Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

BTSO’da seçim yarışı başladı!

2 Mart 2018
317 kez okundu
BTSO’da seçim yarışı başladı! için yorumlar kapalı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, geçen hafta “Bursa 2023 Platformu” tarafından oluşturulan ‘İstişare Merkezi’nde düzenlenen geniş katılımlı toplantı ile “Odamızın seçimleri 3 Nisan’da yapılacak” diyerek seçim sürecini başlatmıştı.

Tam bir ay sonra yapılacak seçimler için şimdiden kulislerin, heyecanın ve rekabetin başladığını söyleyebilirim. Rekabet diyorum çünkü 5 yıl önce olduğu gibi bu seçimler de şu an için 2 adaylı yarışa sahne olacak.

Biri BTSO’nun mevcut Başkanı İbrahim Burkay, diğeri de BTSO Meclis eski Başkanı İlhan Parseker…

2013 yılından bu yana BTSO Başkanlığı’nı yürüten İbrahim Burkay henüz resmi olarak “adayım” demedi ama tam bir ay önce, Bursa iş dünyasının Zeytin Dalı Harekâtı’na destek açıklamasında basın mensuplarıyla yaptığı özel sohbette “Mevcut aday zaten doğal adaydır” diyerek tavrını ortaya koymuştu.

Bildiğim kadarıyla çalışmalarını da bu doğrultuda yürütüyor.

***

İlhan Parseker de öyle…

Hem de yarışa erken ve hızlı başladı.

Dün kendisine ulaştığımda Kestel’de sanayicileri geziyordu. Doğrudan “aday mısınız?”diye sorduğumda “Evet adayım, çalışmalara başladım” dedi. Ardından da kararlı bir şekilde devam etti:

“Biliyorsunuz önce komite seçimleri ve meclis seçimleri var. Odamızın 63 komitesi bulunuyor. Ben de bu komitelerdeki arkadaşları ziyaret ediyorum. Bütün arkadaşlarımızı kazandırıp, Meclis’e sokacağız.”

Sözü kendine getirdi:

“Ben de enerji komitesindeyim. Başkan, Meclis içinden bir hafta sonra seçilecek. Aday olmam için benim de komitemden kazanıp Meclis’e girmem lazım.”

***

2013’teki seçimlerde de Burkay’la başkanlık yarışına giren ancak az bir oy farkıyla kaybeden İlhan Parseker bu sefer bir hayli iddialı.

“Yarışa erken başladı” dedik ama o, Bursa kamuoyunun da bildiği gibi hep yarışın içinde. Uzun soluklu bir çalışma neticesinde istişare ile yola çıktığını belirterek, adaylık açıklamasını önümüzdeki hafta içinde yapacağını söyledi:

“Aslında Meclis’e girmeden ‘adayım’ demek ne derece doğru. Bu bir ekip işidir. Arkadaşlarımızla beraber aslında bu hafta açıklama yapmayı düşünüyorduk ama araya İbrahim Bey’in kardeşinin vefatı girince erteledik. Biz de bu acı haber karşısında üzüldük. Kardeşimizin cenazesine de katıldık. Kendisine bir kere daha Allah’tan rahmet diliyor,B urkay kardeşime ve ailesine baş sağlığı diliyorum. BTSO seçimlerinde ‘biz de varız’ yönündeki açıklamamızı önümüzdeki hafta yapacağız. Ya bir basın toplantısı olur ya da bir kamuoyu açıklaması. Henüz netleştirmedik”.

Parseker, komite seçimleri için çalışmalarını sürdürürken, proje ve hedefler doğrultusundaki tüm çalışmaların da hazır olduğunu belirtti.

Ayrıca kendisine son günlerde kulislerde dile getirilen “BTSO gibi seçim sürecine giren Borsa’nın Meclis Başkanlığı’na adının geçtiğini” de sorduğumda;

İlk defa senden duyuyorum, benim böyle bir niyetim ve çalışmam kesinlikle yok. Evet, Borsa’da şirketim var, ama ne komite ne de Meclis için adaylığım söz konusu” diyerek, kulislerdeki söylentileri boşa çıkardı.

***

Bu arada, bir grup iş adamının da BTSO seçimleri için Sanayi ve Ticaret eski İl Müdürü emekli bürokrat Mahmut İnan’a adaylık teklifi götürdüğü konuşuluyor.

Bu teklife sıcak bakan Orman Mühendisi Mahmut İnan’ın “neden olmasın” dediği ve çeşitli ziyaretlere başladığı konuşuluyor. Kamuda tam 30 yıl deneyimi bulunan ve emekli olduktan sonra çevre danışmanlık şirketi kuran ve halen bir enerji sektöründe üretim yapan fabrikanın da ortaklarından biri olan Mahmut İnan’ın seçim yarışına katılıp katılmayacağıyla ilgili önümüzdeki günlerde resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

Bu arada kulislerde konuşulanlara göre, Bursa ve iş dünyasını yakından tanıyan geçmişte de AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Mahmut İnan’ın İlhan Parseker tarafından telefonla arandığı ve aday olmaması yönünde bir teklif ilettiği konuşuluyor.

Açıkçası eğer aday olursa Mahmut İnan dengeleri bozacak gibi duruyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.