Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

Bosna’nın Türkiye’den başka çaresi yok

16 Haziran 2015
Bosna’nın Türkiye’den başka çaresi yok için yorumlar kapalı
Bosna’nın Türkiye’den başka çaresi yok

Çankırı Karatekin Üniversitesi Araştırma Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Yiğit Güzelipek, ‘Balkanlarda Neler Oluyor’ konferansıyla Balkanlardaki karmaşık tabloyu gözler önüne serdi. Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünün tehdit altında olduğunu söyleyen Güzelipek, “Bosna Hersek’e Türkiye’den başka yardım edebilecek bir ülke yok” dedi.

Eğitim ve danışmanlık sektörünün öncü firması Ayyıldız Enstitü, sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenli olarak sürdürdüğü konferanslarına bir yenisini daha ekledi.  Ayyıldız Enstitü’nün bu haftaki konuğu Yrd. Doç. Dr. Yiğit Güzelipek oldu.  Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Balkanlarda Neler Oluyor’ adlı konferansa BALKANTÜRKSİAD, İYİSİAD, çeşitli sivil toplum kuruluşları, İstanbul, Ankara ve Bursa’dan çok sayıda dinleyici katıldı.

KURULUŞLARIN SÜREKLİ EĞİTİME İHTİYACI VAR

Konferansın açış konuşmasını gerçekleştiren Ayyıldız Enstitü Kurucu Ortağı, Fatih Demirtaş, çalışanlarının gelişiminin ancak sürekliliği iyi sağlanmış eğitim programlarıyla mümkün olduğunu vurguladı. Küreselleşen dünya ve demokratik yaklaşımların yaygınlaşmasının, kurum ve kuruluşlarda hızla değişen beklentilerin gecikmeden ve yüksek kalitede karşılanmasını gerekli kıldığını ifade eden Demirtaş, “21. asrın en önemli özelliklerinden biri olan Küreselleşme olgusu ve hızlı teknolojik ve yönetsel gelişmelerin tüm dünyadaki ekonomik dengelerde sürekli bir değişim meydana getiriyor. Bu durum da tüm kuruluşların dünyaya açık bir pozisyon alarak uluslararası veya sektörel rekabet yarışında geri kalmamak adına sürekli faydalı değişim ve sürekli eğitim ihtiyacını ön plana çıkarıyor” dedi.

BOSNA HERSEK’İN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ TEHDİT ALTINDA

Demirtaş’ın açış konuşmasının ardından kürsüye gelen Yrd. Doç. Yiğit Güzelipek ise Balkanlarla ilgili stratejik bilgileri dinleyicilerle paylaştı. ‘Balkanlar Türkiye’yi nasıl algılıyor’ diye soran Yrd. Doç. Güzelipek, “Osmanlı’nın Balkanlara yaklaşımı şu şekildeydi: Etnik veya dini kimlik ayırt etmeksizin bütün unsurlara eşit mesafe ve hoşgörü. Balkanlarda Müslüman eşittir Türk algısı var. Yugoslavya’nın yıkılma süreci Sırp milliyetçilerinin ve diğer unsurların Osmanlı’yla hesaplaşmasıdır” dedi.  Bosna Hersek Yugoslavya’dan ayrıldıktan sonra çöküşün faturası Bosna Hersek’e kesildiğini söyleyen  Yrd. Doç. Güzelipek, “Savaşın ardından imzalanan Dayton anlaşması, şu an Bosna Hersek’te yaşanan güncel sorunların temelini oluşturuyor. Anlaşma gereği Bosna Hersek’te tüm bürokrasi 3 başlı. Bu da Bosna Hersek’i etnik olarak homojen siyasi birimleri böldü. Bosna Hersek içerisindeki yüzde 49 toprak parçasına sahip olan Sırp Cumhuriyeti, aidiyet olarak Sırbistan’a daha yakın. Ve şu anda Bosna Hersek’in başına gelebilecek en önemli felaket senaryolarından bir tanesi bu yakınlıktan kaynaklı bölünme. Sırp Cumhuriyeti yetkilileri her fırsatta ‘Kırım ve Kosova örnekleri bizim de böyle bir hakkımız olduğunu göstermektedir. Geleceğimizi Bosna Hersek içerisinde görmüyoruz’ diyor. Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü ciddi bir şekilde tehdit altındadır” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN BALKANLARDAKİ KOZU EKONOMİ

Yrd. Doç. Güzelipek, Bosna Hersek’e Türkiye’den başka yardım edebilecek bir ülke olmadığını söyledi. Türkiye’nin bu coğrafyadaki en önemli kozunun ekonomi olduğunu savunan Yrd. Doç. Dr. Gözüpeğin, “Türkiye ekonomik yatırımlarını Balkanlara kanalize ederse çok ciddi etkinlik kazanır. Buraya yapılacak yatırımlar alışveriş merkezleri gibi tüketime yönelik değil, istihdam yaratmaya, üretmeye yönelik olmalı. Balkan ülkelerinde vahabilik şu anda Balkanlarda çok ciddi nüfusa sahip olmaya başladı. Biz gitmezsek birileri mutlaka gidiyor” dedi. Konferans, soru cevap kısmıyla tamamlandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.