Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

“Beyaz cennet”e öğrenci ve Arap turist akını

31 Ocak 2014
“Beyaz cennet”e öğrenci ve Arap turist akını için yorumlar kapalı
“Beyaz cennet”e öğrenci ve Arap turist akını

 Türkiye’nin önemli kayak ve kış turizmi merkezlerinden Uludağ’da, kar yokluğu ve yılbaşındaki rezervasyon iptallerinin yol açtığı sıkıntılı dönem geride kaldı. Kar kalınlığının yarım metreyi aştığı Uludağ, yarıyıl tatilini fırsat bilen öğrenciler ile Arap turistlerin akınına uğradı.

AA muhabirinin, Bursa Meteoroloji Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, “oteller bölgesi”nde son günlerdeki yağışların ardından kar kalınlığı 55 santimetreyi buldu. Havanın açık olduğu ve 5 gün yağış beklenmeyen Uludağ’da, sıcaklık gece sıfırın altında 6, gündüz ise 2 derece ölçüldü.

“Oteller bölgesi”nde 13 Aralık 2013’te 80 santimetreye kadar ulaşan kar kalınlığı, yaklaşık 1,5 ay yeni yağış olmayınca 12 santimetreye kadar gerilemiş, pistlerde büyük açılmalar meydana gelmiş ve kar altındaki toprak zemin gün yüzüne çıkmıştı.

Okullarının yarıyıl tatilini fırsat bilerek soluğu Uludağ’da alan öğrenciler ile Arap turistler, pistleri ve telesiyejleri doldurdu. Özellikle üniversite öğrencileri, kayak ve snowboard yaparak karın keyfini çıkarırken Arap turistler daha çok telesiyej ve kar motoruyla Uludağ’ın güzelliklerini seyretmeyi, kar topu oynamayı tercih ediyor.

İlk ve orta dereceli okulların öğrencileriyle bazı Arap turistler ise kayak eğitmenlerinden ders alıyor.

Uludağ’da bir organizasyon şirketi tarafından her yıl düzenlenen “Winterfest” adlı festival de animasyon ve aktivitelerle zirveye hareket getirdi, renk kattı.

– “Turizmcilere sıkıntılarını unutturan tablo”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, “beyaz cennet”teki sıkıntılı dönemin artık geride kaldığını, otelcilerin ve tur operatörlerinin özledikleri tabloya kavuştuğunu söyledi.

Akkuş, 25 Ocak-9 Şubat’taki yarıyıl tatilinin başlangıcı itibarıyla yeniden etkili olan kar yağışının, beklentilerini karşıladığını dile getirerek, “Kar kalınlığı yarım metreyi aştı, artık hiçbir sıkıntı kalmadı. Oteller neredeyse dolu. Öğrencilerden ve Arap turistlerden yoğun ilgi var. Rus tatilciler de tercihini Uludağ’dan yana kullananlar arasında. Bu tablo, turizmcilere bir süre önce yaşadıkları sıkıntıları unutturdu. Tabii sadece öğrenciler değil, aileleri de burada tatil yapıyor” dedi.

Uludağ’ın, Türkiye’nin birçok kentinden tatilcileri ağırladığını anlatan Akkuş, kar sıkıntısı olmaması halinde otellerin, şubat sonu, mart başına kadar doluluk oranlarını korumasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.