Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

BİSİAD’dan bulut bilişim semineri

30 Mart 2013
BİSİAD’dan bulut bilişim semineri için yorumlar kapalı
BİSİAD’dan bulut bilişim semineri

DAĞHAN UZGUR: DEVLET VERİ MERKEZLERİNİN GELİŞMESİ İÇİN İNDİRİMLİ ENERJİ KULLANIMI VE YASAL DÜZENLEMELER İLE SEKTÖRÜ DESTEKLEMELİDİR

 Bilişim Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) tarafından Uludağ Üniversitesi (UÜ) Matematik Bölümü öğrencilerine yönelik düzenlenen “Bulut Bilişim” seminerinde konuşan DGN Teknoloji genel müdürü Dağhan Uzgur, şirketlerin bilgilerini daha güvenli bir ortamda saklamasının şirketlerin güvenli ticaret yapabilmeleri için önemli olduğunu belirtti. Uzgur, ayrıca Devletin veri merkezlerinin gelişmesi amacıyla da indirimli enerji konusunda yasal düzenleme yapması gerektiğini ifade etti.

Bilişim Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) nitelikli bilişim uzmanlarının yetişmesi amacıyla Uludağ Üniversitesi (UÜ) Matematik Bölümü öğrencilerine “Bulut Bilişim” isimli semineri              gerçekleştirdi. Konuşmacı olarak, DGN Teknoloji genel müdürü Dağhan Uzgur katıldığı seminerde öğrencilere Bulut Bilişim üzerine bilgiler verildi.

Türkiye’de veri merkezlerinin yaygınlaşması ve kapasitenin büyümesinin ülkemiz açısından da stratejik önemi olduğunu vurgulayan Uzgur, “Şirketlerin ve kurumların bilgilerini güvenli bir ortamda ülke içinde saklanması iş hayatında şirketlerin daha güvenli ticaret yapmasını sağlayacaktır. Bu konuda veri merkezi işletmecileri üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Devletin ise veri merkezlerinin gelişmesi için indirimli enerji kullanımı ve yasal düzenlemeler ile sektörü desteklemelidir” dedi.

İnternet erişiminde Özel İletişim Vergisi’ne de değinen Uzgur, “Bugün, üretim yapan işletmelere, fabrikalara uygulanan %25 enerji indirimi veri merkezlerine uygulanmalıdır. Ayrıca İnternet erişimi üzerinde %5 Özel İletişim vergisi yükü de bulunmaktadır” diye konuştu.

Matematik bölümü öğrencilerine iş tercihinde bilişim sektörünü tavsiye eden Uzgur, “Hızla yaygınlaşan Bulut Bilişim Platformunun işletilmesiyle ilgili personel ihtiyacı bulunmaktadır.  Yine Bulut Bilişim sistemlerinin kişisel olarak barındırıldığı veri merkezleri içinde istihdam olanakları bulunmaktadır. Sizlere iş tercihi yaparken, bu konuları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.