Havadis16.com - 18 Eylül 2018, Salı

BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ

5 Mart 2016
BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ için yorumlar kapalı
BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ

Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun ‘Ulu Şehir’de faaliyet gösteren hemşeri derneklerine ne kadar önem verdiğini bilmeyen yoktur. Bu akşamda Bursa’da hayatlarını sürdüren Samsun Dernekleri Federasyonunun hizmet binasında Samsunlular ile bir araya geldi. Vali Karaloğlu’nun yaptığı bu çat-kapı ziyaretten bir hayli memnun kalan dernek sakinleri, Samsuna özgü bir damak tadı olan tirit yemeğini Karaloğlu’nun beğenisine sundular.
Gece de konuşan Vali Karaloğlu: ” Samsun, gelişmişliği ve üretimiyle Karadeniz bölgesinin çok önemli bir liman şehridir. Ayrıca bölgeyi İç Anadolu’ya hem karayolu, hem de tren yoluyla bağlayan ülkemizin önemli bir şehridir. Samsunlular sahip oldukları imkanları ile çok fazla gurbete çıkmadıkların biliyordum. Ama Bursa’da görüyorum ki! Samsunluların buraya çok yoğun bir göçü olmuş. Samsunlu vatandaşlarımızı da genel itibari ile baktığımızda vatansever, işinde gücünde bireyler olarak görüyoruz ve bu da bizleri mutlu ediyor.
Hepimiz buralara bir yerlerden geldi. İşte hemşeri dernekleri de bu bakımdan önemli. Fakat bu şehirde yaşayan ve ekmeğini yiyen herkes de ‘Bursalı’ olduğunu unutmamalı. Üst kimliği muhakkak ‘Bursalı’ olmalı. ama tabi ki kendi kültürel zenginliklerimizi, yörelerimizin güzelliklerini de nesilden nesile aktarmamız şarttır. Mesela bu akşam yediğimiz Tirit’in lezzetini kaybetmesine izin vermemeliyiz. Çocuklarımızı muhakkak doğdukları memleketlerine götürmeli ve göstermeliyiz.
SAMSUN UÇUŞLARINA DESTEK OLALIM
Samsun’a Yenişehir Havaalanından olan direk uçuş imkanı ile hem bu uçuşların her gün olabilmesi için destek olalım. Hem de çocuklarımız memleketleri ile bağlarını koparmamış olsun.  İşte bu gibi mekanlar yerel kültürün taşıyıcılığı bakımından önemli. Bu bakımdan Bursa’da ki bu gibi derneklerin varlığını önemsiyorum” dedi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bursa Samsun Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Savaş Otruş’ta: “Vali Karaloğlu’na ‘Ulu Şehir’de göreve başladığı gün gittiğimiz hayırlı olsun ziyaretinde Samsun’a  özgü yemek olan ‘Tirit’ sözümüz vardı. Bu akşam bu sözü tutmuş olmaktan ve Sayın Valimizi burada ağırlamaktan son derece mutluyuz” dedi. Gecenin sonunda, geçtiğimiz günlerde ‘Yılın Valisi’ ödülünü alan Vali Karaloğlu’na, Samsunlularda bir plaket takdim ederek kutladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.