Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

BTÜ’nun laboratuarları sanayicilere de hizmet verecek

27 Mart 2013
BTÜ’nun laboratuarları sanayicilere de hizmet verecek için yorumlar kapalı
BTÜ’nun laboratuarları sanayicilere de hizmet verecek

 Hizmete girişinin ikinci yılında 280 öğrenci ile eğitim ve öğretime devam eden Bursa Teknik Üniversitesi laboratuarlarının kuruluşunu da tamamladı.

 

Doğa Bilimleri Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi bünyesinde yer alan ve 5 milyon liraya mal olan 5 ayrı laboratuar öğrencilerin eğitiminin yanı sıra sanayicilere de hizmet verecek.

 

BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Altun, yeni alınan cihazlar sayesinde teknik anlamda bilhassa sanayicinin ihtiyacı olan bazı testlerin de yapılabileceğini dile getirdi.

 

BTÜ’den yapılan açıklamada, yeni kurulan laboratuarlarında yer alan güneş enerjisi simülasyon cihazı ile enerji sektörü, ses yalıtım sistemleri test cihazları ile inşaat sektörü, süper kritik akışkan cihazı ile kozmetik sanayi, fotoreaktör cihazı sayesinde kimyasal atıklarda boyar maddelerin giderilmesi testleri yapılabilecek.

 

Çevre ve gıda analizlerinin yapılabileceği cihazların da yer aldığı BTÜ laboratuarlarında bilhassa sebze ve meyve başta olmak üzere tüm gıda maddelerinde ilaç kalıntısı olup olmadığı da test edilebilecek.

 

Tekstil ve otomotiv sektörüne yönelik test cihazlarının da yer aldığı BTÜ’nün Osmangazi yerleşkesindeki laboratuarlarda, tekstil sektörü için lif ve polimer bileşikleri ile diğer kimyasal bileşiklerin moleküler analizlerinin yanı sıra, otomotiv sektörü için de kauçuk ve plastik aksam ve boya bölümlerinin testleri için de hizmet verilecek.

 

BTÜ Doğa Bilimleri Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hasan Basri Koçer, sanayisi çok gelişmiş olan Bursa’ya ve çevre illerdeki sanayi tesislerine yardımcı olabileceklerini, üniversite-sanayi işbirliği adına kapılarının sanayicilere her zaman açık olduğunu dile getirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.