Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

Berlin’de Almanya’nın mülteci politikası protesto edildi

9 Nisan 2014
Berlin’de Almanya’nın mülteci politikası protesto edildi için yorumlar kapalı
Berlin’de Almanya’nın mülteci politikası protesto edildi
Almanya’ya gelen sığınmacıların, ülkenin mülteci politikasını protesto etmek amacıyla Berlin’deki Oranienplatz Meydanı’ndaki parkta kurdukları çadır ve barakaların yerel yönetimin kararıyla boşaltılması protesto edildi.

Çadır ve barakaların boşaltılması ile Almanya’nın mülteci politikasını protesto eden yaklaşık 500 kişilik grup, Kreuzberg semtindeki Kottbusser Tor Meydanı’nda toplandı. Daha sonra yürümeye başlayan grup, güvenlik önlemi alan polisin eşliğinde Adalbertstrasse, Oranienstrasse Wiener ve Ohlauer caddelerinden geçti.

Protestocular yürüyüş sırasında üzerinde İngilizce “Irkçılık öldürür” yazan pankartı taşıdı ve mülteci politikasını protesto eden sloganlar attı.

Ohlauer ile Reichenberger caddelerinin kesiştiği noktada son bulan yürüyüş sırasında polis ve eylemciler arasında zaman zaman arbede yaşandı. Bazı eylemcilerin gözaltına alındığı sırada polisin güç kullanması protestolara neden oldu. Yürüyüşün polis tarafından sona erdirilmesinin ardından da protestocular ile güvenlik güçleri arasında kovalamaca yaşandığı görüldü.

Afrika ve Asya’daki çeşitli ülkelerden Almanya’ya gelen sığınmacılar, ülkenin mülteci politikasını protestoetmek amacıyla Oranienplatz Meydanı’ndaki parkta kurdukları çadır ve barakalarda yaşayarak yaklaşık 18 ay eylem yaptı. Berlin Eyalet hükümeti, sığınmacıların geçici olarak evlere yerleştirilmesi ve parkın boşaltılması kararını aldı. Bu karar üzerine parkta kurulan çadırlar ve barakalar dün sabah iş makineleriyle yıkıldı. Eylemin son bulması için eyalet hükümeti ile sığınmacılar arasında aylardan beri görüşmeler yapılıyordu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.