Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

Bir anda siyaseten yalnızlaştı!..

25 Ekim 2017
277 kez okundu
Bir anda siyaseten yalnızlaştı!.. için yorumlar kapalı

Dünün en çok konuşulan karesi idi.

Bağlaraltı Mahallesi’ndeki açılış töreni.

Daha 2 hafta öncesine kadar “En büyük başkan bizim başkan” sloganlarıyla törenden törene koşuyor, etraflarındaki insan kalabalığından korunmak için koruma görevlilerini kullanıyorlardı.

Ya şimdi!..
Melih Gökçek, Ahmet Edip Uğur ve Recep Altepe bir anda istenmeyen adam durumuna düştüler.

Düne kadar birlikte politika yaptıkları, “dava kardeşim” diye kol kola girdikleri, “yol arkadaşım” diye birlikte yürüdükleri partilileri de bir anda sırtlarını dönüverdi.

Yalnızlaştılar.

Önceki gün Yıldırım’da, Bağlaraltı Mahallesi’ndeki köprü açılışı töreninde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin düştüğü yalnızlık bir insan, bir gazeteci ve de bir siyasetçi olarak beni son derece üzdü.

Ne de olsa birlikte siyaset yaptık.

Sadece beni mi?

Gördüm ki, onunla siyaset yapan birçok isim bu tablo karşısında hüzünlenip, siyaseten çıkarılacak çok büyük dersler olduğu görüşünde.

******                 ******                 *****

Büyükşehir Belediyesi’nin açılış, temel atma törenleri başta olmak üzere her etkinliğine daire müdürlerinin yanı sıra, mutlaka il başkanı, ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve partililer katılır.

Kısaca bu etkinlikler AK Partililer’in katılımlarıyla gövde gösterisine dönüşür.

Oysa önceki gün yapılan açılış törenindeki fotoğraflardan gördük ki, Başkan Altepe ilk defa partisi tarafından yalnız bırakılan isim oldu!..

Bu sefer yanında, birlikte yürüdüğü dava arkadaşları yerine Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Başkan Yardımcısı Abdullah Karadağ, Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Genel Sekreter İsmail Yılmaz, genel müdürler, daire müdürleri, başkan danışmanları ve devamlı yanında görüntü veren birkaç belediye meclis üyesi vardı

İl Başkanı, ilçe başkanları, belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin geneli yoktu.                                           ******                         ******                      ******

Görevi bırakır bırakmaz Antalya’ya ailesiyle tatile giden Altepe’nin elbette bu “İstenmeyen adam”durumuna düşmesi insanın içini burkuyor ama böyle bir duruma da kendi kendini sürüklediğini söylemek gerekiyor!

Zira kriz sürecini iyi yönetemedi.

Ayrıca, basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adını kullanmaktan imtina edip sadece liderimiz demesi de dikkatlerden kaçmadığı için özellikle partililer nezdinde tepkilere yol açtı.

Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek?

Prosedür gereği büyükşehir belediye başkanının istifası ya da ölümü dâhilinde, yeni başkan Büyükşehir belediye meclisi içinden partilerin göstereceği adaylar arasından seçilir.

Büyükşehir belediye meclisinin olağanüstü toplanması için de o ilin valisi, belediye meclis başkanvekilini görevlendirir.

Bu durumda;

Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün, en geç 10 gün içinde Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ni toplamak amacıyla Meclis 1. Başkanvekili Atilla Ödünç veya 2. Başkanvekili Şükrü Köse’yi görevlendirmesi bekleniyor.

İşte tam bu noktada dün gelen bilgilere göre Valilik tarafından Atilla Ödünç görevlendirildi. Hatta bugün geçen haftadan kalan maddelerin görüşüleceği Meclis toplantısına da Atilla Ödünç başkanlık yapacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.