Havadis16.com - 17 Aralık 2018, Pazartesi

BEYAZ BASTONLARIN SORUNU TBMM’DE

14 Ocak 2016
BEYAZ BASTONLARIN SORUNU TBMM’DE için yorumlar kapalı
BEYAZ BASTONLARIN SORUNU TBMM’DE

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle Gündem Dışı Konuşma yaptığı TBMM Genel Kurulu’nda, görme engelli vatandaşlarımızın sorunlarını Meclis bünyesinde gündeme getirdi.

Sözlerine 12 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleşen hain saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileyerek başlayan CHP’li vekil, yaşananlardan duyduğu üzüntüyü de belirtti. 1921 yılından bu yana beyaz bastonun bir sembol olarak kullanıldığını, görme engellilerin aslında özgürce hareket edebilmelerini sağlayan bir sembol olarak tarihe geçtiğini söyleyen Karabıyık, “Şimdi, şunu unutmayalım ki hepimiz her an bir görme engelli adayı olabiliriz. Bugün dünyada 5 saniyede 1 kişi, dakikada da 1 çocuk görme engelli hâline gelebiliyor ve 5 görme engelliden 1’i tedavi edilebilirken veya önlenebilirken diğerlerinde bu şans olamıyor. Aslında görme engelli olmanın yalnızca bir sağlık sorunu olmadığını ifade ederek, aynı zamanda sosyal bir engel olduğunu da burada belirtmekte yarar görüyorum” sözleriyle TBMM Genel Kurulu’ndaki vekilleri engellilerin sorunlarına empatiyle yaklaşmaya davet etti.

Ülkemizde Görme Engellilere Yönelik Sadece 16 Okul Var!

Ülkemizde her 8 kişiden 1’inin yani yaklaşık 8 milyon 500 bin kişinin engelli olduğunu, bu vatandaşlarımızdan yaklaşık 2 milyonunun çocuk olduğunu, 100 bin civarında ise görme engellimiz olduğunu hatırlatan Karabıyık, bu rakamlara rağmen ülkemizde görme engellilere yönelik sadece 14 ilde 16 ilköğretim okulu bulunduğunu -Adana, Ankara, Çanakkale, Denizli, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya, Niğde, Tokat ve Diyarbakır- 15 ve üzeri yaşlarda bulunan görme engellilere de temel ve mesleki eğitim veren sadece 2 tane rehabilitasyon merkezi bulunduğunu ifade etti. CHP’li Karabıyık, bu düşük eğitim ve rehabilitasyon merkezi sayısını; “Yani bu şu gerçeği ortaya koyuyor ki görme engelli vatandaşlarımızın eğitimden yararlanma oranı sadece yüzde 10’dur, böyle bir gerçeğimiz var. Aynı zamanda bu okullarda belli araç ve gereçlerin bulundurulması zorunlu iken çoğunda bu eksiklikler de mevcuttur” sözleriyle gündeme getirdi. Diğer taraftan, ülkemizde hâlâ engelli çocuklarını okula göndermeyen aileler bulunduğunu, bazı imkânların farkında olmayan ya da bu imkânların yetersiz kaldığı durumların yaşandığını vurgulayan Karabıyık, “Bu nedenle Millî Eğitim Bakanlığının konuyla ilgili olarak ülke çapında planlı ve sistemli bir çalışma yapmasının acil olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri Devletin Görevidir”

Prof. Dr. Lale Karabıyık, engellilerin sorunlarının çözüleceği adres olarak TBMM’yi göstererek; “Yine, özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri, Anayasa’mıza göre devletin görevidir. Ancak, burada, özelleştirilmiş bir hizmet görüyoruz ve ücretler çok yüksek olduğundan, devlet de yapılan ödemeleri yetersiz olarak verdiğinden burada da pahalı bir eğitim sistemi karşımıza çıkıyor. Yine, görme engelli veya yarı görme engelli vatandaşlarımızın gözlüklerinin alımında da devlet maliyetlerinin tamamını karşılayamıyor. Diğer taraftan, kamuda ve özel sektörde engelliler için ayrılan boş kadroların doldurulmasını, engelliler için yeni istihdam kadrolarının oluşturulmasını ve kotaların artırılmasını, işverenlerin engelli istihdam edilmesi için özel teşviklerle değerlendirilmesini talep ediyorum” açıklamasını yaptı.

Diğer taraftan, otobüslerin sesli sinyalizasyon sisteminin olması gerektiğinin altını çizen Karabıyık, “Görme engelli vatandaşımız geldiği yeri, nerede ineceğini bilemiyor, duraklarda da hangi duraktan, hangi otobüse -numarayı da göremediği için- bineceğini ve nereye gideceğini bilemiyor. Bu sinyalizasyon sistemlerinin bir an önce yapılması gerekiyor” sözleriyle konuşmasını tamamladı. ​

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.