Havadis16.com - 21 Ocak 2019, Pazartesi

Bozbey bizi bizden iyi biliyor!

16 Şubat 2018
275 kez okundu
Bozbey bizi bizden iyi biliyor! için yorumlar kapalı

Dün YeniDönem gazetesini ziyaret eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’le çok güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Yazılmak kaydıyla söyledikleri de vardı, “söz meclis” içinde kalsın dediği de.

İşte bu noktada yaptığı değerlendirmeler kendi partisi CHP’den ziyade AK Parti’yi kapsıyordu ve inanın bana “Bizi bizden daha iyi biliyor”. Artık hangi kaynaktan besleniyor bilmiyorum ama genelde, AK Parti’nin MHP ile ittifakının kapı arkasından tutun da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Beştepe’deki çalışma ekibine kadar, yerelde Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’ndan tutun da eski Bakan Faruk Çelik’e kadar, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’tan tutun da Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a kadar kim nereye aday, ağırlığı ne? Benim dahi bilmediğim kulislerde kim kiminle hareket ediyor, kim kiminle ters, kim hangi planlar için uğraşıyor? Ve daha pek çok. Hepsini öyle bir değerlendiriyor ki sanırsınız AK Parti’nin içinde bir bilen!..

Bozbey her ne kadar sol cenahın Bursa’daki kalesini temsil etse de, ülke meselelerine bakışı tamamen millidir.

Örneğin Afrin operasyonu konusundaki bakış açısı “Terörün acılarını fazlasıyla yıllardır yaşamış bir toplum olarak, sınırımızdaki terörün temizlenmesi için yuvalanmalarına izin verilmemek amacıyla yapılmış bir operasyon. Hayırlısıyla bir an evvel başarıyla tamamlansın ve askerlerimizin burnu bile kanamasın” yönünde olurken, kendisine CHP içindeki çatlak sesleri sorduğumda söylediği de şu oldu:

“Siz genel başkanımızın söylediği sözlere bakın. O başından beri bu operasyona destek veriyor. Her partide bireysel çıkışlar mutlaka vardır, AK Parti’de de var. Önemli olan partimizin genel başkanının dediğidir”.

KASIMDA ERKEN SEÇİM VAR

O yüzden genel siyasete yönelik pek çok değerlendirmesini ve öngörüsünü öyle “olmaz” diyerek önemsemezlik yapmam. Dünkü sohbetimizde seçimler konuşulurken “Arkadaşlar erken seçim var dedi. Tarih olarak da “kasım”ı verdi.

Emarelerini de sıraladı:

Taşeron işçilerin kadroya alınması, Afrin operasyonu, MHP ile ittifak, 11 bin ByLock listesinin yanlış olduğuna dair düzenleme, esnafa kredi verilmesi ve önümüzdeki günlerde yapılacak olan atamalar. Hepsi bir genel erken seçimin işareti”.

İlave de etti:

“AK Parti önce yerel seçime gitmez. Bursa, İstanbul, Ankara gibi büyük kentlerde olası bir kayıp yaşarsa bu sonradan yapılacak genel seçimi çok etkiler. O yüzden önce genel, ardından yerel seçim ve Türkiye hızla erken genel seçime gidiyor”.

******                               ******                          ******

Başkan Bozbey’e “aday mısınız?”  diye sordum.

Ondan önce arkadaşlar atıldı.

“Nereye?”

Doğru ya CHP, Bursa Büyükşehir’i de yerelde kesin alınacak iller içinde sayıyor. Bu durumda adı da uzun süredir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na geçiyor. Ama benim bildiğim Başkan Bozbey, AK Parti’nin güçlü olduğu kaleye komutan olarak saldırmak gibi bir siyasi hataya düşmez.

O yüzden rotası Nilüfer olacaktır. Gülerek ortadan siyasi bir cevap verdi:

“Şimdiden ‘adayım’ demek pek doğru değil, rakiplerinin tepkisini alır. O yüzden bekleyelim. Adaylar bir çıksın hele”.

ALİNUR BAŞKAN’I ÇOK SEVİYOR!

Bu arada Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı da sevdiğinibelirtmeliyim. Eski Başkan Recep Altepe ile arası iyi değildi, özellikle imar planları Büyükşehir’den geçmiyordu. Aralarında diyalog da kalmamıştı. Şimdi Alinur Başkan’ın kendisini ziyareti ile başlayan yeni süreç Nilüfer ile Büyükşehir’deki bürokrasi kanalını da açtı. Başkan Bozbey “Kendisi ile zaten aramız iyiydi. Kendimizi ifade edebiliyoruz, siyasi makamlardaki kavga, iletişimsizlik hiç kimseye yarar getirmez. Uzun vadede siyasi prim de geri teper. Özellikle Nilüfer’in en büyük sorunu olan kentsel dönüşüm konusunda bizimle aynı düşünüyor. Sorunun çözümünden yana olması çok önemli. Her şeyden önemlisi iyi niyetli duruşu var”.

Tabii küçük bir çekincesini de söylemeden edemedi:

“Ama ne kadarı elinden gelir onu zaman gösterecek!”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.