Havadis16.com - 21 Ocak 2019, Pazartesi

Bu çocukları görünce utandım!..

14 Mart 2018
231 kez okundu
Bu çocukları görünce utandım!.. için yorumlar kapalı

Kristal neslin (Z kuşağının) siyasal davranışının sosyolojisini anlamak, İklim değişikliklerinden kaynaklanan sıcaklık artışının ilk gelişme döneminde buğday üzerine etkileri, Ülkemizdeki uzay çalışmalarının ilk örneği, Ortak Türk dünyası mirası: Kopuz, Antik Çağ’da Anadolu’da bilim ve teknolojinin izleri, Kirli sulardaki pestisitlerin temizlenmesinde manyetik mikro parçacıklarının  kullanılabilirliğinin incelenmesi, Bitkisel boyalarla renklendirilmiş doğal oyun hamuru, Geleceğin teknolojileri: Polimer kompozitler, Kültür mantarından elde edilen kitosan kullanılarak biyoplastik üretimi ve daha bunlar gibi nice projeler.

Proje başlıklarını okurken bile şaşkınlığımı gizleyemediğim tüm bu çalışma ve eserlerin sahiplerinin yaşları kaç biliyor musunuz?

16 – 17!..

Hani, yeni nesil kayıp nesil, a-politik, internet ve cep telefonu bağımlısı, araştırmıyor, okumuyor, yazmıyor, sosyal katılımcılıktan uzak diye sürekli yerden yere vurduğumuz gençlerimiz var ya, işte ta kendileri…

Lise öğrencileri…

Dün Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Salonu’ndaki gözleri pırıl pırıl parlayan, heyecanlı, azimli gençlerin stantlarını gezerken çoğu zaman bu yorumları dile getiren biri olarak kendimden hem utandım hem böyle gençlerimizin varlığını görünce gururlandım, hem de geleceğimiz adına umutlandım.

******                           ******                           ******

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yerli ve milli üretim” kapsamında, AR-GE projelerine destek vermek amacıyla TÜBİTAK’ı daha aktif ve işlevsel hale getirdiğini biliyoruz. TÜBİTAK’ta bu yıl, her ne kadar 49. dese de daha bir kapsamlı ve içeriği dolu dolu hazırladığı “Bilim İnsanını Destekleme”amacıyla “Lise Öğrencileri Araştırma Projesi” adı altında bir yarışma tertipledi. İlk etapta, bölge bölge yapılan yarışmanın Türkiye finalleri önümüzdeki aylarda Ankara’da gerçekleşecek. Bursa da Bilecik, Eskişehir ve Balıkesir yöresinden toplam 1345 başvuru projesi içinden büyük titizlikle seçilen 100 eserin sergilenip, yarışma heyecanının yaşandığı merkez il durumunda.

Pazartesi başlayan ve yarın ödül töreni ile sona erecek yarışmada çocuklar, hazırladıkları projelerinin tanıtımını Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde açtıkları stantlarda yapıyorlar. Dün uğradığımda hakikaten stantları gezen, bilgi alan meraklı gençlerin ilgisinin de büyüklüğü karşısında şaşkınlığımı gizleyemedim.

Karşımda yargılarımızın aksine hedefleri ve idealleri olan gençler var. Ve bu idealleri, hedefleri doğrultusunda okuyan, araştıran, üreten ve geliştiren genç mucitler. Genç bilim adamları.

Birçoğuyla konuştum. “Nerden böyle bir fikre kapıldın?”sorularına genelde verilen cevap aynı idi:

“Ülkeme katkı koymak istiyorum. Bilim adamı olmak istiyorum”.

Birinin standında şu yazıyordu “Önümdeki tek engel fikirlerim”.

Anlayana ne kadar da anlamlı ve ufuk açıcı. Düşünün bu çocukların vizyonlarını.

Bence önlerindeki tek engel fikirleri değil, projelerini hayata geçirme noktasında ellerinden tutacak babayiğitlerin olmayışı ve tabii bürokratik uygulamalar…

Kabul etmeliyiz ki gençlerimiz, çocuklarımız bizim hayal edemediğimiz kadar yenilikçi, değişimci ve idealist.

Eğer gençlerimizin  teknolojik donanımları ve internet ağındaki  iletişimleri olmasa idi inanın 15 Temmuz işgal girişiminde halk olarak bu kadar bilgili ve organize olamazdık!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.