Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Beyaz Saray tek tek açıkladı…

14 Nisan 2018
Beyaz Saray tek tek açıkladı… için yorumlar kapalı
Beyaz Saray tek tek açıkladı…

ABD Başkanı Donald Trump’ın emriyle ABD, İngiltere ve Fransa güçlerinin Suriye’ye yönelik saldırısının ardından Beyaz Saray, Esed rejimini neden vurduğunu ve gerekçelerini açıkladı. Beyaz Saray’dan “Esad rejiminin kimyasal silah kullanımına ilişkin ABD’nin değerlendirmesi” başlıklı bir bilgi notu yayınladı. O notta Esed rejiminin neden vurulduğu özetlendi… Bilgi notundan ana başlıklar şöyle:

– ABD güvenle Suriye rejiminin 7 Nisan 2018’de Şam’ın doğu kırsalındaki Duma’da onlarca çocuk, kadın ve erkeği öldüren ve yüzlercesini yaralayan saldırıda kimyasal silah kullandığı değerlendirmesi yapmaktadır.

– Bu sonuca, saldırıya dair haberler, kurbanların semptomları, saldırıdan kalma iki varil bombasının görüldüğü video ve fotoğrafların yanı sıra saldırı öncesinde Suriye askerlerinin arasındaki koordinasyonu gösteren güvenilir bilgiler üzerinden varılmıştır.

– Bilgilerin büyük bölümü Duma’daki bombardımanda rejimin klor gazı kullandığına işaret ederken rejimin aynı zamanda sarin gazı kullandığına dair ek bilgiler de var.

 

– 7 Nisan’da Duma’da görgü tanıkları spesifik olarak Mi-8 helikopteri gördüklerini söylemiştir. Bu helikopterin Suriye rejiminin yakınlarındaki Dumayr hava üssünden kalkarak saldırı sırasında Duma üzerinde keşif yaptığı biliniyor.

– Pek çok sayıda görgü tanığı helikopterlerden varil bombaları bırakıldığını söylüyor ki bu savaş boyunca rejimin ayrım yapmadan sivilleri hedef aldığı bir saldırı taktiği. Duma’ya bırakılan varil bombaları rejimin daha önce kullandıklarıyla uyuşuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.