Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

BEBKA’dan sağlığa büyük destek!

17 Mart 2015
BEBKA’dan sağlığa büyük destek! için yorumlar kapalı
BEBKA’dan sağlığa büyük destek!

Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından açıklanan 2015 yılı mali destek programları kapsamında yer alan ‘Sağlık Turizminin Geliştirilmesi’ alanında verilecek hibe destekleri, sektör temsilcilerine tanıtıldı.
Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, BUSAT, GÜMTOB ve TÜRSAB yetkilileri ile üyelerin katılımıyla Almira Otel’de yapılan toplantıda konuşan BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, 2015 yılı mali destek programları hakkında bilgi verdi. Değirmenci, “Bursa açısından sağlık turizmi öncelikli konularımız arasında yer alıyor. Sağlık turizmi konusunda master planı hazırladık. Bu çalışma bir yol haritası olup, önemli bir eksikliği giderdi. Sağlık turizmindeki teknik ve kurumsal kapasitenin artırılması konularını düzenlediğimiz toplantılarla ele aldık. Bu yılki mali destek programlarından 3 milyon liralık hibe desteğini sağlık turizmine ayırmış bulunmaktayız. Sağlık turizmi Bursa, Eskişehir ve Bilecik için önemli. Çünkü büyük bir potansiyeli barındırıyor. Ayrıca Bursa, Sağlık Bakanlığı’nın hedef illerinden birisi durumunda. Kısa zamanda önemli bir atılım sağlanacağına inanıyoruz. Ayrıca mali destek programının diğer başlığı olan kırsalda kalkınma desteği de turizm sektörüne katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
BEBKA’nın 2015 mali destek programındaki 15 milyonun 12 milyon lirasını kırsalda ekonomik kalkınmaya, 3 milyon lirasını da sağlık turizmine sunmasının çok önemli olduğunu belirten Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, “Bu desteğin 12 milyon lirası kar amacı güden firmalara, müteşebbislere yönelik olarak açılan bir kaynak durumunda. Bursa, sağlık turizminde pilot illerden birisi olarak ilan edildi. BEBKA’nın bu katkısı da önemli bir destek olacak” dedi.
Güney Marmara Turistik Otelciler Birliği Başkanı Haluk Beceren ile TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş’un da katıldığı toplantıda konuşan BUSAT Başkanı Metin Yurdakoş ise “Sağlık turizmi genelde Türkiye’de ve özelde Bursa’da farkına varılmış önemli bir sektör. Bu sektörün oyuncuları yeni yeni faaliyete geçmeye başladılar. Türkiye’nin dünyadaki ve bölgedeki konumu itibariyle sağlık turizminde geleceği çok parlak ama sürecin doğru yönetilmesi gerekiyor. Artık daha somut adımların atılması gerektiğine inanıyoruz. BEBKA’nın bu katkısı sayesinde önemli gelişmelerin olacağına inanıyoruz” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından, BEBKA Uzmanı Sabri Bayram 3 milyon liralık hibe desteğinin detayları hakkında bilgi verdi. BEBKA’nın 2015 yılı hibe desteklerinden faydalanabilmek için başvuruların 8 Mayıs Cuma günü saat 17.00’ye kadar yapılması gerektiğini belirten Bayram, ajansın www.bebka.org.tr adresinde yer alan başvuru rehberinin detaylı bir şekilde incelenmesi, Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) vasıtasıyla internet üzerinden başvuru formlarının eksiksiz bir şekilde doldurulması ve başvuru dosyasının ajansa teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.