Havadis16.com - 21 Ocak 2019, Pazartesi

Bozbey’in rakibi kim?

17 Nisan 2018
211 kez okundu
Bozbey’in rakibi kim? için yorumlar kapalı

Dile kolay, belediye başkanlığında tam 19 yıl. Ve her seçimde kendinle yarışmak, kendi rekorunu kırmak. Aynen Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi, aynen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın genel başkanlığını yaptığı AK Parti iktidarı gibi…

Hile yok, hurda yok, aldatmaca yok, baskı, dayatma yok!..

Kabul etmek gerekir ki bu büyük bir başarı. AK Parti’nin yerelde iktidara geldiği 2004 yılından bu yana alamadığı tek ilçe Nilüfer.

2009 yılı seçimlerinde AK Parti, Tahsin Bulut’la bu fırsatı kıl payı kaçırdı ve sonrasında Işıl Zeliha Gençoğlu ve Dr. Mustafa Esgin gibi nitelikli adaylarla yarışa girmesine rağmen de bir daha o oy oranına yetişemedi.

Şu bir gerçek ki…

Eğer bir yıl sonra yapılacak yerel seçimlerde CHP Mustafa Bozbey’i yeniden bu ilçede aday gösterirse AK Parti’nin işi yine zor.

Ki, tahminim de Mustafa Bozbey’in her ne kadar çevresinde ve partisinde Büyükşehir’e başkan adayı olması yönünde telkinler bulunmasına rağmen o yine Nilüfer’de kalmaktan yana.

Böyle bir durumda AK Parti’nin kazanma olasılığı riskli bölge olmasından dolayı adayını, seçimlere 3 ay kala değil en az 6 ay kala belirleyip, çalışmaya başlaması en doğru yöntem olacaktır. Aksi takdirde her seçim döneminde olduğu gibi, son 3 ay  kala yapılacak aday belirleme, ardından proje ve seçim kampanyası derken seçimlere 45 gün kala yola çıkmak, Bozbey gibi güçlü adayın karşısında yarışa geriden başlamak demektir.

******                  ******                          ******

Dedik ya Bozbey, 19 yıldır Nilüfer’de belediye başkanı olarak görev yapıyor. Artık evlerin nokta atışlarını bırakın, içinde yaşayan hane halkını bile isim isim biliyor. Örneğini cumartesi günü basın mensuplarıyla yaptığı Nilüfer turunda gördük.

Başkanın amacı bu gezi ile Nilüfer’deki değişimi vurgulamaktı. Ancak değişimi görmek için geziye gerek yok, çünkü toplumdaki algı Nilüfer’in diğer ilçelerimize göre hep modern bir kent olduğu yönünde.

Öyle bir algı yönetimi yapılmış ki Büyükşehir Belediyesi bu ilçeye ne hizmet götürürse götürsün, kıymeti harbiyesi yok, hatta götürdüğü hizmet bile Bozbey’in hanesine yazılıyor.

Nilüfer Bursa’nın adeta çekim merkezi, sürekli göç alıyor, yaşam standardını yükselten bu ilçeye geçiyor. 99 yılında 99 bin idi, şimdi 425 binlerde. Başkanın söylediğine göre 2032’de 1 milyonu bulacak.

Bozbey kent turunda sadece son 4 yılın değil, toplamda 19 yılın üzerinden hizmet anlatımında bulundu. Buna göre 5 kültür evi, 5 kütüphane, 13 spor merkezi, 63 halı saha, 149 kilometre bisiklet yolu, 26 kilometre koşu ve yürüyüş yolu ile 220 park yapılmış.

Tabii burası modern kent olarak algılandığı için kimliğini de Başkan “Kültür, sanat, bilim, eğitim ve spor” olarak belirlediğinden çalışmalarını daha ziyade bu yönde götürüyor.

Başkan Nilüfer’de yaptıkları çalışmaların, değişimin kentli tarafından olumlu karşılandığını söylerken iddialı idi:

“4 yılda da çok şey değişti ama 19 yıla baktığımızda Nilüfer, Bursa’nın merkezi oldu. Değişimi yöneten bir kentin, kent yöneticisiyiz. Amacımız, Nilüfer’de insanların tamamının gülümsemesini sağlamak. ‘Gülümseyin Nilüfer’desiniz’ diyoruz. Bu çok büyük bir iddia. Herkesi gülümsetme anlayışımız var. Çünkü her şeye insan odaklı bakıyoruz.”

Başkan Bozbey, kent turunda ilçenin en büyük sıkıntısı olan kentsel dönüşüm üzerinde de durdu. Nilüfer’de yapılan dönüşüm yerine kentsel yenileme olduğunun altını özellikle çizerken, planların ve yanlışların düzeltilerek son dönemde Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçmesine duyduğu sevincini de “Bu taleplerimizi dikkate almasından dolayı kendisine teşekkür ediyorum” diyerek Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a duyarlılığı için teşekkür ederken, iki kurum arasındaki buzların çözülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Neticede Başkan Bozbey Nilüfer’le özdeşleşmiş durumda. Benim gördüğüm  CHP yerine bağımsız aday dahi olsa şansı yine de yüksek!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.