Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

Brezilya’da büyük seri katil iddiası: Bir doktor 300 hastayı öldürdü!

28 Mart 2013
Brezilya’da büyük seri katil iddiası: Bir doktor 300 hastayı öldürdü! için yorumlar kapalı
Brezilya’da büyük seri katil iddiası: Bir doktor 300 hastayı öldürdü!

 Brezilya’da bir doktorun, hastanede yer açmak için yoğun bakım ünitesindeki 300 kadar hastayı öldürdüğü iddia ediliyor. İddialar doğru ise, bu dünyadaki en büyük seri katil davası olacak.

Brezilya’da bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde yer açmak için yedi hastayı öldürmekle suçlanan doktor hakkında açılan soruşturma, sayının sanıldığından çok daha büyük olabileceğini gösterdi.

Sağlık Bakanlığı müfettişleri bu sayının 300 civarında olabileceğini söylerken, savcılar 56 yaşındaki De Souza ve ekibinin, Curitiba kentindeki Evangelical Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde yatan hastalara, kas gevşetici ilaç verdiğini ve ardından da hastaların oksijenini azaltarak ölümlerine neden olduğunu söyledi.

Geçen ay yedi kişiyi kasten öldürmek suçlamasıyla tutuklanan De Souza’nin altında çalışan üç doktor, üç hemşire ve bir fizyoterapist de bu cinayetlerden sorumlu olmakla suçlanıyor.

“Beni uyuz ediyorlar”

Parana eyaleti savcıları, De Souza’ya ait telefon görüşmesi kayıtlarının doktorun bu cinayetleri diğer hastalara yer açmak için işlediğini gösterdiğini söyledi.

Brezilya medyasında yansıyan bu telefon görüşmelerinin birinde “Yoğun bakım ünitesini temizlemek istiyorum, beni uyuz ediyor” diyen doktor aynı görüşmede “Maalesef burada bizim görevimiz hastanın öbür tarafa geçmesine aracı olmak” ifadelerini kullanıyor.

De Souza’nın avukatı Elias Mattar ise müffettişlerin bir yoğun bakım ünitesinin nasıl çalıştığını yanlış anladığını ve De Souza’nın masum olduğunu kanıtlayacağını söyledi.

1700 kişinin tıbbi kayıtları inceleniyor

Müffettişler, De Souza’nın yoğun bakım ünitesi başkanlığını üstlendiği son yedi yıl içerisinde bu hastanede yaşamını yitiren 1700 hastanın tıbbi kayıtlarını incelemeye aldı. Çok daha fazla vakanın bu araştırma sonucunda ortaya çıkması bekleniyor.

Brezilya Sağlık Bakanlığı’nın atadığı baş müffettiş bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Şimdiye kadar 20 vakanın tespit edildiğini ve yaklaşık 300 vakanın da hala incelenmekte olduğunu” kaydetti.

Dünyanın en büyük seri katil vakası olabilir

Savcılar, De Souza’nın 300 hastayı öldürdüğünü kanıtlarsa, bu dünyanın en büyük seri katil vakalarından biri olarak tarihe geçecek. Daha önce de, 1975-1998 yılları arasında İngiliz doktor Harold Shipman’ın 250’den fazla hastasını öldürdüğü ortaya çıkmıştı.

Bazı hastalar bilinci yerindeyken…

Lobato incelediği ölümlerin benzerlikler gösterdiğini söyledi. Hastalara önce kas gevşetici verildiğini ve hastaların suni solunum ihtiyacının artırıldığını söyleyen Loabato, sonrasında ise oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak ölümlerin meydana geldiğini belirtti.

Lobato ayrıca, bazı hastaların ise ölmeden önce bilincinin yerinde olduğunu ifade etti.

Öte yandan, bazı vakalarda De Souza’nın hastanede olmadığı ancak çalışanlarına telefon açarak hastaları öldürdükleri iddia ediliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.