Havadis16.com - 26 Eylül 2018, Çarşamba

Bir annenin “Esed’den kurtulun” çağrısı

30 Ocak 2014
Bir annenin “Esed’den kurtulun” çağrısı için yorumlar kapalı
Bir annenin “Esed’den kurtulun” çağrısı

Suriye’de gözaltındayken ölen İngiliz doktor Abbas Khan’ın annesi Fatma Khan, Suriye’de Esed rejiminin sona ermesi gerektiğini söyledi.

Khan, Suriye barış görüşmelerinin devam ettiği BM Cenevre ofisi bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, rejimin cezalandırılması çağrısında bulundu.

Khan, “Esed rejimi yezid ve bu rejim sona ermeli yoksa daha fazla Suriyeli ölecek. Tüm dünyaya sesleniyorum, Esed’den kurtulun” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in siyasi danışmanı Buseyne Şaban’ın yalancı olduğunu savunan Khan, ayaklarına kapanarak bilgi istediği Şaban’ın, öldürülen oğlu hakkında hiçbir şey bilmediğini söylediğini belirtti.

Rejimin yalancı ve ülkeyi yönetme becerisi olmadığını söyleyen Khan, rejim yanlısı ya da karşıtlarıyla ilgisi bulunmadığını, sadece oğlu için göz yaşı döktüğünü dile getirdi.

Khan, “Onlar için benim oğlumu öldürmek çok kolaydı, bir cuma öğleden sonra Suriye ulusal güvenlik güçleri oğlumu hapishaneden aldı ve öldürdü” dedi.

Hindistan asıllı İngiliz ortopedik cerrah Abbas Kahn’ın 17 Aralık’ta gözaltındayken Suriye’deki bir hapishanede hayatını kaybettiği bildirilmişti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Khan’a ne olduğunun cevaplarını arayacağız” denmişti. İngiltere, Khan’ın gözaltındayken hayatını kaybetmesiyle ilgili, “gerekeni yapmamakla” eleştiriliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.