Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

Başkan Edebali’nin Yıldırım’da yarattığı fark!..

31 Mart 2018
310 kez okundu
Başkan Edebali’nin Yıldırım’da yarattığı fark!.. için yorumlar kapalı

Tam bir yıl sonra bugün itibarıyla tüm Türkiye’de mahalli seçimler bitmiş, yeni belediye başkanları koltuklarına oturmuş olacak. Belediye başkanları 4 yılı geride bırakırken, her yıl olduğu gibi yine yıl dönümlerinde basın aracılığıyla kamuoyuna yaptıkları icraatı anlatmaya başladı.

İlk toplantıyı dün Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali yaptı. Kentsel Dönüşüm Merkezi’ndeki toplantıya eşi Şükran Hanım’la beraber gelen Başkan Edebali, toplantı öncesi aynı masaya otururken heyecanını “Bugün iki heyecanı birlikte yaşıyorum, biri siz basın mensuplarına 4 yılı anlatmak ki yarım saate bunu sığdırmak çok zor, hangi birini anlatacaksın o yüzden çok zor, diğeri de eşimin karşısında sunum yapacağım, kendisi çok zor beğenir” sözleriyle yansıttı.

Aslında söyledikleri doğru. İsmail Bey’i belediye başkanlığı döneminden önce de tanırım. Siyasette birlikte yol arkadaşlığımız oldu. Eşi Şükran Hanım her zaman yanında yar ve yardımcısı oldu. En büyük desteği ondan aldığı gibi çok iyi biliyorum en büyük eleştirileri de ilk ondan aldı.

Şükran Hanım eşi belediye başkanı olduktan sonra kenara çekilmedi, aynen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan gibi her daim onun yanında oldu ki doğru olan da bu. Ayrıca Başkan Edebali ailesini de Yıldırımlılardan hiç uzak tutmadı, şeffaf davrandı, dedi ki:

“Biz büyük bir aileyiz”.

Nitekim, evlat edindikleri kızları Zeynep’i bile basından kaçırmadılar, hep birlikte Yıldırımlılara örnek aile modeli çizerek, sosyal alanda aile birlikteliğini kuvvetlendirirken, eşi Şükran Hanım da kadın, aile, dezavantajlı kesimlere yönelik belediyenin yaptığı çalışmalara katılarak destek verirken, gönüllerde yer tuttu!..

******                            ******                      ******

İşte, Başkan Edebali’nin 4 yıllık icraatını da daha ziyade bu açıdan değerlendirmek istiyorum. Kendisi son 1 yılı hasat dönemi olarak tanımladı. Doğru bir tanımlama.

Bu yıl artık 4 yılda yaptığı çalışmaların, biten projelerin, yatırımların tamamlanma, hizmete girme dönemi. Çok iyi hazırlanmış bir sunumla karşılaştık. Ama bir farkla. Sunumu iyi kılan görsellerin çizim veya yapıştırma değil, gerçek olması. Başkan Edebali’nin en büyük projesi, hemen hemen tüm mahallelerde yaptığı kentsel dönüşüm ve iyileştirme, restorasyon çalışmaları.

50 yılın çöküntü durumundaki kentsel dokusunu değiştiriyorsun. Hiç kolay değil. O yüzden ilk 2-3 yıl planlama ile geçen bir süre var. Beraberinde kente değer katacak alanında Türkiye’ye örnek teşkil eden Sular Vadisi, Yıldırım Spor Kompleksi, uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele edecek bir Gençlik Merkezi, 5 yıldız niteliğindeki Termal Tesis, kültür merkezleri ve Bursa ekonomisine katma değer sağlayacak Vişne Caddesi ile Vişne Ticaret Merkezi gibi büyük projeleri kâğıt üzerinden hayata geçirme çalışmaları var.

Ve yine altyapı çalışmaları, her mahalleye kapalı otoparklar, pazar yerleri, asfalt ve kaldırım çalışmaları, mahalle konakları, çocuk ve dinlenme parkları, voleybol, basketbol, futbol vb. spor tesisleri de var.

Kadınlara ve engellilere, işsizlere yönelik iş edindirme çalışmaları da…

Bunların dışında elbette bu köşeye sığmayacak, onun da yarım saatte anlatıp bitirmesi mümkün olmayan daha pek çok çalışma ve hizmetler. Gerçi kendisi bu dönemi ‘hasat dönemi’ diye tanımladı ama gerçek hasat özellikle başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarının ve diğer projelerin tamamen bittiği yıl olacak. Bu da en az önümüzdeki bir 5 yılı kapsıyor!..

İşte o zaman Yıldırım’ın çehresi gerçekten değişmiş, bambaşka modern ve yaşanabilir bir kent silüeti ortaya çıkmış olacak!

*******                    ******                    *******

Elbette bir belediye başkanının yapması gereken çalışmalar. Bunlar ekibini, planlamayı ve bütçeyi doğru oturttuğunda yapılamayacak işler değil.

Ama…

Bir de tüm bu hizmetlerin o bölge halkı tarafından sahiplenilip sürdürülebilir olması gerekiyor ki işte asıl tılsım da burada.

Bir belediye başkanı olarak o kentin imarında alt ve üstyapıyı eksiksiz yapabilirsiniz, ama o kentin insanına dokunamıyorsanız, gönüllerine giremiyorsanız yaptığınız işlerin hiçbir önemi ve geçerliliği yoktur. Silinir gidersiniz.

Başkan Edebali, geldiği günden bu yana Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” sözünü düstur edinerek, çalışmalarını yapıyor. Hizmetin odağına güzel binalardan, rutin çalışmalardan ziyade insanı oturtmuş. Her daim, bazen yanında eşi, bazen ailesi, bazen bürokratlar ve bazen de tek başına mahalleleri dolaşıp, çat kapı evlere konuk oluyor, yer sofralarına oturuyor, acılarını ve mutluluklarını paylaşıyor, bir esnafın dükkanında çayını içiyor, gençlerle top koşturuyor. Bazen de belediyenin kapısında halkı karşılıyor, bazen de telefonda dert dinliyor.

Siyasette ve belediyecilikte önemli olan gönülleri kazanmak. Ben de bu anlamda İsmail Hakkı Edebali’yi çok başarılı buluyorum. Yaptığı hizmetleri samimi bir şekilde, makam sarhoşluğundan, güçten arınmış olarak insanlara dokunmasıyla birleştiriyor ki adının Bursa’nın her yerinde “Yıldırım’ın başkanını çok beğeniyorlar” şeklinde anılması buna en iyi örnek!..

Ve bir başka önemli örnek, dikkat ederseniz kozmopolit bölge Yıldırım’da son 2 yıldır hiç etnik ve siyasi kökenli gerginlik yaşanmıyor… Çünkü başkan bu bölgelerde de insana dokunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.