Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

Belediye başkanları için 3 dönem sürprizi!..

23 Ekim 2018
159 kez okundu
Belediye başkanları için 3 dönem sürprizi!.. için yorumlar kapalı

CHP yerel seçim sürecinde aday adaylıkları başvurularını tamamlarken, gözler iktidar partisine çevrildi. AK Parti adaylık başvuruları için startı 1 Kasım tarihi itibarıyla vermeye hazırlanırken, hafta sonu Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın yaptığı açıklama ile süreç yeni bir boyut kazandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan dedi ki:

“3 dönem belediye başkanlığı yapanlar, kendi iradesiyle aday olmayarak genel merkezi rahatlatmalı. ‘Ben olmazsam parti batar’ anlayışı partimiz açısından söz konusu olamaz.”

Buna göre;

AK Parti 3 dönem kuralını bu sefer belediye başkanlıklarında işletecek.

Anlamı açık ve net:

“Büyükşehir, il veya ilçelerde 3 dönemdir belediye başkanlığı yapanlar yeniden aday olmasın.”

Çünkü partinin yönetim kademelerinde ve TBMM’de gerçekleştirdiği değişim ve yenilenme hareketi bu sefer belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliklerinde de gerçekleşecek.

Görünürde bundan kaçış yok!..

*******                     *******                     *******

Ancak bu cümleyi siyaseten okumak gerektiğinde şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor:

Geçen hafta Ankara’da yaptığım temaslar sonucu elde ettiğim izlenimlerimi bu sütundan “gerektiği kadarını” paylaşırken ifade etmiştim:

AK Parti Genel Merkezi, Bursa’nın da içinde bulunduğu bölgelerde belediye başkanlıklarında büyük bir değişim ve yenilenmeyi gerçekleştirmekte kararlı. Bunun için bölge içinden ve dışından isim arayışlarını sürdürüyor.”

İşte bu noktada devam etmeme kararı alacağı belediye başkanlarını kamuoyunda tartışmaya açtırmadan onore etmek için de değişik formül geliştirdiğini belirtmiştim.

Bunlardan biri söz konusu belediye başkanını arayarak ya da genel merkeze çağırarak kibarca  “kamuoyuna aday olmayacağını senin açıklaman hem partimiz hem de konumun gereği daha faydalı” gibi…

Bir diğeri de bu son açıklanan 3 dönem kuralı.

******                         ******                       ******

Peki, Bursa’da bu kurala takılanlar var mı?

Evet var. 3 ilçenin belediye başkanı “şimdilik” bu kuralın içinde bulunuyor.

Şimdilik diyorum, çünkü bu süreçte dengeler, kararlar anlık değişebiliyor. Ayrıca,  yerel seçimlerde küçük seçim bölgelerinde kişiler her daim partinin önüne geçtiği için 3 dönem de olsa bölgesinde sevilip, sayılan, anketlerde başarılı çıkan isimler bu kapsam dışında tutulabiliyor.

AK parti Grup Başkanvekili Bülent Turan yaptığı açıklamada 3 dönem kuralını getirirken, “Partinin belediye başkanlıklarında değişim ve yenilenme kapsamında gençleşmeyi ön planda tuttuğunu da” ifade etti.

ANKARA’DAN DA TALİPLİLER ÇIKIYOR

İşte bu kapsamda da dün parti kulislerinde pek çok isim dile getirilirken, özellikle kamu kesiminden aday olmak isteyen düz memur ve bürokratların sayısının bu sefer bir hayli fazla olacağı beklentisi hâkim.

Takvim net olarak açıklanmadı ama 1Kasım itibarıyla devlet memurluğundan istifa edeceklerin başında Ankara’dan isimler olduğunu da duydum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.