Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Aynı cesur tavrı onlardan da bekleriz

29 Nisan 2014
Aynı cesur tavrı onlardan da bekleriz için yorumlar kapalı
Aynı cesur tavrı onlardan da bekleriz
Başbakan Erdoğan, “Umut ediyorum ki gerek Ermenistan devleti gerek Ermeni Diasporası bizim bu yürekli adımımızı görür, aynı cesur tavrı onlardan da bekleriz” dedi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Tarihle ve tarihin gerçekleriyle yüzleşme, Türkiye’nin yapacağı bir yüzleşme değildir. Bunu sadece bizim yapmamız yetmez. 100 öncesine ait acıları, trajedileri diri tutan her devlet bu yüzleşmeyi yapmaları gerekir. 100-200 yaşında hiçbir millet, hiçbir devlet reform yapamaz. İstikbalini sağlıklı şekilde inşa edemez.” dedi.

“Biz geçmişin ağırlıklarından prangalarından, zincirlerinden cesaretle kurtuluyoruz” diyen Erdoğan, “Geçmişin korkularını tek tek söküp atıyor, Türkiye’nin önündeki korku duvarlarını yıkıyoruz. Bizim kadim tarihimizde utanacağımız, korkacağımız, çekineceğimiz hiçbir hadise bulunmuyor. Her hadiseyle yüzleştik ve yüzleşiriz” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Umut ediyorum ki gerek Ermenistan devleti gerek Ermeni Diasporası bizim bu yürekli adımımızı görür, aynı yürekli, aynı cesur tavrı onlardan da görür ve bekleriz.” ifadelerini kullandı.

“Alman Cumhurbaşkanı kendine yanlış anlatılanları ifade etti”

Başbakan Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un sözlerine ilişkin şunları kaydetti:

“Alman Cumhurbaşkanı gelmiş benimle konuştuğu şeylerden sonra ODTÜ’ye gidiyor, orada garip, garip şeyler konuşuyor. Kendilerine yalan, yanlış neler anlatılmış neler öğretildiyse onu ifade ediyor” diyen Erdoğan, “Bunu bizimle paylaştığın gibi aynen o şekilde ODTÜ’de yansıtsana. Ama üzüntü veren ne biliyor musunuz? ODTÜ’de ona evsahipliği yapanların gerçekleri ona söylememeleri.

Kendisine birşey daha söyledik. O da neydi? Ülkemizin iç işlerine karışılmasına asla tahammül edemeyiz. Bunu da kendisine söyledik. Sadece onu kullandı orada. Ne dedi? ‘Bu iç işlerinize karışmak gibi anlaşılmasın, ama…’ Biz amayla çok çektik. Onun için bizim amayla falan uğraşacak halimiz yok. Onun için devlet adamlığının gereği neyse onu yapmak lazım. Herhalde hala kendisini rahip olarak zannediyor. Çünkü rahipti bir zamanlar. O anlayışla bakıyor. Olmaz. Bunlar çirkin şeyler.

Almanya’da 8 vatandaşımız öldürülüyor, bunun hesabını veremeyenler gelip de bize akıl vermesinler. O aklı kendilerine saklasınlar. Türklerin evleri kundaklanıyor, bu evleri yakanlar ırkçılık saikiyle bunu yapanların hesabını Almanya soramıyor, gelip bize akıl veriyor. Sen o aklı kendine sakla.”

Mısır’daki idam kararları

Başbakan Erdoğan, Mısır’daki idam kararlarına ilişkin, “Hangi eylemi yaptı AB üyesi ülkeler, var mı bir ses, yok. ABD’de, Rusya’da, diğerlerinde var mı bir ses, yok. AK Parti konuştuğu zaman, ‘bunlar Müslüman oldukları için böyle konuşuyorlar’ ucuzuna giriyorlar. Bu iş bu kadar kolay değil, eğer insanın değeri varsa bunu kim olursa olsun ortaya koymak zorundasınız. Benim için Ukrayna’da öldürülen de Mısır’da öldürülen de aynıdır” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.