Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

Başkan Aktaş hedefte 2023’ün üzerine çıktı: “2026 ve 2035”

5 Aralık 2018
110 kez okundu
Başkan Aktaş hedefte 2023’ün üzerine çıktı: “2026 ve 2035” için yorumlar kapalı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş göreve geçtiğimiz yıl Kasım ayında geldi. Aradan tam 12 ay geçti. Bu sürede bir belediye başkanı ne yapabilir ki? Çünkü yerel seçimlere bir yıl kala emanetçi olarak getirilmişsin,  proje üretemezsin, yatırım yapamazsın, mali kaynak bulamazsın. Bekleyen kabul görmüş projeler var, yürüyen yatırımlar var, eksiye geçmiş kötü bir bütçe var.

Mevcut konjonktürde o koltuğa değil Alinur Aktaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan gelse durum değişmezdi.

O’da ne yaptı?

İşadamı mantığıyla tabloya baktı ve bir yılı nasıl iyi değerlendiririm? Noktasında kente dair, bütçeye dair ufak ama çözüm odaklı dokunuşlara gitti. Ve bunda da başarılı oldu.

İşte o dokunuşlar Alinur Aktaş’ı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Kasım’da Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde  Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak elini kaldırmasını sağladı.

Şimdi emanetçiliği seçilmişliğe taşıyacak zorlu bir yolun başında. Omuzlarında 3,5 milyonluk bir şehrin yükü var. Sorumluluk büyük ama bir farkla. Artık eli siyaseten daha güçlü. Önü de açık!

O yüzden hedefler de büyük.

Ve dün gördük ki, Başkan Aktaş hedeflerini 2023 kent vizyonunun dışına taşırarak daha da büyültmüş.

Adını da “Bursa 2026 Şehir Tavavvuru” koymuş!

***

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş dün yanına İl Başkanı Ayhan Salman ‘ı, Yerel Yönetimler Başkanı Gökay Bilir’i ve İl Kadın Kolu Başkanı Gülten Kapıcıoğlu ile üst düzey belediye bürokratlarını alarak basının karşısına çıktı.

Merinos AKKM’de düzenlediği toplantıda önce geçen bir yıllık sürede yaptıklarını anlattı. Ardından hedeflerini, seçim beyannamesi şeklinde icraat açıklamasında bulunmadı. Çünkü daha Cumhurbaşkanı seçim manifestosunu açıklamadı, ayrıca Bursa’nın kent 2023 perspektifine yönelik proje ve yatırım planlamalarına dair neler yapılacağı da tam anlamıyla hazır değil. Bunun için söylediğine göre ekipler çalışma yapıyor.

Daha ziyade üzerinde durduğu konu Bursa’nın önüne hedef koyarak bir ufuk açması idi ki kentin buna ihtiyacı vardı.

İddialı konuştu:

“Kentin tarihini ve talihini değiştirmeye geliyorum. Bursa’yı gerçek anlamda dünya kentleriyle yaraşır marka kent yapmaya geliyorum.”

Evvela Bursa’nın sorunlarını 4 ana başlık da topladı:

Trafik ve ulaşım.  Bu başlık da çok net konuştu:

“2020’de Bursa’nın trafik sorunu kalmayacak dedik ve göreceksiniz kalmayacak”.

İkincisi Şehrin planlanması. Hedef burada da büyük. 2035 Master Planı.

Dedi ki:”  “Eldeki verilerle 20 yıllık bir öngörüden dolayı 2035 yılını hedef koyduk. Bursa büyüyor. Doğru ve ileriye dönük planlama yapmalıyız. 2035 Master Planı için çalışıyoruz.”

3. ana başlık kentin turizm potansiyelini arttırmak.

Yıllık bin 800 turist bu kent için az. Ortalama 2,1 gece konaklama. Daha çok turist ve daha çok kalıcı turist. Bursa’da tarihi ve kültürel potansiyel mevcut. İzmir ile İstanbul arasına sıkışmaktan kurtarmalıyız.”

Ve 4. başlık ekonomik büyüme.

İşte burada çok ince bir detaydan bahsetti. Belediyelerin özel sektörde her alanda var olmasının gerekmediğinin altını çizen Başkan Aktaş “Termal kaplıca da yapmayalım. Bırakalım bunu özel sektör yapsın. Yap işlet devret modeliyle. Biz planlamada yerlerini gösterelim, onların önünü açalım. Yatırımcıyı bu kente çekelim. Esnafıyla işadamıyla bu kent ekonomik anlamda büyüsün.” dedi.

Neden 2026? hedefine gelince;

Dedi ki:

“Bursa 1326 yılında fethedildi. 2026 Bursa’nın fethinin tam 700. Yılı. Biz bu kenti 2026’ya götürecek kalkınma ve büyüme hamlesini şimdiden başlatmak zorundayız. Bu bir süreç ve biz 2026 çalışma ofisi de açmayı planlıyoruz. Bu ofisle süreci yöneteceğiz.”

Dün Başkan Aktaş Bursa’nın önüne uzun yıllar sonra bir hedef koydu. Yeni bir pencere açtı. Başarır mı başaramaz mı, ne kadarını başarır şimdiden kestirmek mümkün değil ama “Bursa’nın tarihini ve makûs talihini değiştirmeye geliyorum. Rutin işler yapmaya değil” sözleri bile heyecanlandırmaya yetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.