Havadis16.com - 19 Aralık 2018, Çarşamba

Bizim kobiler Dubai pazarı’na çıkarma yaptı!

24 Şubat 2018
225 kez okundu
Bizim kobiler Dubai pazarı’na çıkarma yaptı! için yorumlar kapalı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası 17-22 Şubat tarihleri arasında gıda sektöründe dünyanın en büyük fuarı olarak tanımlanan Golfoo Fuarı’na 46 iş adamı ile birlikte çıkarma yaptı.

Dubai çok ilgimi çeken dünyanın mega kentlerden biri olduğu için hep gitmeyi istemiştim. Böyle bir fırsatın içinde yer almak benim için gerçekten çok verimli oldu. Hem Bursa’dan katılan ekiple iyi bir uyum sergilendi, hem kentimiz ve ülkemiz ekonomisi açısından katma değer sağlayacak iş görüşmeleri yapıldı, hem kentin 47 yıllık ekonomik sıçramasını yerinde gördük, hem tarihi ve turistik bölgelerini gezdik, hem de 47 yıllık geçmişi olan kentin çölden nasıl dünyanın en büyük gökdelenlerine, devasa alışveriş merkezlerine sahip olarak yer altı ve yer üstü modern kent silüetine büründüğü gelişmesine şahit olduk ve tabii ki ufkumuz bir kere daha gelişti.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki hani biz Bursa için dünyanın marka kentlerinden biri diye kendimizi avutuyoruz ya, kocaman bir yalan! Özellikle, Şangay’dan sonra Dubai’yi de görünce, biz bu kentlerin yanında olsa olsa “XS” durumundayız. Elbette, ülkemiz ve kentimizin değerleri çok yüksek, hatta hiçbir mega kentte bulunmayacak güzellik ve kaynaklarımız mevcut. İnsanımız nitelikli ve inançlı ama bu değerlerimizi “ivme” haline getirecek vizyonumuz eksik. Ben bu itekleyici gücün hükümetin 2023 ve 2050 hedefleriyle startının verildiğine inanıyorum.

BTSO’NUN GELİŞTİRDİĞİ BU PROJE TUTTU

BTSO üyelerine yönelik 4 yıl öncesine kadar yurt dışına fuar katılımları sağlayan organizasyonlar yapıyordu. Ancak, İbrahim Burkay’ın göreve gelmesiyle birlikte yeni vizyoner bir proje gerçekleştirildi. Üyelerinin daha ziyade küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni rekabet çağında üretim kalitesini artırmak ve  dış pazarlarda da kendine yer bulabilmelerini sağlamak amacıyla Küresel Fuar Acentesi Projesi geliştirdi.

Burkay’ın projelerinden biri olan bu çalışmanın en önemli ayağını Ekonomi Bakanlığı’nın küçük ve orta ölçekli işletmelerin her birini ihracatçı yapmaya yönelik Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi adını taşıyan “UR-GE”  projesi oluşturuyor. BTSO bünyesinde aralarında bebe-çocuk konfeksiyonu, makine ve kimya,  gıda sektörü gibi sektörlerin yer aldığı 10 grup oluşturuldu. BTSO önce bu sektörlere ihracatı geliştirme alanında kapsayıcı bir eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyor. Sonra bu firmaları yurt dışındaki fuarlara götürerek oralarda ikili iş görüşmeleri yapmalarını sağlıyor ve bu çalışmaları yaparken, bakanlığın UR-GE için koyduğu mali destekten firmalarını yüzde 70 oranında faydalandırıyor.

Bir benzerini de KOSGEB üzerinden yürütüyor. Organizasyona katılan firmaların ulaşım, konaklama, rehberlik ve fuar giriş ücretleri gibi harcamaları için 2 ila 5 bin TL’ye kadar destek sunarken, BTSO da başvuru yapan her üyeye yılda iki defa olmak üzere 1.000 TL’ye kadar destek veriyor.

Ve en önemlisi de BTSO bakanlığın UR-GE ile KOSGEB üzerinden sağladığı bu desteği Türkiye’de İstanbul’dan sonra en çok kullanan oda olarak başarı oranında ilk sırada yer alıyor. Bunu Dubai’de Türk Dış Ticaret Ataşesi Hasan Önal da söyledi.

Hatta bu ilginin yüksekliği nedeniyle Gıda Sektöründe 2 ayrı UR-GE grubunun açılması gündemde.

 

DÜNYA GIDA SEKTÖRÜNÜN KAPISI BURADA AÇILIYOR

İşte Bursa’dan 46 küçük ve orta ölçekli iç piyasaya üretim ve dağıtım yapan firma temsilcisi ile 5 günlüğüne Dubai’de çeşitli temaslarda bulunduk. Sakın paylaşımlarımızdan fuar ve ikili görüşme dışındaki alışılmış rutin turistik gezi olarak algılamayın. Her biri aylar öncesinden teyit altına alınmış, resmi görüşmelerin ve ziyaretlerin de yer aldığı, Bakanlık izniyle gerçekleşen yoğun geçen bir iş gezisi  organizasyonu oldu. Bizim turistik paylaşımlarımız ise gazeteci kimliğimiz gereği onlar ikili iş görüşmeleri yaparken, kenti tanıma anlamındaki gezimizden ibaret olup, siz okurlarımıza tanıma ve tanıtma amaçlı çalışmadır.

Heyetin başkanlığını Meclis Üyesi Burhan Sayılgan yaparken, BTSO adına da Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur yer aldı.

Dubai bir çölün üzerine kurulmuş gökdelenlerden oluşan yapay bir kent olduğu için tarım ve hayvancılıktan söz etmek mümkün değil. Ama öyle bir dünya gıda pazarını ellerine geçirmişler ki adeta dünyaya satışın bileti buradan alınıyor dersek abartmamış oluruz.  İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 4 saatlik uçuş sonrası Dubai’ye gittiğimizde ilk rotamız Gulfood Gıda Fuarı oldu.

Bu yıl 23.sü düzenlenen Fuara Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere Avrupa, Asya  ülkeleri ile ABD’nin de içinde yer aldığı 120 ülkeden  5 bin firma katılıyor. “Gıda ve inovasyon” temalı fuarda Türkiye’den de aralarında Marmarabirlik, Tamek, Hastavuk gibi büyük markaların yer aldığı Bursa firmalarımız da var. Dünyanın en büyük fuarı olarak biliniyor. 1 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilen fuarı 5 günde 10 milyon akredite edilmiş davetlinin gezdiğini söylersek büyüklüğü ve prestiji de ortaya açıkmış oluyor.

O yüzden bu Fuarı bir günde gezmeniz mümkün değil. 120 ülkenin firmalarının oluşturduğu on binlerce ürünün sergilendiği zengin gıda stantları o ülkelerin insanları ile de renkli görüntüler oluşturunca ortaya gerçekten değişik kompozisyonlar çıkarıyor. Biz fuarı iki gün gezerek hem Bursa firmalarını hem de Türk firmalarını ziyaret ettik. Hepsi de bu fuara son 7-8 yıl katılanlardan. Geri dönüşümlerini aldıklarını söylemeleri de bu fuarı yeni gezen Bursa heyetini doğrusu heveslendirdi.

BU İKİLİ İŞ MASALARI ÜLKEMİZ İÇİN KATMA DEĞER SAĞLIYOR

Dubai gezimizin en önemli ayağını ise tabii ki Türk Dış Ticaret Ataşeliği ortaklığında gerçekleştirilen ikili iş masaları oluşturdu.

Dünya Ticaret Merkezi’ndeki iş ofisinde ki burası birçok uluslararası ofisin bulunduğu çok katlı, akıllı iş merkezi statüsündeki bir gökdelen ki prestijli görünümüyle büyülüyor.

Bizi burada ilk olarak Türk Dış Ticaret Ataşesi Hasan Önal karşıladı ve Dubai’nin de aralarında bulunduğu 7 Arap emirliğinin oluşturduğu Birleşik Arap Emirliği hakkında kısa bir genel bilgilendirmede bulundu. Verdiği bilgileri yazı dizimin 2. günü olan yârinki Dubai genel tanıtımında aktaracağım.

Ancak orada bulunan Bursa heyetine söylediği şu söz çok önemli idi:

“Dubai pazarına kâr amaçlı bakmayın. Mal alıp satayım para kazanayım derseniz yanılırsınız, iş yapamazsınız. Burası dünyaya açılan kapıdır. Ürününüzün burada sergileniyor olması çok önemli. Çünkü burası sizi tanınır kılar ve ürününüzü pazarlar”

Hasan Önal’ın ihracat yapmak isteyenlere de önerileri oldu:

Bakanlık desteği var. Bizlere devamlı mail gönderin, iletişim halinde olun. Ticari ataşelikleri dürtün. Fuarlara katılın, çünkü fuarlar başlı başına pazar alanıdır. İkili görüşmelerinizi mutlaka takip edin, şimdi burada iş görüşmesi yapacaksınız ya, burada bırakmayın, onlardan geri dönüş beklemeyin. Siz arayın, Israrcı olmazsanız, işi alamazsınız. Burada iş yapmak istiyorsanız, ürününüzün burada da marka tescilini yaptırın. Çünkü Türkiye’deki marka tescili burada geçmiyor.”

Hasan Önal bölgedeki istikrarsızlığın Dubai’ye istikrar olarak geri döndüğünü de söylemesi ilginçti:
Ana geçim kaynağı petrol ve doğal gaz. Aynı zamanda Orta Doğu’nun finans merkezi. Burayı besleyen ana unsur bölge yanarken Dubai’nin büyümesi. Bölgenin istikrarsızlığı, huzursuzluğu Dubai’ye istikrar olarak yansıyor. Herkes parasını, evini buraya getirmek istiyor. Bölgedeki para Dubai üzerinden kayıt altına alınıyor

BTSO yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur da yaptığı konuşmada UR-GE kapsamında gıda grubu olarak Dubai’ye geldiklerini, BTSO olarak öncesinden katılacak firmalara eğitim ve danışmanlık hizmeti verdiklerini, buralardan iş yapacakları firmalarla bağlantıya geçip bugün ikili masalar için görüşmeye davet ettiklerini ve görüşmelerin verimli geçeceğini beklediklerini söyledi.

Ayrıca ayrı değil, kümelenme mantığıyla hareket ettiklerini, Türk firmalarını ihracatçı haline getirmeyi amaçladıklarını da belirtti.

Nitekim söylediği gibi de oldu. Bir süre sonra aralarında yerli halkın bulunduğu yabancı birçok firma temsilcisi, ikili masalarda ürünlerini ve kataloglarını sergileyen gıda firmalarımızla bir aya gelerek görüşmelerde bulundu. Ve akşamüstü öğrendik ki geneli yapılan ön görüşmelerin verimli geçmesinden dolayı memnundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.