başbakan’ın yemek programı kesişti. Son iki gün İstanbul’la Bursa arasında adeta mekik dokudu ve acısına rağmen, yemek organizasyonunun mükemmel geçmesi için tüm titizliğiyle hazırlıkları bizzat yürüttü.

O gün sabah saatlerinde İstanbul’da kardeşinin başında idi. Akşam saatlerinde Bursa’ya geçecekti ki  kardeşini kaybetti. Akabinde hemen Başbakan Binali Yıldırım’ı aradı.

O sırada Başbakan’ın helikopteri Bursa’ya yeni iniyordu.

Burkay telefonda Başbakan’a haberi ilettikten sonra “Sayın Başbakanım, biz sizi Bursa’da en iyi şekilde ağırlamak için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Biz hazırız. Uygun görürseniz ben hemen geliyorum” dedi.

Başbakan üzüntüsünü belirttikten sonra şu cevabı verdi:

“Böyle kardeş acısının ortasında yemek olmaz. Sen cenazenle ilgilen. Ben ileriki günlerde gelir hem taziyede bulunur hem de iş adamlarımızla birlikte olurum”.

O akşam için 2 bin kişilik bir yemek organizasyonu düzenlenmişti.

Hassas yapısıyla da tanınan Başbakan yemekle ilgili bir özel ricada da bulundu:

“Yemekleri garibanlara, fakirlere dağıtın ki hem şehitlerimizin hem de kardeşinizin hayrına gitsin”.

Nitekim Başbakan’ın bu özel ricası hemen yerine getirildi, program iptal edildi ve o akşam için hazırlanan yemekler Merinos Fuaye Salonu’ndan alınarak eksiksiz şekilde garibanlara dağıtıldı.

Yemek organizasyonu içinde bulunan bir BTSO yönetim kurulu üyesinin söylediği şu sözler de dikkat çekici idi:

Eğer  böyle bir vefat olmasa idi, o gün bizim yemeğimiz katılım anlamında Başbakan’a büyük moral kaynağı olacak ve hem parti kanadı, hem de BTSO olarak Bursa programından başarıyla çıkıp, kendisini moralli uğurlayacaktık. Ama kısmet değilmiş!”.

Bu arada acı haberin duyulmasının ardından Bursa iş dünyası Burkay’ı bir an olsun yalnız bırakmadı. Cenaze töreni büyük bir kalabalığa sahne olurken,  Burkay da kardeşini toprağa verir vermez evine gitmek yerine BTSO’ya geçerek 2 gün taziyeleri odada kabul etti. Önceki akşam Meclis Toplantısı’na da katıldı ve kısa konuşmasında, kendisini acılı gününde yalnız bırakmayan iş dünyasına teşekkürlerini iletti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.