Havadis16.com - 23 Ekim 2018, Salı

Beşir ülkesine dönüyor

15 Haziran 2015
Beşir ülkesine dönüyor için yorumlar kapalı
Beşir ülkesine dönüyor

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin, Güney Afrika’da bulunduğu sırada hakkında tutuklama kararı verdiği Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in ülkesine dönmek üzere yola çıktığı bildirildi.
Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından (UCM) Afrika Birliği’ne katılmak üzere Güney Afrika’da bulunan Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir için tutuklama kararı çıkarıldı. Güney Afrika’da bulunan bir mahkeme tarafından, UCM’in savaş ve insanlığa karşı suçlar işlemekle suçladığı Ömer el Beşir’in geçici bir süre ülkeden ayrılmasını yasaklayan bir karar alınmıştı. Sudan hükümeti yetkilileri, Devlet Başkanı Beşir’in Afrika’dan ayrılarak, bugün Sudan’ın başkenti Hartum’a dönmek üzere olduğunu kaydetti. Yetkililer, Devlet Başkanı’nı taşıyan uçağın Güney Afrika’da bulunan bir askeri üsten TSİ 13:00 sıralarında ayrıldığını belirtti.
Sudan Haberleşme Bakanı Ahmed Bilal Osman, Devlet Başkanının güney Afrika’dan ayrıldığını belirterek, Beşir’in birkaç saat içinde ülkesine dönmüş olacağını kaydetti.
Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından Darfur’da çok sayıda insanın hayatını kaybettiği çatışmalarda sorumluluğu bulduğu gerekçesiyle Beşir hakkında 2009 ve 2010 yıllarında iki ayrı tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.