Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Başkan Dündar “Osmangazi’ye mi Büyükşehir’e mi?”

15 Kasım 2018
156 kez okundu
Başkan Dündar “Osmangazi’ye mi Büyükşehir’e mi?” için yorumlar kapalı

Belediye başkan aday adaylığı başvurularının devam ettiği AK Parti’de, en çok aday başvurusunun yapıldığı ilçelerden biri de Osmangazi. Dün itibarıyla bu ilçeye dair öğrendiğim en son rakam 10 başvuru idi. İl Başkanı eski Yardımcısı Hasan Kılıç, İlçe eski Başkanı Ali Yılmaz, iş adamı Mehmet Yetim, Bursa Hayat gazetesi sahibi Nazım Maral, Hasan Durmayaz, BESAŞ Müdürü Mustafa Bektaş, Salih Çakır, Osmangazi İlçe eski Başkan Yardımcısı İzzet Şenocak ve Yusuf Dündar.

Başvuru yapan aday adaylarına bakınca hepsi siyaseten tanınmış ve teşkilat kademelerinde de görev aldıkları için güçlü isimler.

Bu durumu dün Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a sordum.

 “Bu kadar yoğunluğun nedeni nedir?”

Gülerek şu cevabı verdi:

“Burası cazibe merkezi de ondan.”

Doğru, siyaseten de AK Parti’nin en güçlü olduğu ilçelerden…CHP-İYİ Parti ittifakı bile bu ilçede tutmuyor!

Ardından devam etti:

“Demek ki biz Osmangazi’de güzel işler yapmışız. Osmangazi’yi yönetmeye aday adayı olan arkadaşların teveccühü ilçemizin gücünü de ortaya koymaktadır, bu durum da hem partimiz hem de benim şahsım açısından büyük zenginlik ve onurdur. Siyaset neticede bir iddia ve hedef işidir. Tabii ki görev yaptığımız makamlara hizmet etmek isteyen arkadaşlar olacak bu siyasetin doğasıdır, güzelliğidir.”

Mustafa Dündar partinin kurucularından. Partinin ilk dönem milletvekillerinden. 2009’da dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tercihi ile Osmangazi’ye aday gösterildi ve o tarihten itibaren de belediye başkanlığını yürütüyor.

Geçen yıl Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda değişim söz konusu olduğunda Ankara’ya çağrılan 3 isimden biri idi.

Dün kendisine tercihinin “Osmangazi mi?” yoksa “Büyükşehir mi?” olduğunu da sordum.

Dedi ki:

“Biz partimizin aldığı karar doğrultusunda şuraya, buraya adayız gibi başvuruda bulunamıyoruz.”

Israrla yineledim.

“Peki, Mart 2019 seçimleri için hiç mi siyasi girişimde bulunmadınız?”

İşte burada politik bir cevap verdi ama sözlerini iyi okuduğumuzda tercihi de içinde idi:

“Niyetimiz belli. Biz görev adamıyız. Partim burada devam da diyebilir, tamam da. Bilemeyiz. Büyükşehir için soruyorsan, dediğim gibi bir çalışma veya girişimde bulunacak durumumuz söz konusu olamaz. Bizi geçen yıl biliyorsunuz değişim noktasında Ankara’ya çağırmışlardı. Demek ki bizi biliyorlar.”

Gerçekten de öyle…

Dündar, Osmangazi’de kentsel dönüşüm projeleri başta olmak üzere pek çok yapısal çalışmalarda önemli projelere imza attı ve çehresini değiştirme anlamında başarı da sağladı.

İşte bu noktada eğer kendisinin yerinde bir değişim söz konusu olursa, yerine gelecek belediye başkanı bir süre yeni proje ile kafa yormayacak, devlette devamlılık esastır ilkesiyle Dündar’dan aldığı projeleri sürdürecek. Çünkü geneli başlanmış durumda…

NİYET ORHANELİ’NDEN OSMANGAZİ’YE

Ve tabii yukarıda Osmangazi için saydığım aday adaylarına Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu’nu da eklemek lazım. Tatlıoğlu partisinin kuralı gereği başvuru yapamıyor. Ancak başta il başkanlığı, milletvekilleri ve parti genel merkezi olmak üzere pek çok siyasi otorite ile görüşerek niyetini ifade etti ve bu anlamda yola koyuldu.

Çıkış noktası olarak da “Orhaneli’nde 3 dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum, dağ yöresinin çocuğuyum. Beni herkes biliyor. Osmangazi’de bizim yerli diye tabir ettiğimiz hemşehrilerim ağırlıklı olarak yaşamakta. Onlardan gelen yoğun ilgi üzerine böyle bir niyet içine girdik. Aslında bir anlamda bu yola itildik” diyen Tatlıoğlu özellikle de vurguladı:

“Kimsenin koltuğunda veya makamında gözümüz yok, biz sadece değişim olması durumunda görev verilmesi halinde hizmete talibiz.”

Tatlıoğlu dağ yöresinde değil aynı zamanda Yörük ve Türkmen denince Türkiye’nin sınırlarını aşan bir isme ve STK başkanlığına da sahip.  Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu Genel Başkanlığı’nı da yapan Tatlıoğlu, ilk defa tüm Yörük ve Türkmenler arasında birlik oluşturup, en büyük STK’yı kuran başkan olarak da ayrı bir yere sahip.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.