Havadis16.com - 19 Aralık 2018, Çarşamba

Başbakan Davutoğlu açıkladı: Şer ittifakı aynı masada

15 Ekim 2015
Başbakan Davutoğlu açıkladı: Şer ittifakı aynı masada için yorumlar kapalı
Başbakan Davutoğlu açıkladı: Şer ittifakı aynı masada

Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör örgütleri PYD ve DEAŞ ile Esed rejiminin Suriye’de 28 Mayıs’ta aynı masada buluştuklarını söyledi.

Show TV’nin yayınına katılan Başbakan Davutoğlu, önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan Davutoğlu, DHKP-C, PKK ve DHKP-C’nin Türkiye ile bir hesabı olduğuna dikkat çekerek, “PKK çözüm sürecini bitirecek şekilde polisimizi şehit ettiğinde bir amacı vardı. Buna karşı başarılı operasyonlar yapıldı. Şimdi tekrar kendini mağdur duruma düşürmek için böyle şeyler deneyebilir. DEAŞ ciddi darbeler yedi Türkiye’den. Suruç’tan sonra DEAŞ’ın en önemli mevzilerini yerle bir ettik. Koalisyona da katıldık. Hemen o hafta içinde Türkiye koalisyon uçakları ile birlikte en önemli DEAŞ mevzilerini vurdu. Bu soruşturmadan bir netice çıkarsa daha şiddetli şekilde DEAŞ’a müdahalede bulunacağız. DEAŞ’ın en büyük hesabı şu. Onların kafasındaki İslam ile bizim savunduğumuz İslam arasında 360 derece fark var. Birisi dışlayıcı, birisi müsamahakar ve demokrasi ile İslam’ı tanımlayan örnek. Bazı yayın organları var DEAŞ’ın. Bunların en fazla saldırdığı kişiler Cumhurbaşkanımız, ben ve AK Parti. Biz gerçek İslam’ı temsil ediyoruz. Türkiye’deki tüm Müslümanlar. Türkiye bir başarı hikayesi. Bu başarının arkasında ne varsa DEAŞ onlara düşman. DEAŞ ister ki kutuplaşma olsun. Çünkü onlar DEAŞ’a adam kazandırıyor. Bunlar kaos isterler Türkiye’de” diye konuştu.

Diyarbakır’da düzenlenen saldırının seçim sonuçlarına etkilerinin olduğunu söyleyen Davutoğlu, “7 Haziran seçimlerinde akıllardaki soru şuydu ‘HDP barajı geçecek mi geçmeyecek mi’ Herkes AK Parti’nin 1., CHP’nin 2. olacağını biliyordu. Seçimi belirleyen ana faktör HDP’nin barajı geçip geçmemesiydi. Diyarbakır saldırısı barajı geçmesine mi yaradı geçmemesine mi? Şu anda seçimin ana sorusu ne? AK Parti kendi başına iktidar olacak mı olmayacak mı? Tek başına AK Parti iktidarından tedirgin olan, istikrar döneminin başlayacak olmasından rahatsız kimlerse bu saldırı onları memnun etmiştir” şeklinde konuştu.

DEAŞ, PYD ve Suriye rejiminin Suriye’de aynı masaya oturduğunu söyleyen Davutoğlu, “28 Mayıs’ta Haseke’de DEAŞ, PYD ve rejim aynı masaya oturdular ve bir plan dahilinden anlaştılar. Hepsi muhalefete dönük saldırı yapmaya kara verdi. DEAŞ ile PYD hiç bir araya gelmiyor değil. Bakın tarih veriyorum. Elimizde neredeyse tutanaklara kadar var bu toplantı. DEAŞ, PYD aynı masada buluştular. Bugün de bu iki örgütün ve rejimin Türkiye’nin istikrarsızlaştırma yönünde aynı masada buluşması zor değil. 3’ünün de anlaştığı şey ılımlı muhalefetin yıpratılması, çatıştıkları yerde uzlaşma. Bu şüphe değil istihbarat bilgisi. Ne konuştuklarının detayları var. Bunları bildiğinizde şu örgütle bu örgüt işbirliği yapar mı diye düşünmeyin. Her iki örgüte sızmış unsurlar her iki tarafa yarayacak bir eylemi gerçekleştirebilir” ifadelerini kullandı.

“YENİ GÜVENLİK KONSEPTİ İLE MİTİNG UYGULAMALARI DEĞİŞECEK”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’daki saldırılar sonrası yeni bir güvenlik konsepti ile miting uygulamalarının değiştirileceğini belirterek, “Sizin bildiğiniz rutini terör örgütleri de bilir. O rutinin dışına çıkar ve eylemini yapar. O zaman rutin olmayacaksın. Bu yeni güvenlik konseptinde rutin uygulama istemiyorum” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu katıldığı televizyon programında Ankara’daki terör saldırısı ile ilgili ihmal iddialarını değerlendirdi.

Başbakan Davutoğlu miting uygulamalarının yeni bir konsept ile değiştirileceğini belirterek, “Orada yapılan rutin bir uygulama ama ne eksik. Önleyici bir tedbir. Sizin bildiğiniz rutini terör örgütleri de bilir. O rutinin dışına çıkar ve eylemini yapar. O zaman rutin olmayacaksın. Bu yeni güvenlik konseptinde rutin uygulama istemiyorum. Şimdi onun talimatını verdim. Bunu yaptığımızda o mitinge gelen vatandaşlarımızın da yardımcı olması lazım. Vatandaşlar polisi hasım görürse, birlikte hem o polise hem göstericiye kasteden teröristi engellemek mümkün olmaz. 11 polis o gün linç edilmekten kurtuldu. Bunlar hareketli gruplar 8 bin kişinin olduğu yer miting meydanıdır. Orada insan araması yapılacak. Şimdi yapacağız. Ya da dedektör köpeklerin eşliğinde bomba araması, insanları tek tek sokamıyorsunuz tabii orada. Tabi burada vatandaşların ‘üzerimize köpek saldılar’ dememesi lazım. Göstericinin hakkı gösteri yapmak, polisin görevi de onları korumaktır” diye konuştu.

Terör saldırısı ile ilgili emniyet müdürlerinin açığa alınmasını da değerlendiren Davutoğlu, “Burada istihbari bir zaaf varsa, güvenlik zaafı varsa bir idari soruşturma başlatılır. İçişleri Bakanı’na söyledi. Bunu yaptıktan sonra idari soruşturmanın selameti için bu açığa alınmalar odu. Soruştura devam edecek. Şu değil. Sürüklenen cenaze görüntüleri. Bana ilk geldiği anda soruşturma başlatın dedim. Biz hukuk devletiyiz. Nasıl vatandaş için gerekliyse bürokrasi için de geçerli” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.