Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Başkan Edebali kültür elçilerini ağırladı

3 Temmuz 2017
Başkan Edebali kültür elçilerini ağırladı için yorumlar kapalı
Başkan Edebali kültür elçilerini ağırladı

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, 3. Uluslararası Cumalıkızık Ahududu Festivali kapsamında ilçeye gelen halk oyunları ekiplerini makamında ağırladı.

Düzenlediği kültürel etkinliklerle uluslararası dostluk köprüleri kuran ve toplumlar arası ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlayan Yıldırım Belediyesi’nde, 3. Uluslararası Cumalıkızık Ahududu Festivali tüm coşkusuyla sürüyor. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, festival kapsamında Bulgaristan, Arnavutluk, Kazakistan, Ukrayna ve Tunus’tan ilçeye gelen halk oyunları ekiplerini makamında konuk etti. Yıldırım ilçesinin, 3 kıtaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğu’nun temellerinin atıldığı önemli bir şehir olduğunu belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “750 bin nüfuslu Yıldırım ilçemizde Anadolu’nun dört bir yanından, Kafkaslardan ve Balkanlardan şehrimize gelen insanlarımızla kültür birliği oluşturduk. Bulgaristan’dan, Yunanistan’dan, Batı Trakya’dan, Kosova’dan, Bosna Hersek’ten, Ahıska’dan, Kırım’dan ve ülkemizin 80 ilinden gelerek şehrimize yerleşen insanlarımızla huzur içerisinde bir arada yaşama duygusunu muhafaza ediyoruz. Yıldırım, çok farklı toplumların yaşadığı bir şehir. Bu da bizim en büyük zenginliğimiz” diye konuştu.

TARİH VE KÜLTÜR ŞEHRİ

  1. Uluslararası Cumalıkızık Ahududu Festivali’ne ev sahipliği yapan Cumalıkızık Mahallesi’nin 700 yıllık bir geçmişe sahip Osmanlı köyü olduğunu hatırlatan Başkan Edebali, “700 yıl önceki köy yaşamının mekanları olduğu gibi korunmuş. Bu tarihi köyümüzde bu sene festivalimizin üçüncüsünü düzenliyoruz. Festival bizim için işin bahanesi. Amacımız bu festival sayesinde misafirlerimizle olduğu gibi yakın coğrafyadaki komşularımızla da iletişim kurmak. Umarım misafirlerimiz şehrimizden ayrılırken kendilerini iyi hissederler ve misafirperverliğimizden memnun kalırlar. Konuklarımızı ilçemizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı. Kültürel kaynaşmaya katkı sağladıkları için memnuniyet duyduklarını belirten Başkan Edebali, halk oyunları ekiplerinin armağan ettiği yöresel kıyafetleri ile fotoğraf çektirdi. Öte yandanfestivalin ikinci günü renkli görüntülere sahne oldu. Erikli Meydanı’ndan başlayarak Şehit Piyade Er Rahim Keskin Ortaokulu’na düzenlenen kortej yürüyüşünün ardından ekipler katılımcılara gösterilerini sergileyerek festival coşkusunu yaşattı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.