Havadis16.com - 19 Aralık 2018, Çarşamba

“Teneke çalan gençlik aramıyoruz”

30 Ağustos 2013
“Teneke çalan gençlik aramıyoruz” için yorumlar kapalı
“Teneke çalan gençlik aramıyoruz”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaferi’nin çok büyük bir coşkuyla kutlandığını belirterek, “Biz teneke çalan bir gençlik aramıyoruz, biz tencere tavacı bir gençlik de aramıyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan Yeni Çiftlik Bulvarı’nın açılışına katıldı. Açılışta konuşma yapan Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Ankara’ya gelip, İstiklal Savaşı hazırlıklarını başlattığını söyleyerek, “Önce 23 Nisan’ da Ankara Ulus’ta TBMM’yi açtılar. Meclisin açılışı özellikle böyle bir Cuma gününe denk getirildi. 23 Nisan 1920 Cuma günü Hacıbayram Camii’nde Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları Ankaralılar cuma namazlarını kıldılar. Hatim dualarıyla, mevlitler okuyarak ‘Hz. Peygamber’in sakalı şerifini’ taşıyarak sancak altında Ulus’taki o eski meclis binasına geldiler. Burada da dualar edildi. Kurbanlar kesildi. TBMM böylece çalışmalarına başladı. Hazırlıklar tamamlandığında 26 Ağustos 1922’de Başkomutan Gazi Mustafa Kemal taarruz emrini verdi. Ordularımız Polatlı’dan Sakarya Meydanı’ndan başlayarak işgal kuvvetlerini püskürttüler. 30 Ağustos’ta kesin bir zafer kazanıldı. Ardından düşman İzmir’e kadar sürüldü. Türkiye istiklaline, bağımsızlığına böylece yeniden kavuşmuş oldu. 30 Ağustos zaferimizi gerçekten çok büyük coşkuyla kutluyoruz” şeklinde konuştu.

26 Ağustos’ta bir başka büyük zaferi 1071’de Sultan Alparslan’ın ordusunun kazandığı Malazgirt Zaferini büyük bir coşkuyla kutladıklarını kaydeden Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Malazgirt’de 15 bin genci, 15 bin Alparslan’ı bir araya getirdiğini söyledi. Çadırlar kurularak Malazgirt’de o meydanda, büyük zaferin atmosferinin bir kez daha teneffüs edildiğini belirten Erdoğan, “Niye yaptık bunları istedik ki bugünün gençliği bundan 900 yıl öncesine ta Malazgirt’e dedesi Alparslan ile bir araya gelsin ve bugünün genci inşallah 2071’e yani Malazgirt’in 1000’inci yıl dönümüne böyle hazırlansın istedik” dedi.

Bugün Dumlupınar’da aynı şekilde görkemli muhteşem bir atmosferin gerçekleştirildiğini söyleyen Erdoğan, “Ben buradan görüyorum ama şimdi siz arkanızda yüzlerce metre geride, bizleri izleyen halkımı vatandaşlarımı göremiyorsunuz. Gençlik ve Spor Bakanlığımız şuanda Dumlupınar’da 10 bin gencimizi bir araya getirdi. Dumlupınar’dan Zafertepe’ye adıyla çok büyük bir merasimi orada gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Bugün şehitlere sahip çıkan ve şehitlerin izinden yürüyen bir gençlik olduğunu ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çok şükür zaferlerine, ecdadına, tarihine sahip çıkan oradan ilham alıp, geleceğe özgüvenle bakabilen bir gençlik var. Bu gençlik elinde taşla, sopayla, sapanla, molotofkokteyliyle değil, kitapla defterle kalemle, zihninde fikirle, yüreğinde cesaretle yürüyen bir gençlik. Kardeşlerim, bu gençlik terör örgütlerine vagon olan, Türkiye aleyhine karanlık örgütlere piyon olan değil, Sultan Alparslan’ın, Gazi Mustafa Kemal’in, Fevzi Çakmak’ın, Kazım Karabekir’in, Mehmet Akif’in izinden yürüyen bir gençlik. Bu gençlik yakıp yıkan değil, kırıp döken değil, hakaret eden değil, barbar bir gençlik, vandal bir gençlik değil, edebi bilen, adabı bilen, ahlakı kendisine azık edinen, vatanı için ter döken okuyan en önemlisi de şühedadan yani şehitlerimizden ilham alan bir gençlik. Hani diyor ya Akif, “Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda’. Canı cananı bütün varımı alsında hüda etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda. İşte mesele bu, bunu yakalamak, bunu anlamak. Biz böyle bir gençlik arıyoruz. Biz teneke çalan bir gençlik aramıyoruz. Biz tencere tavacı bir gençlikte aramıyoruz. Biz okuyacak düşünecek ve Türkiye’nin istikbaline taş koyacak, duvarlarımızı örecek, Türkiyemizin duvarlarını yeniden örecek. Ter dökecek bir gençlik arıyoruz. İşte o gençlik burada. Dönüyoruz tarihe Malazgirt’te 1017’de Malazgirt Zaferimizi bizim gençliğimiz gitti 26’sında orada kutladı. Bugünde gitti Dumlupınar’da 30 Ağustos Zaferimizi aynı coşkuyla kutluyor. Böyle bir gençlikle biz gurur duyuyoruz. Bu gençliğe güveniyoruz. Bu gençliğe inanıyoruz. Gönül huzuru içinde inşallah Türkiye’ye sizlere bu gençliğe emanet ediyoruz”.

“Teneke çalan gençlik aramıyoruz” Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.