Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

Başkan Mollaarap’ta sabahlıyor!

8 Şubat 2018
282 kez okundu
Başkan Mollaarap’ta sabahlıyor! için yorumlar kapalı

Mollaarap Mahallesi’nde bir inşaatın temel kazısıyla başlayan heyelan tehlikesi sonucu evlerin boşaltıldığı haberini ilk duyunca aklıma hemen Mimarlar Odası eski Başkanı rahmetli Ahmet Aybar geldi. Bir sohbetimizde Bursa’nın kentsel gelişimindeki çarpıklığı anlatırken dağ yamaçları ile ovadaki yerleşimin kent için önümüzdeki süreçte tehlike yaratacağını söylemiş ve devamında da “Tepelerdeki belli bölgeler İnkaya, Kuştepe gibi kayalıklardan oluşurken, Yıldırım tarafında Mollaarap gibi belli bölgelerde zemin yumuşak. Bu bölgelerde yapılaşmaya artık izin verilmemeli. Zemin etüdü yapılarak sağlam bölgelerde sınırlı yapılaşmaya gidilmeli, kentsel dönüşüm bir an evvel gerçekleşmeli” demişti.

Ancak geçen sürede dağ yamaçlarındaki yapılaşma durmadı, hatta bir önceki belediye başkanı Özgen Keskin döneminde Yıldırım’da Akçağlayan TOKİ konutları ve villaları yapıldı. Çok geçmeden buradaki evlerin kaydığı yönünde haberler yayıldı.

Hafızam beni yanıltmıyorsa, Mollaarap’taki heyelan riski de yeni oluşmuş değil. Kaldı ki Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş başta olmak üzere resmi ağızlar, bölgedeki kaymanın dünle bugünle veya 3-4 ay gibi kısa sürede ortaya çıkmadığını, evveliyatının bulunduğunu söylediler.

Neticede bölgede bir heyelan söz konusu ve tehlike henüz geçmiş değil. Dün bölgedeki son durumu konunun uzmanı Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’ye sordum.

Konunun uzmanı diyorum, çünkü inşaat mühendisi olması sebebiyle teknik anlamda yabancı değil. Aynı zamanda tehlikenin çıktığı son 15 gündür ekibiyle beraber sabaha kadar orada kamp kurmuş durumda.

////////                            ////////                            //////

İlk olarak söylediği şu oldu:

Bizim şikâyet etme, geçmişteki yanlış yapılaşmayı şimdi gündeme getirip birilerine fatura kesme veya ‘tehlikeyi kucağımızda bulduk’ gibi klasik söylemlere sığınma gibi durumumuz olamaz. Sorunu dile getirme değil, sorunu çözme makamındayız. Biliyorsunuz göreve gelir gelmez ilk işimiz vatandaşımızın mevcut yerleşim mekânlarını iyileştirmek oldu. Ankara yolu altındaki ovada bulunan mahallelerimizi ilk defa planlayarak, dönüşüm çalışmalarımızı başlattık. Burada da böyle. Vatandaşımızın mağdur olmaması için ne gerekiyorsa belediye ve devlet olarak yanındayız. O gece konu bize intikal eder etmez hemen tehlikeli binalardaki vatandaşlarımızı tahliye ettik. Sabahın ilk ışıklarıyla beraber ne kadar büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldığımızı gördük. En büyük kazanımımız bir vatandaşımızın dahi burnunun kanamamış olması.”

Ardından mevcut durumu özetledi.

“15 gündür hem gündüz hem gece belediye ekibi ve AFAD olarak buradayız. İlk günden itibaren kriz merkezi oluşturduk. Ben de gün içinde birkaç defa gelip kontrol ediyor, gece de sabaha kadar burada kalıyorum. Tehlikeli evlerin tamamı 82’si boşaltıldı. Gerekli tedbirler alındı. Vatandaşlarımız Yeşil Yıldırım Oteli, kamu kurumlarının misafirhanelerine ve otellere belediyemizin araçları ile yerleştirildi. Engelli vatandaşlarımız da ambulanslarla taşındı. Açıkta kalan hiçbir vatandaşımız yok. Zemin etüt çalışmaları yapıldı, raporlar çıktı. Halen de jeofizik sismik cihazlarla zemin hareketleri takip ediliyor”.

Başkan Edebali, süreçte yağmur veya kar yağışının olmamasının tehlikeyi önlediğini söyledi:

Eğer heyelanla beraber yağış da olsa idi, zemin daha da kaygan olacaktı. Risk büyüyecekti. Elbette hava koşullarında yağış olacak. Belediye olarak bölgeye hâkimiz ve olası yağışı da göz önünde bulundurarak tedbirlerimizi aldık ve alıyoruz”.

////////                                                   ///////                                        //////

Dedik ya, bölge heyelan bölgesi. İnşaatın temel kazısı yumuşak zemindeki hareketliliği tetiklemiş. Toprak kayıyor, yollar yarılıyor, evler çatlayıp, bölünüyor. Tehlike devam ediyor. Burada tam anlamıyla bir afet yaşanıyor.

Eğer böyle geniş çaplı bir toprak kayması bir başka kentte olsa idi, hele hele İstanbul’da bir semtte!.. Tüm Türkiye oraya yığılırdı. Başkan Edebali, ilk günden itibaren Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Valiliği ile koordineli şekilde sessiz sedasız buradaki afeti yönetmeye çalışıyor.

Yıldırım Belediye Başkanı “Yaşam normale dönünceye kadar biz buradayız” diyor. Bölge sakinlerine moral veren Başkan Edebali, devletin şefkat elini ve sıcaklığını göstermekte başarılı olmuş durumda. Bunu da evlerin anında boşaltılmasından, mağdurların kış günü sıcak mekânlara yerleştirilmesinden ve uzun vadeyi düşünerek de her birine aylık biner lira kira yardımı yapılacak olmasından anlıyoruz.

Anladığım kadarıyla da bölgenin normale dönmesi biraz zaman alacak. Çünkü olası bir yağmur veya kar yağışı ile ki beklenen bu, heyelanın gerçekleşmesine göre yol haritası ortaya çıkarılacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.