Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

‘Benim çocuğum uyuşturucu kullanmaz’ demeyin!

15 Aralık 2018
‘Benim çocuğum uyuşturucu kullanmaz’ demeyin! için yorumlar kapalı
‘Benim çocuğum uyuşturucu kullanmaz’ demeyin!

 

Bursa Uludağ Üniversitesi çalışanları, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “Narkorehber” projesi kapsamında uyuşturucuyla nasıl mücadele edileceğini, çocuklarını bağımlılıktan nasıl koruyacaklarını öğrendi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden Polis Memuru Mustafa Volkan Tahpur, Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde Uludağ Üniversitesi çalışanlarına eğitim verdi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eray Alper’in de izlediği eğitimde, bağımlılık yaratan maddeler tanıtılarak, çocukları bunlardan nasıl korumak gerektiği anlatıldı.

Türkiye’nin eskiden uyuşturucu ticaretinde bir geçiş ülkesi olduğunu ancak artık hedef ülke haline getirilmeye çalışıldığını, bu nedenle tehlikenin daha büyük olduğunu vurgulayan Mustafa Volkan Tahpur, özellikle 15-25 yaş aralığındaki gençlerin risk altında olduğunu söyledi.

Sigara içen gençlerin, hiç içmeyenlere oranla uyuşturucuya başlama ihtimalinin 8-9 kat daha fazla olduğuna dikkat çeken Tahpur, bu nedenle uyuşturucuyla mücadeleye sigaradan başlamak gerektiğini söyledi.

Yapılan araştırılara göre gençlerin merak, arkadaş gruplarının etkisi, psikolojik sorunlar, aile içi çatışmalar, sorumluluktan kaçma, toplumun değer verdiği kişileri özellikle sanatçıları örnek alma, risk almaktan kaçma ve isyan gibi nedenlerle uyuşturucuya başladığını,  daha sonra da bağımlı hale geldiğini anlatan Mustafa Volkan Tahpur, ailelere şu uyarılarda bulundu:

“BENİM ÇOCUĞUM YAPMAZ DEMEYİN”

“Anne-babalar çocuklarını iyi gözlesinler. ‘Benim çocuğum yapmaz’, ‘Özel okulda böyle şey olmaz’, “Bizim çevremizde böyle şey yok’ , ‘Hiçbir şeyini eksik bırakmıyorum ki niye uyuşturucu kullansın’ gibi gerekçelerin arkasına saklanmasınlar. Herkesin çocuğu yapabilir.  Gözlerde kanlanma, görme bozuklukları, göz bebeklerinde daralma veya genişleme, yüzde kızarma, göz kenarlarında morluklar, burun akıntısı, dişlerde sararma, çürüme, dökülme, burun ve kulak kıkırdaklarında deformasyon, aşırı para harcama, içine kapanma, okula devamsızlık, sınavlarda başarısızlık, ani duygu değişimleri, aşırı hareketlilik, dalgınlık, uyuşukluk, öfke, gerginlik, motivasyon eksikliği gibi belirtiler uyuşturucu kullandığının işareti olabilir. Eğer kullandığını fark ederseniz de asla suçlayıcı veya yargılayıcı davranmayın; empati kurun ve uzmanından destek alın. Bizleri arayın, size yardım edelim. Bu amaçla WhatsApp hattı kurduk: 0552 155 16 16. Çevrenizde kullanıcı ya da satıcı dikkatinizi çeken bir şey olursa hiç çekinmeden arayın. Kendinizi tanıtmak zorunda değilsiniz, ihbarı yapın yeterli.”

SES DOSYALARIYLA BAĞIMLILIK

Teknoloji geliştikçe çocuklara yönelik risklerin arttığına dikkat çeken Mustafa Volkan Tahpur, “İnternet için yapılan bazı ses dosyalarını bile belli şartlar altında izleme halinde bağımlılık yaratıcı haline getirmişler. Çocuk kulaklıkla, gözlerini kapayıp, uzanarak bunu dinlerse o sese bağımlı oluyor. Sonra da o dosyaları ücretli hale getiriyorlar. Aynı şekilde garip garip oyunlar var. Çocuk 5 yaşında sanal tarlada esrar yetiştiriyor, 15 yaşına geldiğinde de potansiyel bağımlı oluyor. Çocukların neyle oynadıklarını, ne yaptıklarını iyi bilmek gerekiyor” dedi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.