Havadis16.com - 24 Haziran 2018, Pazar

Başkan Edebali:Bu zehri çocuklarımızdan uzak tutacağız

2 Aralık 2016
Başkan Edebali:Bu zehri çocuklarımızdan uzak tutacağız için yorumlar kapalı
Başkan Edebali:Bu zehri çocuklarımızdan uzak tutacağız

Yıldırım Belediyesi’nin desteği ile Yeni Dünya Vakfı öncülüğünde Gönüllü Kuruluşlar Platformu yöneticilerinin bir araya geldiği toplantıda çağın en önemli sorunlarından biri olan madde bağımlılığına karşı alınacak önlemler masaya yatırıldı. Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin yanı sıra Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, Yeni Dünya Vakfı Bursa Temsilcisi Tahsin Kara, Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu İcra Heyeti Başkanı Burhan Sayılgan ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Günümüz dünyasında toplumların kanayan yaralarından biri olan madde bağımlılığının adına bile tahammüllerinin olmadığını belirten Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Geleceğimizi tehdit eden madde bağımlılığı sorunuyla hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Bu zehri çocuklarımızdan uzak tutarak geleceklerinin karartılmasına var gücümüzle engel olmalıyız” dedi.

TOPLUMSAL DEĞERLER VURGUSU

Ülkemizde aile kavramının dünyadaki diğer toplumlara göre oldukça gelişmiş bir olgu olduğunu vurgulayan Başkan Edebali, aile yapısının madde bağımlılığı yüzünden yara almaması gerektiğini vurgulayarak, “Toplum olarak en büyük zenginliğimiz  çocuklarımızdır. İç ve dış bazı mihraklar çocuklarımızı ve aile yapımızı çeşitli yollarla tehdit ediyor. Özellikle genç neslimizi hedef alan en önemli tehdit de madde bağımlılığıdır” diye konuştu. Çocukların geleceğini koruyarak garanti altına almanın toplumsal kalkınmada başlıca öncelik olması gerektiğini de aktaran Başkan Edebali, “Genç nüfus potansiyelimizi iyi yönde kullanmamızı istemeyen karanlık güçler madde kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyor. Eğer biz hep birlikte çocuklarımızı bu illetten uzak tutup sahip çıkamazsak bu sorun geleceğimizi köreltecektir. Çocuklarımızı manevi olarak güçlü yetiştirirsek, madde bağımlılığı tuzağına düşmezler” ifadelerini kullandı.

‘GELECEĞİMİZİ KARARTMASINA İZİN VERMEYELİM’

Rutin belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra gençlerin karşılaştığı en önemli tehlikelerden birisi olan madde bağımlılığına karşı yürüttükleri projeler hakkında bilgi veren Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Ortak paydaşlarımızla birlikte çocuklarımızı bu illetten uzak tutmak adına ‘Değerlisin Sağlıklı Kal’ projesini hayata geçirdik. Bu proje kapsamında aile hekimlerinden, sağlık çalışanlarına, Yıldırım Toplum Sağlığı Merkezi çalışanlarından okul yöneticilerine, anne ve babalardan din görevlilerine, muhtarlardan psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenlerine ve gençlere olmak üzere 14 bin 450 kişiyi bilgilendirdik” dedi. Sosyal ve kültürel alanda da gençleri sanata yönlendirecek çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Edebali, “Yıldırım’da 70 bin üzerinde çocuk ve gencimizi tiyatro ile buluşturduk. YIL-MEK bünyesinde genç neslimize yeni fırsatlar oluşturarak birçok branşta hem hobi hem de meslek edinmelerini sağladık” ifadelerini kullandı.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.