Havadis16.com - 19 Aralık 2018, Çarşamba

Başkan Tatlıoğlu Yörüklerin kırmızı çizgisini açıkladı!.

14 Haziran 2018
198 kez okundu
Başkan Tatlıoğlu Yörüklerin kırmızı çizgisini açıkladı!. için yorumlar kapalı

Ramazan dolayısıyla çeşitli kurum ve kuruluşların, derneklerin iftar programlarının daveti peş peşe geliyor. Pek çoğuna farklı programlardan dolayı katılamadığımı üzülerek belirtmeliyim. Cumartesi günü ise Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu’nun “Bir yörük kızı olarak seni de orada görmek istiyorum” emrivakisi üzerine Yörük Türkmen Birliği’nin, Doğanbey konutlarındaki Genel Merkez Otağı açılışına katıldım.

Bursa merkezli birlik 2015 yılında tüzel kişiliğini kazanmış olup, genel başkanlığını Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Başkan Yardımcılığını da Fahrettin Beşli yapıyor.

İkisi de Yörüklerin yeniden hatırlanması, önemsenmesi, birlik ve beraberliklerinin sağlanması anlamında yıllardır büyük mücadele veriyorlar. Sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde değil, Türk dünyası sınırlarını da kapsayan özel ve genel hizmetleri, girişimleri de mevcut.

Başkan Tatlıoğlu ile görüşmelerimden biliyorum, bu konuda anlatabildikleri var, anlatamadıkları…

Anlatabildiklerini derlesek kocaman bir kitap çıkar, anlatamadıkları ise onunla mezara gider.

******                         ******                          ******

Bursa’nın ucube binaları olarak toplumda da yer edinen Doğanbey toplu konutlarının yüksek binaları arasına sıkışmış 3 katlı hizmet binasının önündeki meydanda yapılan açılış törenine katılım oldukça fazla idi. Birliğin bünyesinde 1 konfederasyon, 22 federasyon, 107 dernek olduğu ve 52 ilde de teşkilatlandığı için özellikle Antalya’dan, Mersin’den, Isparta’dan, Denizli’den, İzmir’den gelen Yörük kıyafeti içindeki davetliler de renkli görüntüler oluşturdu. Suriye ve Irak’tan gelen Türkmen kardeşlerimiz de vardı.

İftar vakti düzenlenen açılış programında, dağ yöresi Yörüklerin çok iyi bir ev sahipliği yaptığını da söylemeliyim.

Başkan Tatlıoğlu önce hizmet binasının açılışında 2 önemli ismi adeta teşekkür yağmuruna boğdu.  “Minnettarız” dedi.

Bunlardan biri yer tahsisinde bulunan Bursa Borsası Başkanı Özer Matlı, diğeri de Yörükleri tek çatı altında toplamayı amaçlayan birliğin resmi kuruluş işlemlerinde Ankara’da kendilerini yalnız bırakmayan AK Parti Milletvekili Bennur Karaburun.

Tatlıoğlu’nun konuşmasını uzun uzun anlatacak değilim. Yalnız erken seçim sürecinde yaptığı şu siyasi değerlendirmeyle büyük alkış aldı diyebilirim:

Biz Yörük ve Türkmen kardeşlerimizin siyaset yapmasına karşı değiliz, yapsınlar da. Siyaset ülkeye katkıdır. İçimizde farklı seslerin, siyasi düşüncelerin olması bizim zenginliğimizdir. Biz her siyasi partiye eşit mesafedeyiz. Uzak değil, yakınız. Hepsini seviyoruz ama bir tanesi hariç!”

İşte burada sadece birlik çatısı altındaki değil, dışarıda kalan tüm Yörüklerin de kırmızı çizgisini teşkil eden “vatanın, milletin, devletin bölünmez bütünlüğü” değerini vurguladı:

Açık konuşacağım. Çekinecek, korkacak değilim. Adını vermeyeceğim. Siz biliyorsunuz. Biz onların adını anmak istemiyoruz, onlarla anılmak istemiyoruz, onlarla yan yana olmak, mümkünse birlikte olmak da istemiyoruz”.

Başkan Tatlıoğlu konuşmasında parantez de açtı:

Biz bu toprakları yurt edinmişiz. 700 yıl dünyaya hüküm süren devlet kurmuşuz. 100 yıl önce imparatorluğumuz yıkıldığında tam irili ufaklı 64 devlet kuruldu. Ve onların birçoğunda savaş, kan, gözyaşı var. Hiçbiri bizim egemenliğimizdeki huzuru, güveni, hoşgörüyü, adaleti bulamıyor. Biz Yörük ve Türkmenler olarak ayrıştırıcı değil, birleştirici mayayız. Ama bizim vatan toprağımızı yaşarken parçalamak isteyenler, bu topraklarda ayrı bir devlet kurmak isteyenler, askerimizi şehit edenler, insanımıza saldıranlar, güvenlik güçlerimizin otolarına taş atanlar bizimle olamaz! Değil onlara verecek bir karış toprağımız, bir çakıl taşımız bile yok! Biz sadece ibadetimizi Allah’a itaatimizi devletimize yaparız!..”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.