Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

Başkan Altepe kararlı. Bursa bu dönem uçacak!

30 Nisan 2014
553 kez okundu
Başkan Altepe kararlı. Bursa bu dönem uçacak! için yorumlar kapalı

 

İkinci defa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Altepe’nin yeni dönem hedefinde Bursa’ya  iç ve dış hatlarda tarifeli seferlerin yapıldığı bir havalimanı kazandırmak  bulunuyor.

İstanbul’da Atatürk Havalimanı’na günde 1000, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 400, Antalya Havalimanı’na 1000 uçak inerken Bursa’ya haftada 2 uçak inmesine içerleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, heli taksi ve deniz uçağı seferleri ile  bu konuda başlangıç yaptıklarını  söyleyerek ”İş dünyası ile STK’ların birinci önceliği işleyen bir hava yolu şirketi kurulması yönünde  olmalı. Biz belediye olarak her türlü yatırıma ve desteğe hazırız” dedi.

Dün Başkan Altepe’ye“hayırlı olsun” ziyaretinde bulunduk. Ziyaret sırasında yaptığımız sohbette Bursa’nın yeni dönemde altın çağını yaşayacağını belirten Başkan Altepe seçim döneminde de hemen hemen her konuşmasında dile getirdiği havaalanı eksikliğini yineledi. Bu konuda basın mensuplarına büyük görev düştüğünü söyleyen Altepe ”Bursa’nın en büyük eksikliğinin devamlı gündeme taşınması gerekiyor”dedi.

 

BURSA 2. BÜYÜK KENT

Başkan Altepe Bursa’nın İstanbul’dan sonra Türkiye’nin üretim ve yatırımda ekonomiye en büyük katma değer sağlayan il olduğunu, Bursa’yı Kocaeli’nin takip ettiğini söyleyerek ”Bu üç ilimiz Türk ekonomisinin yüzde 60’ını karşılıyor. Bursa’nın 4. büyük kent olduğu söylemlerine katılmıyorum. İstanbul’dan sonra 2. büyük kent. Ben ekonomik verilere bakarım. Değerlendirmemi buna göre yapıyorum. Buna karşılık işleyen bir havaalanına sahip olmamamız büyük eksiklik” dedi.

Bursa’nın marka kent olması için çalıştıklarını ve markalaşmanın sadece ürünler ve değerlerle değil, kentin ulaşılabilirliği ile de ölçüldüğünü anlatan Başkan Altepe çok iyi bir örnek de verdi:

Bursa dünya kenti,  Dünya Ticaret Merkezi olacak diyoruz. Havaalanımız yok. Ben  belediye başkanı olarak göreve başladığımda 300 yabancı firma vardı. Şimdi 800’e çıktı. Yabancı şirketler var, ortaklıklar var. Ama patronlar yok. Bursa’nın adını biliyorlar ama kendini görmüyorlar. Neden? ulaşımı zor da ondan. İş görüşmelerini İstanbul’da yapıyorlar. Neden Bursa’da yapmasınlar ki? Bizler neden yabancı iş adamlarını Bursa’da ağırlamayalım ki?”.

 

STRATEJİMİZ BU OLMALI

 

Başkan Altepe Bursa’nın havaalanı eksikliğine öyle içerlemiş ki bize sordu:

Trabzon’da havaalanı var. Şimdi Rize’de de yapılıyor. Trabzon ile Rize arası kaç kilometre ki? Neden Bursa’ya uçaklar inip kalkmıyor. Neden Bursa bu yatırımdan faydalanamıyor?”

Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda her türlü yatırıma hazır olduklarını kesin olarak belirten Başkan Altepe, yeni dönemde havayolunun açılması için girişimlerini hızlandırdıklarını, THY ile entegre çalışma yürüttüklerini söyleyerek” Bursa iş dünyası  ve STK’lar, basın camiası  hep gündemde tutmalıyız. Bursa’ya bir hava yolu şirketi kurulmalı.Stratejimizi belirleyip  bu yönde çalışmalıyız. Bursa havadan da ulaşılabilir olduğunda kentin geliri katlanarak büyür ve işte o zaman dünya kentleri sıralamasına girer” diye konuştu.

Evet, Başkan Altepe çok haklı. Yenişehir Havaalanı adı altında bir havalimanımız var ama  işler değil. Haftada 2, 3 uçağın indiği havaalanı daha çok özel uçuşlar ve kargo uçaklarına açık.  Aktarmalı seferler de yapılıyor yapılmasına da, zaman kaybından başka bir işe yaramadığı için rantabl değil…

Ülke ekonomisini İstanbul’dan sonra sırtlayan 2. büyük kenti  için  eksikliğin ötesinde büyük bir ayıp. Ben Başkan Altepe’yi bu  konuda kararlı gördüm.

Kaldı ki, gelişen ülke olarak yeni dönemde  belediye başkanlarına düşen yegane görevin kentlerinin ekonomik  verilerini katlamak olduğu ve her bir belediye başkanının girişimci  ruhuyla  hareket etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Bu kapsamda küçük esnafından tutunda sanayicisine kadar kentinin ticaretini geliştirmeyi ve yönlendirmeyi beceremeyen belediye başkanının bir dahaki dönemde seçilmesinin zayıf olduğunu da…

Ben Başkan Altepe’nin o çok eleştirilen İpekböceği vagonları, Heli Taksi ve Deniz Uçağı projelerinin bu anlamda girişimci ruhunu yansıttığını ve Bursa’ya yeni dönemde işleyen bir havalimanı kazandıracağına inanıyorum.

Hatta Bursa’yı marka kent olarak uçurmakta öyle kararlı ki; Başbakan Erdoğan’ın yerli otomobil üretilmesi yönündeki isteğini, yabancı sermaye faktörüne rağmen Bursa’da hayata geçirecek kadar…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.