Havadis16.com - 16 Ağustos 2018, Perşembe

Başkan Altepe deniz ulaşımını da canlandırmakta kararlı…

31 Mayıs 2014
335 kez okundu
Başkan Altepe deniz ulaşımını da canlandırmakta kararlı… için yorumlar kapalı

 

BURULAŞ’ tan cep telefonuma gelen SMS mesajını üst üste iki defa okudum. Büyükada’ya sefer diyordu. Hem de her pazar sabah gidiş, akşam dönüş.

Büyükada’ya daha önce nasıl gidiliyordu?

Önce İstanbul’a oradan Büyükada’ya.

Burada söz konusu olan sadece Büyükada değil elbette.

Sonunda deniz ulaşımına önem verilip ağının genişletilmesi.

Biliyorsunuz, Bursa’da deniz ulaşımı ilk olarak eski Büyükşehir Belediye Başkanı Rahmetli Hikmet Şahin’le başladı.

Hep derdi:

“Denizi biz getirmedik ki, sadece keşfettik”.

****                                   ****
Öyle oldu.

Yıllarca Bursa halkı İstanbul ile ulaşımı ya karayolu ile ya da Yalova’dan karşıya deniz otobüsleri ve feribotla sağladı.

Kimsenin de aklına en kestirme yol alarak Mudanya ya da Gemlik’ten İstanbul’a sefer düzenlemek gelmedi.

Bunu düşünen ve hayata geçiren Başkan Şahin oldu.

İDO ile yaptığı anlaşma neticesinde 2 büyük gemi satın aldı ve Osmangazi, Orhangazi adıyla bunları her gün İstanbul’la Bursa arasına ulaşıma koydu. Tabi ilk dönemde bu işe Yalova’lılar bir hayli kızdı.

Çünkü yol ve su medeniyet demektir. Yalova yolu Bursa ve çevresinden İstanbul’a giden  yolcu ve araçları Mudanya’ya kaptırdı. Bir anda bu yol üzerindeki taşıt trafiği azalırken, esnaf da doğal olarak etkilendi.

Ancak bu tarafta Mudanya İstanbul arası ulaşım kolaylığı nedeniyle neredeyse ek seferlere kadar çıktı.

Recep Altepe’nin başkanlığı dönemi ile Güzelyalı İskelesi daha da hareketlendi. Çünkü Başkan Altepe İDO’ya  yüksek bilet uygulaması nedeniyle rest çekti ve  karşısına BUDO’yu koydu.  Çok kısa sürede de tercih BUDO’nun deniz otobüslerinden yana olunca, İDO’nun bu güzergahtaki bilet karteli son buldu,  hatta İDO güzergahtan çekilme kararı aldı.

Neticede Bursa adına sevindirici bir gelişme.

****                                 ****

Başkan Altepe’nin üzerinde durduğu en önemli konu Bursa’nın ulaşım ağını genişletmek. Hem havadan, hem denizden.

Özellikle havayolu ulaşımını tarifeli seferlerle başlatmak ve körfezde tıpkı Boğaz’da olduğu gibi karşılıklı motor seferleri koymak.

Seçim dönemi de söz vermişti:

“Gemlik’le Mudanya arasında deniz motorları gidip gelsin istiyoruz. Adalara Güzelyalı’dan seferler düzenlemek istiyoruz”.

İşte bu açıdan gelen mesajı önemsedim.

Seferler aynı zamanda her iki tarafın turizminin canlanmasına da katkı sağlayacağı için de ayrıca sevindim.

****                      ****

Bu arada dün 53. Uluslarası Bursa  Festivali’nin tanıtım toplantısına katıldım.  Yıllar oldu  bu organizasyonun tanıtım toplantısı ile festivale katılmayışım. Muhabirliğim döneminde bir ay süre ile festivali belediye muhabirleri olarak hep beraber takip ederdik.Çünkü buram buram siyaset kokardı. Açılışı ya dönemin Başbakanı Süleyman Demirel, ya Mesut Yılmaz  yapardı.

Sonrasında ise  Büyükşehir Belediye Başkanı o dönemler kim ise  neredeyse 1 ay süre ile  Kültürpark’ta Açık Hava Tiyatrosu’ndaki festivale eşi ve çocukları ile katılırdı. Şimdi bildiğim kadarıyla AK Parti’li belediye döneminde siyasetin gölgesi festivalin üzerinden  büyük ölçüde çekildi.

Daha bir sanatsal ve kültürel çizgiye oturdu. Kaldı ki,  gazete sayfalarında yer alan festival içeriğine ve katılımcı sanatçılarına baktığınızda bunu hissedeceksiniz. Bursa Kültür ve Sanat Vakfı’nın yönetiminde belediye başkanı yok.  Bursa’nın tanınmış işadamlarından oluşan yönetimde belediyeyi Genel Sekreter Ahmet Erdönmez temsil ediyor.Ayrıca yıllar içinde festival “nitelikli”bir seyirci kitlesini de kazandı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.