Havadis16.com - 20 Kasım 2018, Salı

BTSO Ödül Gecesi’nden çıkan anlamlı mesaj

2 Ocak 2017
1.582 kez okundu
BTSO Ödül Gecesi’nden çıkan anlamlı mesaj için yorumlar kapalı

Aralık ayının son gününü gösterirken, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ekonominin Oscarları Ödül Töreni gecesinde Başkan İbrahim Burkay” 2016 kötü bir tat bıraktı. Hem siyasi, hem ekonomik hem de sosyal  ve dozunu arttıran terör olayları nedeniyle  kötü ve acı denecek bir yıl geçirdik. Ancak tüm bu engellemelere rağmen  hayata geçirilen yerelde ve genelde büyük  projeler,  atılan imzalar, makro yatırımlar ve elde edilen başarılar da hız kesmedik. Elbette ülkemize yönelik tüm engellere karşı en büyük sermayemiz yine milli birlik ve dayanışma ruhu oldu. Hiçbir güç ülkemizi ve Bursa’mızı hedeflerinden alıkoyamayacaktır” diyordu.

Törene katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da “Bursa  ekonomideki daralmaya rağmen 13 milyon dolar ihracat yaparak büyüyen il oldu” diyerek bu sözleri pekiştiriyordu.

Gerçekten de öyle…

2016’yı 2015’in terör ve saldırı acılarıyla devraldığımızda yeni hükümet, yeni güven ve yeni umutlarla  başladığımız yolculuğumuzda ülkemize diz çöktürmek isteyen güçler her yönden saldırılarını arttırdılar. 15 Temmuz darbe girişimi,  FETÖ-PKK-DAEŞ işbirliğinde terör olayları, canlı bombalar,  asker ve polisimize yönelik saldırıların sivil katliamlara dönüşmesi, küresel finans merkezlerinin sipariş not indirimleri, döviz kuru üzerinde oynanan oyunlar, içerideki maşaların bürokratik,siyasi ve hukuki saldırıları, dışarıda güvensiz ülke algısı, coğrafyamızda tüm hızıyla süren savaş ve bu savaşların etkisiyle aldığımız göçler her bakımdan ülkemizi işgale yönelik girişimler olarak  hafızalarımıza kazındı.

****                             ****                           ****

Böylesine içeriden ve dışarıdan ablukaya alınan bir ülkede ekonominin büyümesini beklemek de gerçekten mucize olurdu. Küresel ekonominin daralmasının da etkileriyle ülke ekonomimiz son 27 çeyrek de ilk defa yüzde 1.8 oranında küçüldü. Türkiye’nin yüzde 5’lik büyüme hedefi  2016’da yüzde 2 ila 3 arasına sıkıştı kaldı. Ancak yine de bu yıl içinde büyük projeleri hayata geçirmekten, Burkay’ın da söylediği gibi devasa  projelere imza atmaktan ve yatırım yapmaktan geri kalmadık.

Boğaza 3. köprü Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü, Avrasya Tüneli’ni Osmangazi Köprüsü’nü, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’ni hizmete açtık. Göktürk 1 uydusunu uzaya fırlattık, 4.5 G Teknolojisini devreye soktuk,GAP’tan sonra Türkiye’nin en büyük sulama yatırımı olan Konya Ovası’na bereket getirecek Mavi Tünel Projesi’ni  gerçekleştirdik.

****                              ****                                   ****

Yerelde de gerek yerel yönetimlerin gerekse özel sektörün aracılığıyla büyük projelere imza atıldı. Birkaç gün önce Bursa’nın eğitim alanındaki markalarından biri olan Özel Kültür Okulları’nın yeni eğitim yatırımı projesi tanıtımına katıldım, hakikaten orada da ifade ettim. Böylesine riskli ortamda iş dünyasının hareket alanı küçülür. Para sıcak ve güvenli ortamları sevdiği için yatırımlar durur , üretim sektöye uğrar ve işsizlik artar. Kültür Okulları ülkenin sıkıntılı döneminde Başbakan Binali Yıldırım’ın iş dünyasına yaptığı” Gelin bu zor dönemlerde yatırım yapın, fabrika açın” sözlerine uyup, 50 milyon TL’lik yeni bir okul Kampusü projesi gerçekleştiriyor. Ondan bir ay önce Sınav Okulları, ondan bir ay önce de Büke Okulları böyle devasa yatırımlarını hayata geçirmişti. Yine birkaç gün önce hizmet sektörünün lokomotiflerinden restorant zinciri olma yolunda ilerleyen ve ülke markası halindeki Endülüs Park’daki Kebapçı İskender’de idim. Ailenin 4. kuşak isimlerinden Sabit İskender’in İstanbul’dan sonra Bursa’da açtığı yeni yerinde ekonomik krize rağmen genç girişimci olarak yatırım yapmaktan kaçınmamasını takdirle karşıladığımı kendisine de söyledim.

****                                 ****                               ****

Ayrıca ülke ekonomisine katma değer sağlayan BTSO verileri de bu anlamda parlak. İbrahim Burkay başkanlığındaki yönetim son 3 yılda  Oda bütçesini 27 milyon Tl’den, yüzde 70 oranında artırarak, 2017 yılını 45 milyon tl olarak belirledi.Bu süreçte odanın gelirleri de  30 milyon TL’den yüzde 80 oranında artarak 55 milyon TL’ye çıktı.Büyüme rakamları Odanın ana gelir kalemlerinden biri olan aidatlara da yüzde 100 yansımış durumda.  Yine son 3 yılda ülke ekonomisi küçülürken BTSO Ar-Ge merkezleriyle 50 milyon tl’lik yatırım, 30 milyon TL’lik devlet desteği, Bursa ekonomisine 150 milyon TL’lik kaynak aktarımı ve ihracatını da yüzde 17 oranında arttırarak  iller bazında büyüme elde etti.

****                                        ****                                 ****

İşte tüm bu gelişmelere BTSO’nun Merinos’da Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’ndeki  organizasyonun o mükemmelliğini, 8 ayrı kategoride başarı gösteren, 71 iş adamı ve sanayiciye verilen ödül ile  Bursa’nın ihracata dayalı büyümesinin başarısını eklediğimde  her şeye rağmen yılı moralle noktalıyoruz diye içimden geçirdim.

Ama sevincimiz kursağımızda kaldı. Bu törenden saatler sonra yeni yıla girdiğimiz ilk anlarda İstanbul’da bir gece klübüne yapılan saldırı ile yine yüreğimiz yandı. 39 cana mal olan  bu terörist saldırıyı lanetlemek de artık yetersiz kalıyor. Bir taraftan terör saldırıları ile  iç savaş çıkarıp ülkeyi güçsüzleştirme, güvensizleştirme, diğer taraftan yatırım ve finans hareketlerini sekteye uğratma, ekonomik kriz  içinde yoksullaştırma çabalarında 2017’de de hız kesmeyeceğe benzeyen bu küresel güçlere karşı en büyük silahımız Burkay’ın da sık sık konuşmasında ifade ettiği gibi “Milli birlik ve dayanışma gücümüz”.Bu gücü ayakta tuttuğumuz taktirde her belanın, her işgalin üstesinden geliriz…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.