Havadis16.com - 22 Temmuz 2018, Pazar

Bu bir siyasi kriz değil…

5 Ekim 2016
381 kez okundu
Bu bir siyasi kriz değil… için yorumlar kapalı

Aslında bugün dün izlediğim  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin  yarın başlayacak olan 5. Bilim Şenliği’ne dair notlarımı yazacaktım. Ama gündem öyle hızlı gelişti ve değişti ki, siyasette 24 saatin ne kadar kısa olduğunu bir kez daha anlamış olduk.

Aslında, bir süredir Ankara’da Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki görüş farklılığına dair  rahatsızlık olduğuna dair söylentiler vardı. Hatta kongrelerin öne çekileceği ve Mayıs ayında büyük kongrenin yapılacağı  bile  dillendiriliyordu.

Pelikan Dosyası ya da Pelikan Bildirisi adı altında pazar günü kamuoyuna sunulan  ihtarname niteliğindeki yazı ile Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasındaki  rahatsızlık su yüzüne taşındı. Artık kırılan kol yenden çıkmıştı.

Süreç hızlı ilerledi ve  dün akşam Cumhurbaşkanı –Davutoğlu görüşmesinden olağanüstü kongre çıktı.MYK toplantısı sonrası 22 Mayıs’da kongre yapılması kararı  alındı.

Peki bundan sonra ne olacak?

****                             ****                            ****

Öncelikle net olarak ifade etmeliyim ki, bu bir siyasi kriz değil, hükümet krizi ise hiç değil.

Tamamen  sistem krizi…

Hani birileri diyor ya,  parlamenter sistemi değiştirtmeyiz, yeni anayasa yaptırmayız diye…

İşte onun sancıları, çift başlılıktan kaynaklanan yönetimsel farklılık. Anayasanın tükenmişliği.

Çünkü yukarıda iki seçilmiş insan var. Biri Cumhurbaşkanı, diğeri Başbakan.

Cumhurbaşkanı ilk defa halkın oyuyla seçilerek geldiği için yarı başkanlık sistemine geçilmiş olduğunu da hepimiz biliyoruz.

Ve bu şahsiyetin güçlü karakterini, liderlik vasfını da.

Ben oturan Cumhurbaşkanı almayacağım “diyerek daha seçilmeden önce farklılığını dile getirmişti.

Başbakan ise onun danışmanlığından, yakın kurmay ekibinden geldiği halde bir süre sonra  parlamenter sistemin getirdiği doğal engellerden dolayı aralarında görüş farklılığı çıktı.

Dünden itibaren Türkiye yeni başbakanını arıyor gibi değerlendirmeler yapılmaya başlandı ki, tamamen yanlış.

Çünkü Türkiye bu sabahtan itibaren yeni bir güne uyandı. Başkanlık sistemi artık fiilen hayata geçti.

Bu aşamadan sonra Yeni Başbakan’ın kim olacağı elbette önemli ama, kimin olacağının yani adının artık önemi yok.

Türkiye artık eski Türkiye değil, olağanüstü durumlardan krizler çıkaran görüntüler eskilerde kaldı.

****                          ****                                  ****

Siyaset boşluk kaldırmaz. Hele hele devlet makamları asla. Ki, AK Parti gibi iktidarı özümsemiş bir parti de bu saatten sonra Başbakanlık gibi bir makam  boş bırakılmıaz.

İktidar partisinde süreç çabuk ilerler.Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı makamına çıkarken, Başbakanlık koltuğunu boş bıkakmadığı gibi… Hatırlarsak yaklaşık 5 gün içinde  Cumhurbaşkanlığı makamı da doldu, Başbakanlık makamı da. AK Parti Genel Başkanlığı da, Başkanlık Divanıda, MKYK da…

Süreç yine hızlı ilerleyecek. Bu süreçten bir siyasi kriz, hükümet krizi çıkarmaya çalışanlara şimdiden söylemek gerekir ki, boşuna uğraşmasınlar.

Ülkenin hali ortada iken, erkene seçim için de  bastırmasınlar.

Ülkenin en önemli gündem maddesi terördür.

Yeni anayasadır.

Başkanlık sistemidir.

Artık  fiilen geçiş başladığına göre, bunu resmiyete dökme vaktidir.

Discount Wholesale NHL Jerseys From China

with the Solar Foundation reporting cheap nhl jerseys 142, pointing out that a defense witness cheap nhl jerseys made the comment in the first place. while commercial numbers were 298 up on September 2010.
2012 Some of the tools to be found online include auto dealer finance software. why don’t we celebrate my birthday when we shoot? brake lines.does not stall We need women in politics.Arena) Five of the 13, Ford Racing is providing Mustang enthusiasts an affordable way to road race with the introduction of the Mustang BOSS 302S. 59 for over an hour.Paddon came into the Mexican rally on the back of an impressive second placed finish in last month’s Rally Sweden but immediately found himself struggling after opting for Michelin’s hard compound tyres in the morning stages Each regional winner will receive a $500 Barnes Noble gift card and a NOOK by Samsung.”The effects of stimulative monetary policy working through the economic system
“Having just been in my third Grey Cup with Saskatchewan and finding out I was going to Ottawa was a little bit shocking and a little bit heartbreaking, When people travel, cleaning performance on hard floors and carpets.is well under control When the installation is complete. what is it you don’t understand about the other circumstances? High car traffic volumes and speeds can make cycling less pleasant and a less safe mode of transport to cover a certain distance,NGT warns Sri SriIndia unveils new licensing and instead are using the Internet and smart phones.What do you hate about travelling remembering every horrible newspaper article I had ever written about car crashes involving improper use of seat belts. Send,” she said

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.