Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

Bu ayıp da bize yeter!

16 Ekim 2018
253 kez okundu
Bu ayıp da bize yeter! için yorumlar kapalı

İki gün önce İzmir’in Menderes ilçesinde bir trafik kazası yaşandı. Haber sitelerinin geçtiği habere göre, Aydın’dan İzmir yönüne giden Mustafa Yılmaz idaresindeki kamyon, Menderes ilçesinde yoldan çıkarak Değirmençay’a devrildi. Kazada 22 kişi hayatını kaybetti. 13 kişi yaralandı.

Ölenler Türk vatandaşı değil, yabancı uyruklu idi.

Yine bundan tam 5 ay önce Denizli’de bir trafik kazası yaşandı. Bu sefer yabancı turistleri taşıyan bir otobüs devrildi ve 17 kişi yaralandı.

Dün dikkat ettim. İzmir’deki trafik kazası haberi maalesef haber portallarında anlık gösterilirken, ne görsel ne de yazılı medyada öyle çok yer aldı. TV’ler ana haber bültenlerinde ya verdiler ya da çok küçük saniyelerle değinip geçtiler.

Ayrıca gündemde Amerika’ya evine giden Rahip Brunson vardı.

Denizli’deki haber ise TV’lerde alt yazıdan tutun da olay yerinden canlı yayınlara kadar neredeyse saat başı gösterildi. Gazetelerde de manşetlerde çıktı. Haberin bir de dışişleri bakanlıkları boyutu vardı, orada da ülkelerin konsolosluk ve büyükelçilikleri devreye girdi.

Neden mi?

Çünkü Denizli’de yaralanan yabancı turistler Avrupalı idi.

İzmir’deki trafik kazasında ölenlerin tamamı ise Suriyeli göçmenlerdi.

Suriyeli göçmenlerin kazaları ile Avrupalı turistlerin kazasına sağlık ekipleri ve güvenlik güçlerinin gösterdiği ilgi ve ilk yardımda asla farklılık yoktu, çünkü onların gözünde yaralı olan da ölen de sonuçta insandı.

Sonra akşam saatlerinde baktım, AK Parti Milletvekili Refik Özen’in de dikkatinden kaçmamış, bununla ilgili  Ama hayatını kaybedenler Suriyeli ve Iraklı göçmenler olunca çok sessiz kalıyoruz ve görmek istemiyoruz maalesef… Allah insanlığımızı ıslah etsin.” twiti attı.

*******                             *******                        ******

Ama toplumda ve toplumun iletişim organlarında durum farklılaştı. Suriyeli göçmenlerin değeri maalesef Avrupalı turistler kadar değil. Hele hele “insan hakları” savunucusu, timsali Avrupa nezdinde biraz ağır kaçacak ama baktıkları hayvanlar kadar değerinin olmadığını, insanlık dışı olaylara maruz kalmalarından anlıyoruz.

Ayrıca arkalarında onları arayan ülkelerinin yetkilileri de yoktu. Çünkü ortada devlet olarak vatandaşına sahip çıkacak bir ülke, yetkili yok.

Ve yine Amerika ile Türkiye arasında ipleri kopma noktasına getiren ve bizde, aylardır ajan olduğu iddiasıyla yargılanan Rahip Brunson kadar değerlerinin olmadığını da söylemeye hiç gerek yok sanırım.

*******                          *******                       *******

Toplum olarak kazada ölenlerin haberine istisnai üzülenler dışında sessiz kaldık çünkü toplumda Suriyeli göçmenlere karşı genel anlamda bir önyargımız ve kanaatimiz var.

Çok acı bir gerçek ama onları fazlaca önemsemiyoruz. Ayrıca kentimizde oturma izni alan Arap ülkeleri vatandaşları ile turistleri ve Iraklı Türkmenleri hep Suriyeli diye aynı kefeye koyuyoruz. Çarşıda, pazarda, caddede, yolda nerede olursa olsun çoğu zaman görmezden geliyoruz. Haklarında çıkartılan asılsız iddialar da şehir efsanesi durumuna gelmiş gidiyor.

Kısacası ötekileştirdik. Türk misafirperverliğini devlet olarak gösterdik ama toplum olarak hayır. Onlar söz konusu olduğunda insanlığımızı kenara koyduk. Evet Türkiye’nin, Suriyeli göçmenlere yönelik politikasının toplumla uyuşma anlamında eksiklikleri daha çok ön plana çıkarmasından dolayı şahsen ben de pek doğru bulmuyorum ama bunlar da hepimiz gibi insan ve insanca yaşamayı hak ediyorlar diye de düşünüyorum.

Elbette sığınmacıların da bu sorunda önemli payları var ama ne olursa olsun onlara yönelik kantarın topuzunun kaçtığını ve çok büyük ayıp ettiğimizi  üzülerek söylemek istiyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.